Trwa ładowanie...

Ziewanie – przyczyny i fazy, objaw chorób, zaraźliwość ziewania

Ziewanie najczęściej jest kojarzone ze stanem znużenia, zmęczeniem i nudą. Jednak naukowcy twierdzą, że kiedy ziewamy to uzupełniane są braki tlenu. W takim razie jakie są przyczyny ziewania i dlaczego jest ono zaraźliwe?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Ziewanie - przyczyny

Wiadomo jest że ziewanie to odruch, polegający na wzięciu głębokiego wdechu i wydechu. Każdy z nas ziewa codziennie wielokrotnie w różnych sytuacjach:po przebudzeniu, przed pójściem spać w sytuacjach stresowych i kiedy jesteśmy zmęczeni.Wiele jest teorii na temat ziewania jednak, żadna z nich nie daje jasnej odpowiedzi co do jego przyczyn. Ziewaniem zajmowali się uczeni już w starożytności po czym badania były kontynuowane w czasach nowożytnych.

Uznaje się , że ziewanie jest objawem niedotlenienia mózgu. Podczas ziewania bierzemy głęboki wdech, który doprowadza dosyć dużą dawkę tlenu do naczyń krwionośnych, powodując w nich wzrost ciśnienia i wzmagając tym samym krążenie krwi. Dzięki temu również wzrasta ciśnienie krwi a także zwiększa się ilość skurczów serca.

Oprócz teorii związanej z dostarczaniem tlenu ziewanie tłumaczone jest też działaniem neuroprzekaźników w mózgu: dopaminy, oksytocyny a także hormonu adrenokortykotropowego oraz aminokwasu – glicyny, które odpowiadają za prawidłową komunikację pomiędzy neuronami. Kiedy równowaga tych substancji zostaje zaburzona to zaczynamy ziewać.

Ziewanie pojawia się w różnych sytuacjach na przykład po przebudzeniu
Ziewanie pojawia się w różnych sytuacjach na przykład po przebudzeniu

2. Ziewanie - fazy

Wyróżniono trzy fazy ziewania:

  1. długi wdech- kiedy powietrze jest wciągane do płuc, usta szeroko się otwierają a nozdrza poszerzają. Często podczas wdechu wyciągamy się czy drapiemy. W tej fazie dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi.
  2. wstrzymanie oddechu – które trwa około 4 sekund  i w tym czasie pobudzane są do pracy ślinianki, mięśnie szyi ulegają napięciu a oczy się mrużą. Wtedy też dociera do nas więcej zapachów ponieważ wyostrza się zmysł węchu.
  3.  wydech – wówczas powietrze wydostaje się z płuc a mięśnie się rozluźniają.

3. Ziewanie – objaw chorób

Ziewanie jest charakterystycznym objawem pewnych chorób do których należą:

  • epilepsja,
  • migreny,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroba morska.                    

Brak lub zanikanie ziewania natomiast może być związane z chorobą Parkinsona w której występuje brak dopaminy.

Ponadto ziewanie towarzyszy też rzucaniu papierosów czy odstawieniu narkotyków.

Sen przerywany gorszy od braku snu
Sen przerywany gorszy od braku snu [4 zdjęcia]

To pewne – jesteśmy generacją, która nie korzysta we właściwy sposób z dobroczynnego wpływu snu na zdrowie....

zobacz galerię

4. Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

Odruch ziewania u jednej osoby często powoduje występowanie tego samego u innej. Uważa się, że za to zjawisko odpowiedzialne są neurony lustrzane w płacie czołowym mózgu. Są to struktury tworzone przez grupy neuronów, które uaktywniają się podczas wykonywania pewnej czynności przez danego osobnika i powodują wykonywanie tej czynności przez innego. Te neurony u człowieka odpowiadają też za niektóre emocje przede wszystkim empatię i współczucie. Uważa się też, że działanie tych struktur ma wpływ na rozwój funkcji poznawczych u człowieka i naśladownictwo.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.