Trwa ładowanie...

Zimno może zrujnować życie seksualne. Położna ostrzega

Avatar placeholder
09.10.2018 08:51
Zimowa aura nie sprzyja dobremu nawilżeniu pochwy
Zimowa aura nie sprzyja dobremu nawilżeniu pochwy (123rf.com)

Zimą nasze ciało się zmienia. Może przybywać tkanki tłuszczowej, po jesiennym przesileniu mogą zagęszczać się włosy, skóra bywa sucha, a usta spierzchnięte. To skutki niskich temperatur. Mało kto wie, że podobnym zmianom podlega również... wagina.

1. Zimowa wagina

Skórę, usta i włosy chronimy za pomocą odpowiednich kosmetyków. Nawilżamy i osłaniamy przed działaniem niskich temperatur. Zimą ciało wymaga szczególnej pielęgnacji. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że problem suchości może dotyczyć nie tylko zewnętrznych warstw skóry, ale również miejsc intymnych.

Pielęgniarka i położna z kliniki London Bridge Plastic Surgery & Aesthetic Clinic, Mary Burke, przestrzega, że zmiany temperatur mogą powodować również zmiany w obrębie miejsc intymnych. ”Zimowa wagina” może niekorzystnie wpływać na życie seksualne.

Zobacz też: Zadbaj o skórę twarzy zimą

2. Niska wilgotność

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Położna Mary Burke, podaje przyczyny zmian zachodzących w waginie w okresie zimowym: "Komórki całego ciała mogą być odwodnione, dotyczy to także miejsc intymnych. Przyczyną są niskie temperatury na zewnątrz i ciepło z grzejników lub klimatyzatorów w pomieszczeniach, przy jednocześnie małej wilgotności powietrza w domach".

Położna przestrzega, że ta ”susza” może skutkować pogorszeniem jakości życia seksualnego. Suchość pochwy może powodować ból i dyskomfort podczas stosunku. Kobiety nie czują wówczas przyjemności ze stosunku seksualnego, pojawiać się może nawet dotkliwy ból.

Zobacz też: Poznaj odpowiedzi na najbardziej krępujące pytania dotyczące seksu

3. Odpowiednie nawilżenie

Pielęgniarka i położna Mary Burke zachęca, aby korzystać z odpowiednich preparatów nawilżających. Warto także skonsultować dolegliwości z lekarzem. Przyczyną suchości pochwy może być nie tylko aura na zewnątrz i ogrzewanie w domach, lecz również zmiany hormonalne, jak spadek poziomu estrogenów.

Mary Burke zachęca również do odpowiedniej pielęgnacji miejsc intymnych. Warto unikać mydeł, a korzystać ze specjalistycznych płynów dedykowanych do higieny tych okolic.

Zobacz też: Nie wstydź się powiedzieć o tym ginekologowi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze