Ziołowe tabletki uspokajające
Ziołowe tabletki na stres to doustne preparaty roślinne, które zawierają wyciągi suche z surowców roślinnych, m.in. ziele męczennicy cielistej, szyszki chmielu, liście melisy, kwiat lawendy czy korzeń waleriany. Mogą być one w postaci tabletek, kapsułek czy drażetek dożołądkowych, tj. rozpuszczanych w soku żołądkowym. W porównaniu do leków syntetycznych są one całkowicie bezpieczne, nie wywołują silnych skutków ubocznych, zatrucia czy uzależnienia. Ziołowe tabletki o działaniu uspokajającym mają wiele zastosowań, szczególnie w leczeniu takich schorzeń, jak nerwica, bezsenność, depresja, zaburzenia snu, stany lękowe i inne.
1. Kozłek lekarski i męczennica cielista
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis), potocznie zwany walerianą, jest to jedno z najczęściej stosowanych ziół leczniczych, w celu uspokojenia czy zniesienia nadmiernego napięcia emocjonalnego. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest korzeń kozłka. Znalazł on zastosowanie w leczeniu zaburzeń neurowegetatywnych. Wykazuje działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie.
Swoje lecznicze działanie zawdzięcza swoim składnikom aktywnym, jakimi są estry kwasu walerianowego i izowalerianowego (walerianiany), kwas walerenowy, waleranon, walerenal i inne. Kwas walerenowy pobudza receptory GABA, w wyniku czego wyciąg z kozłka lekarskiego wykazuje także działanie spazmolityczne.
Męczennica cielista (Passiflora Incarnata) jest to roślina lecznicza, której wykorzystywane jest ziele jako surowiec leczniczy. Posiada wiele substancji aktywnych, m.in.
- alkaloidy indolowe w ilości do 0,09%: harman, zwany pasyfloryną, harmina oraz harmol,
- flawonoidy – kwercetyna, apigenina, witeksyna; glikozyd cyjanogenny;
- związki benzochinonowe – maltol; leukoantocyjanozyd;
- fitosterole;
- sole mineralne.
Te związki czynne, szczególnie alkaloidy indolowe, odpowiedzialne są za uspokajające i spazmolityczne działanie męczennicy cielistej. W badaniach na zwierzętach zostało potwierdzone jej działanie zmniejszające wrażliwość ośrodków podkorowych, a także działanie przeciwskurczowe mięśni przewodu pokarmowego i naczyń.
Do działań niepożądanych tabletek z męczennicą zaliczamy czasami silne bóle głowy oraz zaburzenia widzenia.
2. Melisa lekarska i chmiel zwyczajny
Melisa lekarska (Mellisa officinalis), a dokładniej wyciągi z liści melisy, stosowane są jako typowy ziołowy środek uspokajający. Za jej działanie lecznicze głównie odpowiedzialny jest zawarty w niej olejek eteryczny.
Ta roślina lecznicza wykazuje szereg różnych działań, oprócz właściwości uspokajających. Są to m.in.: działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, znoszenie napięcia mięśniowego oraz nerwowego, działanie regenerujące na układ nerwowy, pobudzanie trawienia i zwiększanie wydzielania soku żołądkowego, działanie łagodzące ból, szczególnie bóle menstruacyjne i wiele innych.
Lecznictwo naturalne wykorzystuje także szyszki (owocostany) chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus). Na szyszkach znajduje się tzw. lupulina – gorzkawa żywica.
Szyszki zawierają olejek eteryczny, dzięki któremu zawdzięczamy działanie lecznicze. W jego skład wchodzą związki terpenowe i seskwiterpenowe, głównie humulen, lupulen, mircen i kariofilen. Oprócz tego żywice, garbniki i flawonoidy. Szyszki chmielu wykazują działanie uspokajające, bakteriostatyczne oraz moczopędne i poprawiające trawienie.
3. Zastosowanie ziołowych leków uspokajających
Ziołowe leki uspokajające znalazły zastosowanie w licznych schorzeniach. Przede wszystkim w:
- stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, niepokoju,
- stanach lękowych,
- zaburzeniach snu, bezsenności,
- nadmiernym pobudzeniu ruchowym,
- nerwicach,
- bólach głowy na tle nerwowym, tj. wywołanych pobudzeniem układu nerwowego,
- w histerii u dzieci,
- w niewielkich napadach drgawek pochodzenia ośrodkowego czy zaburzeniach czynności serca wywołanych pobudzeniem nerwowym.
Inne zastosowania to zmniejszenie dolegliwości związanych z okresem przekwitania (objawy klimakterium) oraz rekonwalescencji po operacjach i ciężkich chorobach, a także pomocniczo w stanach skurczowych jelit i naczyń wieńcowych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.