Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Złamania kości udowej

Złamania kości udowej mogą występować w górnym odcinku kości udowej (złamania szyjki i złamania krętarzowe) oraz dotyczyć trzonu i obwodowego końca tej kości. Do częstych złamań kości udowej dochodzi u osób cierpiących na osteoporozę oraz u osób starszych, powyżej 80. roku życia. Przyczyną złamania może być także poważny uraz, poniesiony podczas wypadku komunikacyjnego, oraz niefortunny upadek. 


1. Rodzaje złamań kości udowej


Ognisko lityczne w kości udowej

Złamania kości udowej są najgroźniejszymi rodzajami złamań i wiążą się z licznymi komplikacjami.

Złamania górnego odcinka kości udowej (złamanie szyjki kości udowej i złamania krętarzowe) – charakterystyczne są dla osób w starszym wieku, przeważnie kobiet, chorujących na osteoporozę. Aby doszło do złamania, wystarczy drobny uraz, spowodowany np. potknięciem się. Wtedy pojawia się ból po stronie złamania, kończyna jest skręcona. Leczenie jest operacyjne – ma ono zapewnić choremu taką sprawność, jak przed złamaniem. Złamania trzonu kości udowej – dochodzi do nich w wyniku urazu bezpośredniego (złamanie wieloodłamowe) lub urazu pośredniego (skośne złamanie spiralne). Objawami są: ból, skręcenie kończyny, nieprawidłowe wygięcie uda, niekiedy zgrubienie uda i bolesny ruch w miejscu złamania. Kończyna powinna zostać unieruchomiona, następnie przeprowadzana jest operacja – stosuje się w niej najczęściej gwóźdź śródszpikowy. 


Złamania obwodowego końca kości udowej – są to ciężkie złamania, które najczęściej powstają w wyniku wypadków komunikacyjnych. Wyróżnia się złamania pozastawowe i śródstawowe. Towarzyszyć im może uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego, tętnicy udowej lub podkolanowej, uszkodzenie nerwu strzałkowego. Złamania te wymagają leczenia operacyjnego.


2. Przyczyny złamania kości udowej

Gdy kość udowa ulega złamaniu, powstaje nieznośny ból okolicy biodrowej, uniemożliwiający swobodne poruszanie nogą. Bólowi towarzyszy obrzęk chorego miejsca. Pojawia się również siniak. W przypadku złamania szyjki kości udowej może dojść do nienaturalnego wykręcenia kończyny dolnej. Ponadto może także dojść do skrócenia nogi.

Przyczyny złamania kości udowej:

 • wypadki komunikacyjne,
 • upadki,
 • osteoporoza,
 • rak kości,
 • uprawianie sportów ekstremalnych,
 • przyjmowanie leków sterydowych, obniżających odporność,
 • wrodzona kruchość i łamliwość kości,
 • choroby układu nerwowego, zwłaszcza mózgu,
 • nieprawidłowa dieta, uboga w wapń i białko.

Złamanie kości udowej może wywołać różne powikłania. Ich konsekwencją mogą być częste zapalenia płuc oraz choroby zwyrodnieniowe bioder. Zdarza się, że dochodzi do obumarcia kości bądź uszkodzenia nerwów okolicy złamania. Czasami tworzą się w naczyniach krwionośnych zakrzepy i zatory. W nielicznych przypadkach złamanie kości udowej może doprowadzić do śmierci.

3. Leczenie złamania kości udowej

Specjalista ocenia, czy doszło do złamania, na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Jeśli konieczne jest leczenie operacyjne, wówczas wykonuje się badania dodatkowe (EKG, morfologię). Złamania kości udowej leczy się głównie chirurgicznie, ponieważ tylko ta metoda zapewnia pacjentowi szybki powrót do zdrowia. Podczas operacji fragment kości udowej bywa zastępowany specjalistyczną protezą, niekiedy wystarczy tylko połączenie złamanych części za pomocą śrub lub płyt. Zazwyczaj po 3 dniach od operacji pacjenci próbują stawiać pierwsze kroki z pomocą kuli lub balkoników. Początkowo zaleca się im ograniczoną aktywność fizyczną, tak by nie przemęczali biodra i nogi. Jeśli niemożliwe było zastosowanie leczenia operacyjnego z powodu złego stanu zdrowia, wówczas niezbędne jest założenie na złamaną nogę gipsowego buta derotacyjnego. Ponieważ u osób ze złamaną kością udową często dochodzi do zakrzepicy, podaje się im leki przeciwzakrzepowe. Chorzy otrzymują także środki przeciwbólowe. U niektórych osób konieczna jest także transfuzja krwi.

Bibliografia

 • Gaździk T. (red.), Crash Course - ortopedia i reumatologia, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-89581-84-6
 • Gaździk T., Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3317-9
 • Szulc A. (red.), Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2823-X

Źródła zewnętrzne

Małgorzata Kamińska, Angelika Ciuraj,
Komentarze (8)
~Kasztan
~Kasztan

Nie potrafię nigdzie znaleść odpowiedzi na pytanie jak długo trwa proces zrostu kości udowej, usztywnionej stabilizatorem płytkowym podatnym. Czy są gdzieś charakterystyki (wykresy) zrostu kości w czasie?

Odpowiedz
~agnieszka
~agnieszka

@~Kasztan:
ja mialam plytke 10 tygodni i musieli wyjmowac bo juz bylo zrosniete
jak cos to pisz

Odpowiedz
~Konrad
~Konrad

Witam !
Minęło 4 miesiące od złamania kości udowej , która została zespolona gwoździem. Obecnie zdjęcie RTG pokazuje zrosty i zalecano mi częściowe obciążanie nogi i chodzenie z o jednej kuli. Odczuwam jednak tak silny ból po wewnętrznej stronie kolana , ze nie mogę nawet na niej stanąć. USG kolana nie wykazało żadnych zmian. Co może być przyczyna tego bólu ?

Odpowiedz
~ud-any
~ud-any

Jakie miałeś te złamanie? ja jestem 3 tyg po operacji zespolenia płytą LCP, kolano opuchnięte ale niby wszystko w nim ok

Odpowiedz
krzys1958
krzys1958

@~Konrad: Ja jestem 6 miesiecy i tydzien po zlamaniu kosci udowej:zlamanie trzonu kosci udowej z przemieszczeniem wielodlamowe zespolone gwozdziem srodszpikowym.Minelo 6 miesiecy i moge jedynie obciazyc bez bolu 4-5 kg a gdy wiecej straszny bol w kolanie.Mialem 6 zlaman i 5 zaczelo sie zrastac juz po 5-6 tygodniach a ostatnie po 5 miesiacach gdyz po zlozeniu i zalozeniu gwozdzia byal przerwa 5 mm.Wiazadla i rzepka mowia ze porzadku ale po 6 miesiacach boli i nie moge chodzic.

Odpowiedz
krzys1958
krzys1958

@~Kasztan: Z internetu i z kontroli u ortopedow wiem ze pelny zrost kosci trwa minimum rok.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Złamania kości udowej - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Złamania kości udowej
Nowotwór kości

Lek życia dla Mateusza

Lek życia dla Mateusza

(...) możliwości się kończą, a rak nawet nie drgnął. Na początku roku doszło do patologicznego złamania kości udowej. Chemiooporny...