Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Marta Bednarska

Ziołowe tabletki uspokajające

Avatar placeholder
30.01.2019 13:25
Ziołowe tabletki uspokajające
Ziołowe tabletki uspokajające (Zdjęcie autorstwa frolicsomepl / CC0 1.0)

Ziołowe tabletki na stres to doustne preparaty roślinne, które zawierają wyciągi suche z surowców roślinnych, m.in. ziele męczennicy cielistej, szyszki chmielu, liście melisy, kwiat lawendy czy korzeń waleriany. Mogą być one w postaci tabletek, kapsułek czy drażetek dożołądkowych, tj. rozpuszczanych w soku żołądkowym. W porównaniu do leków syntetycznych są one całkowicie bezpieczne, nie wywołują silnych skutków ubocznych, zatrucia czy uzależnienia. Ziołowe tabletki o działaniu uspokajającym mają wiele zastosowań, szczególnie w leczeniu takich schorzeń, jak nerwica, bezsenność, depresja, zaburzenia snu, stany lękowe i inne.

1. Kozłek lekarski i męczennica cielista

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis), potocznie zwany walerianą, jest to jedno z najczęściej stosowanych ziół leczniczych, w celu uspokojenia czy zniesienia nadmiernego napięcia emocjonalnego. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest korzeń kozłka. Znalazł on zastosowanie w leczeniu zaburzeń neurowegetatywnych. Wykazuje działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Swoje lecznicze działanie zawdzięcza swoim składnikom aktywnym, jakimi są estry kwasu walerianowego i izowalerianowego (walerianiany), kwas walerenowy, waleranon, walerenal i inne. Kwas walerenowy pobudza receptory GABA, w wyniku czego wyciąg z kozłka lekarskiego wykazuje także działanie spazmolityczne.
Męczennica cielista (Passiflora Incarnata) jest to roślina lecznicza, której wykorzystywane jest ziele jako surowiec leczniczy. Posiada wiele substancji aktywnych, m.in. alkaloidy indolowe w ilości do 0,09%: harman, zwany pasyfloryną, harmina oraz harmol. Oprócz tego flawonoidy – kwercetyna, apigenina, witeksyna; glikozyd cyjanogenny; związek benzochinonowy – maltol; leukoantocyjanozyd; fitosterol; sole mineralne. Te związki czynne, szczególnie alkaloidy indolowe, odpowiedzialne są za uspokajające i spazmolityczne działanie męczennicy cielistej. W badaniach na zwierzętach zostało potwierdzone jej działanie zmniejszające wrażliwość ośrodków podkorowych, a także działanie przeciwskurczowe mięśni przewodu pokarmowego i naczyń. Do działań niepożądanych tabletek z męczennicą zaliczamy czasami silne bóle głowy oraz zaburzenia widzenia.

2. Melisa lekarska i chmiel zwyczajny

Melisa lekarska (Mellisa officinalis), a dokładniej wyciągi z liści melisy, stosowane są jako typowy ziołowy środek uspokajający. Za jej działanie lecznicze głównie odpowiedzialny jest zawarty w niej olejek eteryczny. Ta roślina lecznicza wykazuje szereg różnych działań, oprócz właściwości uspokajających. Są to m.in.: działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, znoszenie napięcia mięśniowego oraz nerwowego, działanie regenerujące na układ nerwowy, pobudzanie trawienia i zwiększanie wydzielania soku żołądkowego, działanie łagodzące ból, szczególnie bóle menstruacyjne i wiele innych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Lecznictwo naturalne wykorzystuje także szyszki (owocostany) chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus). Na szyszkach znajduje się tzw. lupulina – gorzkawa żywica. Szyszki zawierają olejek eteryczny, dzięki któremu zawdzięczamy działanie lecznicze. W jego skład wchodzą związki terpenowe i seskwiterpenowe, głównie humulen, lupulen, mircen i kariofilen. Oprócz tego żywice, garbniki i flawonoidy. Szyszki chmielu wykazują działanie uspokajające, bakteriostatyczne oraz moczopędne i poprawiające trawienie.

3. Zastosowanie ziołowych leków uspokajających

Ziołowe leki uspokajające znalazły zastosowanie w licznych schorzeniach. Przede wszystkim w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, niepokoju, stanach lękowych, zaburzeniach snu, nadmiernym pobudzeniu ruchowym, nerwicach, bezsenności, bólach głowy na tle nerwowym, tj. wywołanych pobudzeniem układu nerwowego, bezsenności, w histerii u dzieci, w niewielkich napadach drgawek pochodzenia ośrodkowego czy zaburzeniach czynności serca wywołanych pobudzeniem nerwowym. Inne zastosowania to zmniejszenie dolegliwości związanych z okresem przekwitania (objawy klimakterium) oraz rekonwalescencji po operacjach i ciężkich chorobach, a także pomocniczo w stanach skurczowych jelit i naczyń wieńcowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza