Trwa ładowanie...

Gangrena - odmiany, przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Gangrena może być wynikiem zaniedbania rany. Każde skaleczenie należy bardzo uważnie obserwować, szczególnie gdy do rany dostały się zabrudzenia. Jeżeli parę dni po zdarzeniu zauważysz obrzęk, usłyszysz charakterystyczne trzaski i poczujesz zapach zgnilizny to może być gangrena.

spis treści

1. Co to jest gangrena

Gangrena (inaczej zgorzel gazowa) to choroba zakaźna, będąca następstwem zatrucia toksyną beztlenowych laseczek zgorzeli gazowej (clostridium perfringens). Na skutek ciężkiego zakażenia przyrannego, dochodzi do obrzęku i postępującej martwicy tkanek. Toksyny laseczki zgorzeli gazowej działają niszcząco na tkanki, powodując ich gnicie. Pod skórą tworzy się gaz gnilny, który wydaje charakterystyczne dźwięki, przypominające pękanie. Objawy gangreny występują po 4-5 dniach od przedostania się drobnoustrojów do rany. Nieleczona może prowadzić do amputacji otoczenia zakażonej tkanki, a nawet śmierci.

Zobacz film: "Codzienna czynność, która sprawiła, że kobieta straciła czucie w nogach"

Gangrena kojarzona jest przede wszystkim z brudem. W poprzednich stuleciach z uwagi na trudne warunki sanitarne na polach walki, często dochodziło do zakażeń. Obecnie gangrena nie występuje tak często, ale nadal jest niebezpieczna.

2. Jakie są rodzaje gangreny

Gangrena dzieli się na dwie grupy: te spowodowane bezpośrednim zakażeniem bakterią o nazwie Clostridia, głównie w wyniku urazu, a także te wywołane przez Gram-dodatnią bakterię Clostridium septicum. Druga grupa zakażeń charakteryzuje się tym, że infekcja rozprzestrzenia się z przewodu pokarmowego.

W przypadku bezpośredniego zakażenia bakterią, patogeny dostają się do organizmu przez rany, na przykład na skutek kontaktu z zanieczyszczoną odchodami ziemią. Jednak nie wystarczy obecność bakterii, by gangrena się rozwinęła. Niezbędna jest także odpowiednio wyjałowiona tkanka, która wspomaga metabolizm beztlenowy. Zniszczenie wywołane przez patogen ma swój początek w uwalnianiu egzotoksyn, a nie w samej bakterii.

Gangrena powoduje rozpad komórek, koagulację oraz zakrzepicę w mikronaczyniach krwionośnych. W rezultacie może dojść do rabdomiolizy oraz niewydolności nerek. Toksyny przyczyniają się również do hemolizy czerwonych krwinek, zahamowania akcji serca oraz wstrząsu.

Gangrena pojawia się również z następujących przyczyn:

 • długotrwałe nadużywanie alkoholu,
 • niedożywienie,
 • przebyte urazy, na przykład: podrażnienia, otwarte złamania, zmiażdżenia, urazy dużych mięśni,
 • cukrzyca typu 2,
 • stosowanie kortykosteroidów,
 • nowotwory złośliwe układu pokarmowego,
 • choroby hematologiczne połączone z immunosupresją,
 • zastrzyki domięśniowe (do tej pory było niewiele takich przypadków),
 • aborcja lub cesarskie cięcie.
Pacjent zakażony bakterią Clostridium perfringens
Pacjent zakażony bakterią Clostridium perfringens

Gangrena na ramieniu wywołana przez bakterię Clostridium perfringens.

zobacz galerię

3. Jakie są objawy gangreny

Gangrena objawia się silnym bólem w okolicach zranienia, obrzękiem i krwistobrunatną wydzieliną z rany oraz gnilnym zapachem. Tkanki wokół skaleczenia wydają charakterystyczny trzask, a pod skórą wyczuwalne są pęcherzyki z gazem. Pozostała część zranionej kończyny jest zimna, nie czuć na niej tętna. Obecne są także ogólne objawy zakażenia toksynami: gorączka, osłabienie, żółta skóra, czasem nieżyt żołądkowo-jelitowy, przyspieszenie tętna, przyspieszenie oddechu, spadek ciśnienia krwi, zamroczenie oraz utrata świadomości.

Toksyny laseczki zgorzeli gazowej uszkadzają narządy, serce i nerki, prowadząc do śmierci. Laseczki zgorzeli gazowej szeroko występują w przyrodzie – żyją w ziemi, wodzie, przewodzie pokarmowym zwierząt. Rozwijają się one doskonale w środowisku beztlenowym. Gdy pokarm zakażony gangreną zostanie spożyty, mogą pojawić się ostre wymioty i biegunka.

4. Jak zdiagnozować i leczyć gangrenę

Diagnoza gangreny jest poprzedzona przeprowadzeniem wielu różnych badań, takich jak: badanie krwi, ocena funkcjonowania nerek i wątroby, prześwietlenie (pozwala wykryć obecność gazu w tkankach miękkich), hodowla kultur bakterii na próbce pobranej ze skóry lub na próbce krwi, badanie moczu, kinazy kreatynowej, a także badania immunologiczne.

Zobacz też:

Leczenie gangreny prowadzone jest w szpitalu i polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków. Stosowane jest także leczenie operacyjne, polegające na usunięciu martwych tkanek. W ciężkich przypadkach gangreny konieczna jest nawet amputacja kończyny. W leczeniu używana jest także tlenoterapia hiperbaryczna. Ważne jest również leczenie objawów pojawiającego się wstrząsu. Nieleczona gangrena może doprowadzić nawet do śmierci.

Gdy wystąpi gangrena, należy koniecznie zgłosić się do lekarza, jeżeli doszło do powstania rany w wyniku zmiażdżenia kończyny, gdy rana została zanieczyszczona ziemią czy też rana zawiera ciało obce pochodzenia organicznego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza