Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Złamanie prącia

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 10.10.2017 18:56
Złamanie prącia
Złamanie prącia

Złamanie prącia ma miejsce, gdy tkanki penisa pękają jak przebita opona. Do złamania dochodzi najczęściej w czasie stosunku płciowego lub bardzo intensywnej masturbacji. Do urazu może dojść również w wyniku uderzenia tępym narzędziem lub nagłego zgięcia członka znajdującego się w stanie erekcji. Złamanie prącia brzmi groźnie, ale na szczęście jest to stosunkowo rzadkie zjawisko. Dlaczego dochodzi do urazu penisa? W jaki sposób leczy się tę kłopotliwą i bolesną przypadłość?

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby
Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby [6 zdjęć]

Skrzywienie penisa, wzwód trwający kilka dni, załupek – to tylko niektóre przypadłości, o których panowie

zobacz galerię

1. Przyczyny i objawy złamania prącia

Kiedy mężczyzna znajduje się w stanie podniecenia, w jego członku uwięziona jest gwałtownie pompowana krew. Dwie gąbczaste rurki biegnące wzdłuż penisa stają się obrzęknięte i naciskają na otoczkę białawą ciała jamistego. W miarę jak członek staje się grubszy i wydłuża się, otoczka biaława rozciąga się i traci na grubości. Jeśli jednak rozciągnie się zbyt mocno, warstwy otoczki mogą pęknąć, wydzielając niewielką ilość krwi. Gdy tkanka penisa pęka, można usłyszeć trzaśnięcie, następnie pojawia się obrzęk i zmiana koloru członka. Penis staje się wówczas ciemnofioletowy. Zwykle natychmiast następuje utrata erekcji i pojawia się silny ból. Dolegliwości bólowe mogą być tak dotkliwe, że mężczyzna może mieć trudności z oddawaniem moczu.

Warto uświadomić sobie, że mimo iż penis może się złamać, w żadnym wypadku nie jest w stanie odpaść. W trakcie złamania prącia nie dochodzi bowiem do uszkodzenia skóry członka. Zerwane są jedynie więzadła. Mężczyzna, który doznał złamania penisa, powinien zakryć okolice intymne i możliwie szybko dostać się na izbę przyjęć.

Zobacz film: "Rak płuca. Historia Jerzego"

Ryzyko złamania prącia rośnie, gdy mężczyzna korzysta z partnerką z niektórych pozycji seksualnych. Szczególnie niebezpieczna jest pozycja na jeźdźca. Jeśli kobieta zgina się zbyt daleko do przodu lub do tyłu, może powodować nadmierny nacisk na penisa. Ostrożność należy zachować również w przypadku penetracji pochwy od tyłu. W tej pozycji penis jest w większym stopniu narażony na nadmierne wygięcie u podstawy. Do złamania prącia może dojść także wtedy, gdy partnerka siedzi na biurku, a mężczyzna znajduje się twarzą do niej. Jeśli partner mylnie oceni odległość, może boleśnie uderzyć penisem w mebel i doznać urazu.

2. Jak leczyć złamanie prącia?

Jedyną metodą leczenia złamania penisa jest operacja. Zabieg chirurgiczny jest skuteczny w wielu przypadkach, a pacjenci są zwykle w stanie odzyskać pełną sprawność seksualną. Powrót do zdrowia zajmuje im około sześciu tygodni. Lekarze podkreślają, że podjęcie leczenia jest konieczne. W przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań. Mały krwiak pojawiający się natychmiast po złamaniu prącia z czasem przekształca się bowiem w bliznę na penisie, a bliznowata tkanka na członku stanowi duże wyzwanie dla lekarzy.

Większość mężczyzn dostaje gęsiej skórki na samą myśl o złamaniu prącia. Należy jednak pamiętać, że w rzeczywistości jest to stosunkowo niegroźny uraz. Znaczny odsetek mężczyzn, którzy doznali złamania prącia, po operacji i okresie rekonwalescencji wraca do pełni sił.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze