Zgorzel gazowa - odmiany, przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Zgorzel gazowa to ciężkie zakażenie przyranne, które powstaje w wyniku zatrucia toksyną beztlenowych laseczek zgorzeli gazowej. Stan ten przebiega z rozległym obrzękiem i martwicą tkanek, a także z wytwarzaniem gazu gnilnego pod skórą. Toksyny laseczki zgorzeli gazowej działają niszcząco na tkanki, powodując ich gnicie. Objawy zakażenia występują po 4-5 dniach od przedostania się drobnoustrojów do rany.

Zgorzel gazowa - odmiany i przyczyny

Pacjent zakażony bakterią Clostridium perfringens

Gangrena na ramieniu wywołana przez bakterię Clostridium perfringens.

Przypadki zgorzeli gazowej dzieli się na dwie grupy: te spowodowane bezpośrednim zarażeniem bakterią o nazwie Clostridia, głównie w wyniku urazu, a także te wywołane przez Gram-dodatnią bakterię Clostridium septicum. Druga grupa zakażeń charakteryzuje się tym, że infekcja rozprzestrzenia się z przewodu pokarmowego. W przypadku bezpośredniego zarażenia bakterią, patogeny dostają się do organizmu przez rany, na przykład na skutek kontaktu z zanieczyszczoną odchodami ziemią. Jednak nie wystarczy obecność bakterii, by doszło do rozwoju zgorzeli. Niezbędna jest także odpowiednio wyjałowiona tkanka, która wspomaga metabolizm beztlenowy. Zniszczenie wywołane przez patogen ma swój początek w uwalnianiu egzotoksyn, a nie w samej bakterii. Toksyny powodują rozpad komórek, koagulację oraz zakrzepicę w mikronaczyniach krwionośnych. W rezultacie może dojść do rabdomiolizy oraz niewydolności nerek. Toksyny przyczyniają się również do hemolizy czerwonych krwinek, zahamowania akcji serca oraz wstrząsu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Do wystąpienia zgorzeli gazowej przyczyniają się także:

 • długotrwałe nadużywanie alkoholu,
 • niedożywienie,
 • przebyte urazy, na przykład: podrażnienia, otwarte złamania, zmiażdżenia, urazy dużych mięśni,
 • cukrzyca typu 2,
 • stosowanie kortykosteroidów,
 • nowotwory złośliwe układu pokarmowego,
 • choroby hematologiczne połączone z immunosupresją,
 • zastrzyki domięśniowe (do tej pory było niewiele takich przypadków),
 • aborcja lub cesarskie cięcie.

Zgorzel gazowa - objawy

Zgorzel gazowa objawia się silnym bólem w okolicach rany, obrzękiem i krwistobrunatną wydzieliną z rany oraz gnilnym zapachem. Tkanki wokół zranienia wydają charakterystyczny trzask, a pod skórą wyczuwalne są pęcherzyki z gazem. Pozostała część zranionej kończyny jest zimna, nie czuć na niej tętna. Obecne są także ogólne objawy zakażenia toksynami: gorączka, osłabienie, żółta skóra, czasem nieżyt żołądkowo-jelitowy, przyspieszenie tętna, przyspieszenie oddechu, spadek ciśnienia krwi, zamroczenie orazutrata świadomości. Toksyny laseczki zgorzeli gazowej uszkadzają narządy, serce i nerki, prowadząc do śmierci. Laseczki zgorzeli szeroko występują w przyrodzie – żyją w ziemi, wodzie, przewodzie pokarmowym zwierząt. Rozwijają się one doskonale w środowisku beztlenowym. Gdy pokarm zakażony laseczkami zgorzeli zostanie spożyty, mogą pojawić się ostre wymioty i biegunka.

Zgorzel gazowa - rozpoznanie i leczenie

Diagnoza zgorzeli jest poprzedzona przeprowadzeniem wielu różnych badań, takich jak: badanie krwi, ocena funkcjonowania nerek i wątroby, prześwietlenie (pozwala wykryć obecność gazu w tkankach miękkich), hodowla kultur bakterii na próbce pobranej ze skóry lub na próbce krwi, badanie moczu, kinazy kreatynowej, a także badania immunologiczne. Leczenie prowadzone jest w szpitalu – podawane są antybiotyki, stosowane jest także leczenie operacyjne, polegające na usunięciu martwych tkanek. W ciężkich przypadkach konieczna jest nawet amputacja kończyny. W leczeniu stosowana jest także tlenoterapia hiperbaryczna. Ważne jest również leczenie objawów pojawiającego się wstrząsu. Nieleczona zgorzel gazowa może doprowadzić nawet do śmierci.

Należy koniecznie zgłosić się do lekarza, jeżeli doszło do powstania rany w wyniku zmiażdżenia kończyny, gdy rana została zanieczyszczona ziemią czy też rana zawiera ciało obce pochodzenia organicznego.

Joanna Brodziak, 10 miesięcy temu

Bibliografia

 • Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9
 • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
 • Tomasiewicz K. (red.), Leczenie chorób infekcyjnych, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-77-7
 • Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zakażenia i zarażenia człowieka. Epidemiologia, zapobieganie i zwalczanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2568-0

Dermatologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zgorzel gazowa - odmiany, przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zgorzel gazowa - odmiany, przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Obrzęk naczynioruchowy - przyczyny, odmiany, leczenie, rokowania

Obrzęk Quinckego u dziecka

Obrzęk Quinckego u dziecka

Obrzęk naczynioworuchowy dotyczy najczęściej twarzy.

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zakrzepica żył głębokich ma często poważne skutki, dlatego pilne jest rozpoznanie tego schorzenia. Często jest początkiem powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Achalazja - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Widok przełyku (zdjęcie RTG)

Widok przełyku (zdjęcie RTG)

Na zdjęciu widać słup środka cieniującego i zjawisko zwane „dziobem ptaka" pozwalające na rozpoznanie achalazji.

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Etiologia raka nerki (WIDEO)

Etiologia raka nerki (WIDEO) Odtwórz wideo

budowie i wrażliwości na leczenie, które dotykają nerek i są dla uproszczenia określane jednym terminem. Co jest przyczyną powstawania tego groźnego (...) . Kiedy pojawiają się jego objawy (krwiomocz,...