Zirid – wskazania do stosowania, dawkowanie, efekty uboczne
Zirid jest lekiem wydawanym tylko na receptę. Znajduje zastosowanie w leczeniu objawów niestrawności nie mającej charakteru wrzodowego. Przeczytaj artykuł i poznaj szczegółowe informacje dotyczące stosowania preparatu Zirid.
1. Zirid – wskazania do stosowania
Wskazaniem do stosowania leku Zirid jest występowanie u pacjenta objawów niestrawności żołądkowo-jelitowej nie mającej charakteru wrzodowego lub nie wywołane inną chorobą narządową. Zirid ma za zadanie łagodzić objawy niestrawności takich jak wzdęcia, ból w okolicach żołądka, zgaga, nudności i wymioty oraz inne dolegliwości spowodowane niestrawnością.
Zirid zawiera substancję czynną itopryd, która wpływa na poprawę perystaltyki przewodu pokarmowego. Zirid wydawany jest tylko na receptę. Przeciwskazaniem do stosowania leku Zirid jest alergia na jakikolwiek składnik leku.
Lek może być stosowany tylko przez dorosłych oraz nie jest wskazany do stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią ze względu na brak badań co do jego wpływu na płód/dziecko.
2. Zirid – dawkowanie
Lek dostępny jest wyłącznie na receptę i to właśnie lekarz, a nie kto inny ustala dawkę leku jaka powinna być przyjmowana. Jedna tabletka preparatu Zirid zawiera 50 mg itoprydu chlorowodorku. Zwyczajowo lekarz zaleca przyjmowanie 1 tabletki leku Zirid 3 razy w ciągu dnia, przed posiłkiem.
Lekarz może w zależności od objawów odpowiednio zmniejszyć lub zwiększyć dawkę leku. Zwłaszcza pacjenci mający problemy z czynnością nerek i wątroby czy osoby starsze (powyżej 65 roku życia) są bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych. Dlatego pacjenci tacy zwyczajowo przyjmują mniejsze dawki leku.
3. Zirid – efekty uboczne
Efekty uboczne jakie mogą wystąpić podczas kuracji lekiem Zirid można podzielić według trzech grup, na takie które występują niezbyt często, rzadko oraz takie, których częstotliwość występowania jest nieznana. Do pierwszej grupy zaliczać się będzie leukopenia (niedobór leukocytów). Niezbędne jest w toku leczenia powtarzanie badań krwi w celu obserwacji stanu leukocytów.
Po za tym niezbyt często Zirid powoduje zawroty i bóle głowy. Mimo, że nie wykazano wpływu leku Zirid na zaburzenia prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn to jednak ze względu na występujące zawroty głowy należy zachować szczególną ostrożność.
Oprócz wyżej wymienionych niezbyt często występują u pacjentów przyjmujących Zirid również zaburzenia snu, bóle brzucha, zaparcia, bóle w klatce piersiowej i plecach.
Możliwe jest również, że lek wywoła zwiększenie stężenia prolaktyny w organizmie co w efekcie może prowadzić do nawet mlekotoku (wydzielanie mleka z sutków niezwiązane z ciążą) u kobiet i ginekomastii (wzrost piersi) u mężczyzn. W takim wypadku należy natychmiast przerwać kurację lekiem Zirid.
Niezbyt często lek Zirid powoduje również drażliwość i zmęczenie.
Rzadko natomiast u pacjentów stosujących lek występuje wysypka oraz świąd. Nieznana jest natomiast częstotliwość występowania małopłytkowości, nudności, drżenia, świądu czy żółtaczki.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.