Trwa ładowanie...

Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo to dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych bądź przetworzonych surowców uzyskiwanych z roślin leczniczych oraz ich stosowaniem w terapii chorób. Ziołolecznictwo to także pojęcie z dziedziny medycyny alternatywnej. Posługiwanie się ziołami leczniczymi w kulturze europejskiej od wieków było czymś naturalnym. W dawnych czasach jedynymi punktami oświaty, w których gromadzono pisma o tematyce leczniczej, były klasztory.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

  Skuteczne ziołolecznictwo
  Skuteczne ziołolecznictwo

  Zioła przyczyniają się do oczyszczania organizmu ze szkodliwych złogów i toksyn.

  zobacz galerię

  Na całym świecie jest ponad dwadzieścia tysięcy rodzajów roślin używanych w celach medycznych. Powstają coraz nowsze produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne na bazie przeróżnych składników, np. świeże pomidory albo ananas potrafią usuwać martwe komórki skóry, rumianek i rabarbar można z powodzeniem stosować do rozjaśniania włosów, a hennę wykorzystuje się w farbowaniu na ciepły, czerwony kolor.

  Ziołolecznictwo - zdjęcia
  Ziołolecznictwo - zdjęcia

  Dioskurydes już w starożytności opisał właściwości kopru i kminu.

  zobacz galerię

  Zioła lecznicze chętnie wykorzystowane są w medycynie naturalnej. Wielość środków ziołowych stwarza możliwość leczenia niemalże wszystkich chorób. Stosowanie ziół jest bezpieczne i skuteczne, gdy podlega konsultacji z lekarzem. Nadużywanie niektórych preparatów roślinnych może być tak samo groźne jak przedawkowanie medykamentów dostępnych na receptę.

 Z ziół można przygotowywać herbatki ziołowe, wyciągi, wywary, nalewki i maści. Herbatka z kopru włoskiego jest przede wszystkim znanym remedium na niemowlęce kolki i wzdęcia, herbatka z dziurawca pomaga na problemy trawienne i może być wykorzystywana przy problemach z depresją czy bezsennością, a inhalacje mentolowe udrażniają górne drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie. Współcześnie zastosowanie leków i suplementów diety pochodzących z ziół znacznie wzrosło, a farmakolodzy poszukują wciąż nowych substancji czynnych pochodzenia roślinnego.

  Polecane dla Ciebie

  Pomocni lekarze

  Szukaj innego lekarza

  Komentarze

  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.