Trwa ładowanie...

Zimne poty mogą być objawem zawału serca. Szczególnie, gdy towarzyszą im te symptomy

Informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny są zatrważające. W Polsce aż 46 proc. wszystkich zgonów spowodowana jest chorobami układu sercowo-naczyniowego. Mimo to wiele osób ignoruje pierwsze objawy, które mogą zaalarmować nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Zobacz film: "Oto przyprawy, które przyspieszają odchudzanie"

1. Zimne poty objawe zawału serca

Zawał serca często nie wygląda tak, jak sobie wyobrażamy. Wielu pacjentów nie odczuwa w ogóle bólu w klatce piersiowej, a jednym z pierwszych symptomów, które alarmują nas, że coś jest nie tak, może być np. nietypowe pocenie się. Według informacji Mayo Clinic - amerykańskiej organizacji pozarządowej - zimne poty mogą być jednym z pierwszych objawów zawału serca.

Szczególnie jeśli pocenie występuje przy spoczynku i odczuwamy dyskomfort w ramieniu, szyi, szczęce lub klatce piersiowej. To już kolejna organizacja, która zwraca uwagę na ten nietypowy objaw. W 2005 roku podobne badania przeprowadził Uniwersytet Illinois w Chicago.

2. Atak serca

W sytuacji, gdy któraś z tętnic wieńcowych zostanie zupełnie zamknięta, krew nie będzie docierać do odpowiedniej części mięśnia serca i po pewnym czasie (15 – 30 minut) jego komórki obumierają. Powstanie wtedy martwica mięśnia sercowego czyli zawał serca. Jest to proces nieodwracalny. Z czasem miejsce komórek mięśnia serca (kardiomiocytów) zajmie tkanka łączna, która nie potrafi się sama kurczyć, a co najwyżej poddaje się biernie ruchowi. Utworzy się tzw. blizna pozawałowa. Ta część ściany serca zawsze już będzie kurczyć się gorzej i pracować mniej efektywnie, co będzie odczuwalne dla całego organizmu.

Osoby w grupie ryzyka powinny uważnie obserwować reakcje swojego organizmu (Pixabay)
Osoby w grupie ryzyka powinny uważnie obserwować reakcje swojego organizmu (Pixabay)

Chorobę wieńcową można podzielić na postać stabilną i niestabilną (ostra zespoły wieńcowe). Postać stabilna jest najłagodniejszą formą, nie zagraża bezpośrednio życiu, można ją kontrolować odpowiednimi lekami i zmianą trybu życia. Do ostrych zespołów wieńcowych, które mogą być niebezpieczne dla życia pacjenta, należą: niestabilna dławica piersiowa (którą można uznać za stan przedzawałowy), ostry zespół wieńcowy bez uniesienia odcinka ST (NSTEMI) i zawał z uniesieniem odcinka ST (STEMI). Podziału tego dokonano ze względu na różne leczenie w każdym z tych przypadków.

3. Jak zapobiegać zawałowi serca?

Profilaktyka chorób serca opiera się na likwidacji modyfikowalnych czynników ryzyka, tzn. zadbanie o regularną aerobową aktywność fizyczną, utrzymywanie prawidłowego profilu lipidowego, rzucenie palenia papierosów, prawidłowe leczenie nadciśnienia, odpowiednie żywienie, optymalne wyrównanie cukrzycy, ograniczenie spożycia alkoholu oraz regularne badania profilaktyczne.

W profilaktyce dużą rolę odgrywa też ocena ryzyka sercowo-naczyniowego, które można ocenić za pomocą karty SCORE. To narzędzie służące do oceny indywidualnego ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia w ciągu następnych 10 lat na podstawie czynników ryzyka występujących u danej osoby. Karta ta bierze pod uwagę takie czynniki ryzyka jak: wiek, płeć, palenie papierosów, ciśnienie tętnicze skurczowe oraz stężenie cholesterolu całkowitego we krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.