Złamanie prącia

Złamanie prącia ma miejsce, gdy tkanki penisa pękają jak przebita opona. Do złamania dochodzi najczęściej w czasie stosunku płciowego lub bardzo intensywnej masturbacji. Do urazu może dojść również w wyniku uderzenia tępym narzędziem lub nagłego zgięcia członka znajdującego się w stanie erekcji. Złamanie prącia brzmi groźnie, ale na szczęście jest to stosunkowo rzadkie zjawisko. Dlaczego dochodzi do urazu penisa? W jaki sposób leczy się tę kłopotliwą i bolesną przypadłość?

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby

Skrzywienie penisa, wzwód trwający kilka dni, załupek – to tylko niektóre przypadłości, o których panowie woleliby nikomu nie mówić. Zdarza się, że nie...

Przyczyny i objawy złamania prącia

Kiedy mężczyzna znajduje się w stanie podniecenia, w jego członku uwięziona jest gwałtownie pompowana krew. Dwie gąbczaste rurki biegnące wzdłuż penisa stają się obrzęknięte i naciskają na otoczkę białawą ciała jamistego. W miarę jak członek staje się grubszy i wydłuża się, otoczka biaława rozciąga się i traci na grubości. Jeśli jednak rozciągnie się zbyt mocno, warstwy otoczki mogą pęknąć, wydzielając niewielką ilość krwi. Gdy tkanka penisa pęka, można usłyszeć trzaśnięcie, następnie pojawia się obrzęk i zmiana koloru członka. Penis staje się wówczas ciemnofioletowy. Zwykle natychmiast następuje utrata erekcji i pojawia się silny ból. Dolegliwości bólowe mogą być tak dotkliwe, że mężczyzna może mieć trudności z oddawaniem moczu.

Warto uświadomić sobie, że mimo iż penis może się złamać, w żadnym wypadku nie jest w stanie odpaść. W trakcie złamania prącia nie dochodzi bowiem do uszkodzenia skóry członka. Zerwane są jedynie więzadła. Mężczyzna, który doznał złamania penisa, powinien zakryć okolice intymne i możliwie szybko dostać się na izbę przyjęć.

Ryzyko złamania prącia rośnie, gdy mężczyzna korzysta z partnerką z niektórych pozycji seksualnych. Szczególnie niebezpieczna jest pozycja na jeźdźca. Jeśli kobieta zgina się zbyt daleko do przodu lub do tyłu, może powodować nadmierny nacisk na penisa. Ostrożność należy zachować również w przypadku penetracji pochwy od tyłu. W tej pozycji penis jest w większym stopniu narażony na nadmierne wygięcie u podstawy. Do złamania prącia może dojść także wtedy, gdy partnerka siedzi na biurku, a mężczyzna znajduje się twarzą do niej. Jeśli partner mylnie oceni odległość, może boleśnie uderzyć penisem w mebel i doznać urazu.

Jak leczyć złamanie prącia?

Jedyną metodą leczenia złamania penisa jest operacja. Zabieg chirurgiczny jest skuteczny w wielu przypadkach, a pacjenci są zwykle w stanie odzyskać pełną sprawność seksualną. Powrót do zdrowia zajmuje im około sześciu tygodni. Lekarze podkreślają, że podjęcie leczenia jest konieczne. W przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań. Mały krwiak pojawiający się natychmiast po złamaniu prącia z czasem przekształca się bowiem w bliznę na penisie, a bliznowata tkanka na członku stanowi duże wyzwanie dla lekarzy.

Większość mężczyzn dostaje gęsiej skórki na samą myśl o złamaniu prącia. Należy jednak pamiętać, że w rzeczywistości jest to stosunkowo niegroźny uraz. Znaczny odsetek mężczyzn, którzy doznali złamania prącia, po operacji i okresie rekonwalescencji wraca do pełni sił.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Bibliografia

  • Babayan R.K., Oates R.D., Siroky M.B. Podręcznik urologii, diagnostyka i leczenie, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-74-2
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Kleinman I., Lipshultz L., Podstawy urologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2188-X

Źródła zewnętrzne

Ortopedia

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Złamanie prącia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 21 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Złamanie prącia
Amputacja prącia

Penektomia

Penektomia

Męskie genitalia po zabiegu amputacji prącia.

Złamanie mostka

Mostek człowieka

Mostek człowieka

Zapadnięciu się mostka w przypadku jego złamania zapobiega silna i elastyczna błona.

Ortopedia i reumatologia

Zwichnięcie prącia

do innych urazów prącia, np. do jego złamania. Zazwyczaj to uszkodzenie następuje podczas erekcji, w czasie współżycia. Złamanie prącia nie przypomina (...) . Niekiedy, gdy prącie ulega...

Ból podczas stosunku - przyczyny i leczenie

Priapizm (WIDEO)

Priapizm (WIDEO) Odtwórz wideo

, gdyż może wywołać nieodwracalne uszkodzenia prącia w obrębie mechanizmu ciał jamistych. A takie uszkodzenie może z kolei doprowadzić do trudności w osiąganiu