Trwa ładowanie...

Zimne poty mogą być objawem zawału serca. Szczególnie, gdy towarzyszą im te symptomy

Avatar placeholder
Mateusz Gołębiewski 12.07.2020 11:41
Pocisz się bez wysiłku? To może być zawał
Pocisz się bez wysiłku? To może być zawał (Pixabay)

Informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny są zatrważające. W Polsce aż 46 proc. wszystkich zgonów spowodowana jest chorobami układu sercowo-naczyniowego. Mimo to wiele osób ignoruje pierwsze objawy, które mogą zaalarmować nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

1. Zimne poty objawe zawału serca

Zawał serca często nie wygląda tak, jak sobie wyobrażamy. Wielu pacjentów nie odczuwa w ogóle bólu w klatce piersiowej, a jednym z pierwszych symptomów, które alarmują nas, że coś jest nie tak, może być np. nietypowe pocenie się. Według informacji Mayo Clinic - amerykańskiej organizacji pozarządowej - zimne poty mogą być jednym z pierwszych objawów zawału serca.

Szczególnie jeśli pocenie występuje przy spoczynku i odczuwamy dyskomfort w ramieniu, szyi, szczęce lub klatce piersiowej. To już kolejna organizacja, która zwraca uwagę na ten nietypowy objaw. W 2005 roku podobne badania przeprowadził Uniwersytet Illinois w Chicago.

2. Atak serca

W sytuacji, gdy któraś z tętnic wieńcowych zostanie zupełnie zamknięta, krew nie będzie docierać do odpowiedniej części mięśnia serca i po pewnym czasie (15 – 30 minut) jego komórki obumierają. Powstanie wtedy martwica mięśnia sercowego czyli zawał serca. Jest to proces nieodwracalny. Z czasem miejsce komórek mięśnia serca (kardiomiocytów) zajmie tkanka łączna, która nie potrafi się sama kurczyć, a co najwyżej poddaje się biernie ruchowi. Utworzy się tzw. blizna pozawałowa. Ta część ściany serca zawsze już będzie kurczyć się gorzej i pracować mniej efektywnie, co będzie odczuwalne dla całego organizmu.

Zobacz film: "Oto przyprawy, które przyspieszają odchudzanie"
Osoby w grupie ryzyka powinny uważnie obserwować reakcje swojego organizmu (Pixabay)
Osoby w grupie ryzyka powinny uważnie obserwować reakcje swojego organizmu (Pixabay)

Chorobę wieńcową można podzielić na postać stabilną i niestabilną (ostra zespoły wieńcowe). Postać stabilna jest najłagodniejszą formą, nie zagraża bezpośrednio życiu, można ją kontrolować odpowiednimi lekami i zmianą trybu życia. Do ostrych zespołów wieńcowych, które mogą być niebezpieczne dla życia pacjenta, należą: niestabilna dławica piersiowa (którą można uznać za stan przedzawałowy), ostry zespół wieńcowy bez uniesienia odcinka ST (NSTEMI) i zawał z uniesieniem odcinka ST (STEMI). Podziału tego dokonano ze względu na różne leczenie w każdym z tych przypadków.

3. Jak zapobiegać zawałowi serca?

Profilaktyka chorób serca opiera się na likwidacji modyfikowalnych czynników ryzyka, tzn. zadbanie o regularną aerobową aktywność fizyczną, utrzymywanie prawidłowego profilu lipidowego, rzucenie palenia papierosów, prawidłowe leczenie nadciśnienia, odpowiednie żywienie, optymalne wyrównanie cukrzycy, ograniczenie spożycia alkoholu oraz regularne badania profilaktyczne.

W profilaktyce dużą rolę odgrywa też ocena ryzyka sercowo-naczyniowego, które można ocenić za pomocą karty SCORE. To narzędzie służące do oceny indywidualnego ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia w ciągu następnych 10 lat na podstawie czynników ryzyka występujących u danej osoby. Karta ta bierze pod uwagę takie czynniki ryzyka jak: wiek, płeć, palenie papierosów, ciśnienie tętnicze skurczowe oraz stężenie cholesterolu całkowitego we krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze