Trwa ładowanie...

Złamane serce to nie mit

 Magdalena Bury
Magdalena Bury 18.07.2024 16:52
Zespół złamanego serca częściej zdarza się u kobiet
Zespół złamanego serca częściej zdarza się u kobiet (123rf)

O tym, że kobiety są bardziej emocjonalne od mężczyzn, nie trzeba nikomu mówić. Nawet w literaturze znane są przypadki śmierci z powodu straty ukochanej osoby. Panie potrafią odczuwać dolegliwości psychiczne jako fizyczny ból, który naprawdę może złamać serce. Ta rzadka choroba zwana zespołem złamanego serca.

spis treści

1. Serce częściej łamie się kobietom

Schorzenie ma wiele nazw. To nie tylko zespół złamanego serca, ale także zespół akinetyczny koniuszka, takostubo lub kardiomiopatia stresowa. Nazwa japońska odnosi się do naczynia stosowanego przy połowie ośmiornic. Ma on wąską szyję i bardzo szerokie dno – i tak właśnie wygląda serce podczas ataku choroby.

2. Objawy choroby

Symptomy zespołu złamanego serca można porównać do objawów charakterystycznych dla zawału, choroby wieńcowej czy ostrej niewydolności serca. To nagły i uciążliwy ból w klatce piersiowej (oraz za mostkiem i promieniujący do barku) oraz towarzyszące mu: przyspieszony oddech, zimna i blada skóra, spadek temperatury ciała, słabe tętno, nagły spadek ciśnienia tętniczego oraz zaburzenia świadomości. Zdarza się, że atak kończy się nagłym zatrzymaniem krążenia. Jest to skutek migotania komór.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"
Złamane serce z powodu nieszczęśliwej miłości to nie mit
Złamane serce z powodu nieszczęśliwej miłości to nie mit (123rf)

Badanie EKG osoby chorej na zespół takostubo ukazuje takie same zmiany, jak te pojawiające się przy zawale serca. Wzrasta też stężenie enzymów sercowych. Różnica widoczna jest w obrębie naczyń wieńcowych – tutaj nie ukazują się jednak takie zmiany, jak w przypadku choroby wieńcowej.

Pacjenci najczęściej trafiają do szpitala po przeżyciu traumy w ciągu ostatnich dwóch dni. Wizyta na SOR-ze łączy się najczęściej ze śmiercią bliskiej osoby, rozstaniem z partnerem, przebytym zabiegiem czy innymi sytuacjami, które wywołały silny lęk. Zdaniem Japończyków, zespół takostubo może być także skutkiem rozwodu.

3. Niewyjaśnione przyczyny

Do tej pory niewyjaśnione są przyczyny występowania zespołu złamanego serca. Jedną z hipotez jest gwałtowny wzrost hormonów stresu, które obkurczają naczynia krwionośne znajdujące się w mięśniu sercowym. Duże ilości hormonów wyzwalane są podczas silnej traumy. Właśnie w taki sposób organizm przygotowuje się na nadchodzące zagrożenie.

Zdarza się, że produkcja hormonów następuje zbyt szybko. Wtedy przedostają się bezpośrednio do naczyń wieńcowych, co powoduje szybkie zmniejszenie przepływu krwi przez serce. Efektem jest rozdęcie komór oraz zaburzona praca układu krążenia. Duża ilość adrenaliny może nie tylko osłabić pracę serca, ale nawet ją zahamować.

Chorobę bardzo rzadko udaje się zdiagnozować, ponieważ pacjenci nie przyznają się do przeżytej kilkanaście godzin wcześniej traumy. Kluczowym badaniem w rozpoznaniu zespołu złamanego serca jest wentrykulografia lewej komory serca. Po wprowadzeniu kontrastu, lekarz jest w stanie ocenić budowę, kurczliwość oraz inne parametry pracy serca.

4. Częściej u kobiet

Zespół takostubo pojawia się najczęściej u kobiet po menopauzie, kiedy są najmniej odporne na szkodliwe wahania poziomu hormonów stresu. Rezultatem zaniku estrogenu może być pogorszenie pracy serca oraz naczyń krwionośnych. Na stan serca dodatkowo negatywnie wpływa: nadwaga i otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu oraz siedzący tryb życia.

5. Co po diagnozie?

W zależności od wieku i zdrowia pacjenta, zespół złamanego serca ma różny przebieg i nasilenie. Szanse na całkowite wyleczenie wzrastają, gdy osoba chora przeżyje pierwszy atak. Wtedy to zmiany widoczne w badaniu EKG i zaburzenia kurczliwości serca zanikają. W niektórych przypadkach zespół złamanego serca może doprowadzić jednak do całkowitego zatrzymania akcji serca oraz niewydolności oddechowej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze