Trwa ładowanie...

"Złoty pierścień" ostrzega, że żyły są niewydolne. Gdy się pojawi, biegiem do flebologa

Avatar placeholder
Krystyna Gwóźdź 30.11.2023 17:54
"Korona żylna" to objaw związany z chorobami naczyniowymi
"Korona żylna" to objaw związany z chorobami naczyniowymi (Getty Images)

Lekarze alarmują, że nie maleje liczba osób z problemami z układem krążenia. U flebologów coraz częściej diagnozowane są problemy takie jak żylaki czy pajączki, ale istnieje także mniej znany objaw, który nie powinien być ignorowany - corona phlebectatica. Lekarz Łukasz Paluch wyjaśnia dlaczego.

spis treści

1. Co to jest corona phlebectatica?

Corona phlebectatica, zwana także jako "złoty pierścień" lub "korona żylna", to objaw związany z chorobami naczyniowymi, który polega na widocznym zaczerwienieniu skóry w okolicach kostek, często w kształcie okręgu lub półkola.

Zmiany pojawiają się w okolicach kostek, ponieważ to właśnie staw skokowy i jego okolica są najbardziej narażone na działanie najwyższego ciśnienia w momencie niewydolności żylnej.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Jest to objaw występujący najczęściej przy przewlekłej niewydolności żylnych, ale może również towarzyszyć innym chorobom naczyniowym.

Przewlekłe przeciążenie naczyń żylnych wiąże się także z takimi dolegliwościami jak:

  • żylaki,
  • zakrzepica,
  • przebarwienia skórne,
  • owrzodzenia żylne.

Jak wyjaśnia prof. Łukasz Paluch, flebolog, corona phlebectatica może być sygnałem pogorszenia się stanu pacjenta i wymagać konsultacji z lekarzem.

Jedną z metod diagnostycznych, którą wyróżnił lekarz, jest badanie USG metodą Dopplera, która jest często używana przez flebologów, ponieważ pomaga precyzyjnie i dokładnie ocenić zastawki żylne, a także przepływ w ścianach żylnych i ewentualne zmiany.

Na swoim Instagramie prof. Paluch opisał przypadek pacjentki, która zgłosiła się do jego gabinetu dość późno, ale dzięki nowoczesnym metodom wewnątrznaczyniowym udało się jej pomóc.

Już samo usunięcie głównego pnia naczyniowego przyniosło oczekiwane rezultaty w postaci redukcji obrzęku i ilości poszerzonych naczyń w obrębie kostki. Poprawiło także samopoczucie pacjentki prowadzonej przez doktora Palucha.

Po trzech miesiącach flebolog zdecydował się na wykonanie u swojej pacjentki zabiegu celowanego, na naczynia w okolicach kostki przyśrodkowej. Na skutek odpowiednio zaplanowanego leczenia zmiany niemal całkowicie zniknęły, a obrzęk znacznie się zmniejszył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze