Trwa ładowanie...

Złe prawo zabija tysiące Polaków. Lekarze mają pomysł, jak namówić palaczy do rzucenia nałogu

Avatar placeholder
28.11.2018 14:52
uzależnienie od papierosów
uzależnienie od papierosów (123rf)

Co czwarty Polak sięga po papierosy i liczba osób uzależnionych od nikotyny wciąż liczona jest w milionach. Na Zachodzie już trwają próby ograniczenia tego zjawiska poprzez zastąpienie tradycyjnych papierosów bezpieczniejszymi produktami do podgrzewania tytoniu.

O szkodliwości palenia powiedziano już niemal wszystko i to wielokrotnie. Mimo tych ostrzeżeń, co czwarty Polak wciąż sięga po papierosy. Rocznie z tego powodu umiera ok. 60 tys. osób. Eksperci i lekarze biją na alarm i wymieniają sposoby, które mogą zmienić tragiczny stan rzeczy.

1. 9 poradni na 9 milionów palaczy

- Pali 25 proc. Polaków i niestety nie notujemy spadku, jakiego moglibyśmy oczekiwać. W Polsce powinien istnieć system poradnictwa, który niestety nie funkcjonuje. NFZ, zaniżając finansowanie poradnictwa antynikotynowego, doprowadził do sytuacji, że w całym kraju funkcjonuje tylko 9 poradni na 9 mln uzależnionych od palenia osób - mówi dr n. med. Łukasz Balwicki z gdańskiej poradni leczenia zespołu uzależnień od tytoniu.

Najpopularniejsze narzędzia stosowane na świecie, które mogą doprowadzić do ograniczenia liczby palących? Zdaniem specjalistów to podwyżki cen papierosów, przestrzeganie zakazów palenia w miejscach publicznych, ograniczenia w reklamie i promocji wyrobów tytoniowych, ograniczenie dostępności tychże dla młodzieży, aż po efektywną, skuteczną pomoc palącym w rzuceniu nałogu.

Według Balwickiego, by skłonić palaczy do rzucenia nałogu, najpierw powinniśmy sięgnąć po narzędzia o udowodnionej skuteczności, rekomendowane na świecie, np. przez Światową Organizację Zdrowia i międzynarodowe towarzystwa naukowe. Kiedy jednak palacz po wielokrotnych próbach nie jest w stanie rzucić nałogu, można mu zalecić redukcję ryzyka w postaci zażywania nikotyny o mniejszej szkodliwości.

2. Czy jest redukcja ryzyka?

Coraz więcej badań potwierdza, że produkty takie jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu (np. dostępny w Polsce IQOS) mają o 90-95 proc. mniej szkodliwych dla naszego organizmu substancji.

W tym modelu tytoń jest podgrzewany, a nie spalany, bo to ten poces jest dla naszego zdrowia największym zagrożeniem. Gdy nie ma spalania, nie ma dymu, a więc i zawartych w nim szkodliwych toksyn, odpowiedzialnych za choroby, na które zapadają palacze. Dzięki temu produkty nowej generacji są bezpieczniejsze nie tylko dla palacza, ale też dla osób przebywających w jego pobliżu.

- Jeżeli mowa o podgrzewanym tytoniu – tam nie ma wszystkich tych substancji, które występują w temperaturze 900 st. C, jakie ma miejsce przy tradycyjnym paleniu papierosów – mówi prof. dr hab. n. med. Anna Doboszyńska, kierownik katedry wydziału nauk medycznych Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego.

- Oczywiście przy podgrzewaniu występują szkodliwe substancje, nie da się ich całkowicie wyeliminować, jednak nie ma ich w takich ilościach i można to w prosty sposób przeanalizować, po prostu badając parę, która powstaje w trakcie podgrzewania i porównując ją z dymem papierosowym.

3. Mniej szkodliwe, czyli nielegalne

Problem w tym, że w Polsce informowanie o mniej szkodliwych produktach dla palaczy wciąż jest nielegalne w przeciwieństwie np. do USA. Natomiast w Wielkiej Brytanii przebadane elektroniczne papierosy oraz produkty podgrzewające tytoń są wpisane do strategii państwa w zakresie poprawy zdrowia publicznego w obszarze epidemii papierosowej.

A w Polsce? Wszelka dyskusja na temat zmian prawa jest ignorowana przez Ministerstwo Zdrowia.

- Elementem tej dyskusji jest również niezrozumienie, że pojawiły się produkty, które potrafią zastępować palenie w rozumieniu ścisłym tego słowa, czyli produkty dawkujące nikotynę i pozwalają na wypracowanie programów redukcji szkód – mówi Prof. Bartosz Łoza, kierownik kliniki psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- To jest element, w który państwo powinno się włączyć i swoimi działaniami, pracami, badaniami wypracować stanowisko. Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, w której udajemy, że pewnych produktów nie ma. Produkty dawkujące nikotynę redukują znacząco, nawet o 90-95 proc. to, co jest najbardziej toksyczne w papierosach.

Podobnego zdania jest Dr hab. n. med. Filip Szymański, kardiolog - Informujemy naszych pacjentów, że ewidentnie jedną z przyczyn zawału jest nikotynizm. Natomiast im bardziej poprawia się później stan ich zdrowia, im dalej są od zawału czy udaru, tym więcej osób wraca do palenia. Jeszcze raz zaznaczmy – najlepiej, by żaden pacjent nie palił, ale realnie jest to niemożliwe. Więc jeżeli pacjent mi zgłasza, że dalej będzie palił, zawsze informuję go, że na jego miejscu postarałbym się rzucić. Kiedy mówi mi, że nie daje rady, mogę wypróbować leki, farmakoterapię. Jeżeli to nie pomaga, mówię, że jest produkt taki jak IQOS, który jest przebadany i jest produktem bezpieczniejszym, niż produkty standardowe.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (872 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.