Zmarł światowej sławy endokrynolog, rektor UM w Łodzi. Prof. Andrzej Lewiński miał 71 lat
9 października 2024 r. odszedł prof. Andrzej Lewiński, ceniony specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i endokrynologii oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w latach 2002–2008.
1. Wybitna kariera naukowa i dydaktyczna
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Krzysztof Lewiński urodził się 20 sierpnia 1953 r. w Łodzi. W 1978 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w swoim rodzinnym mieście, gdzie przez lata rozwijał swoją karierę naukową i zawodową. Po uzyskaniu stopnia doktora w 1981 r., w 1986 r. obronił rozprawę habilitacyjną, a już w 1992 r. uzyskał tytuł profesora nauk medycznych. Jego specjalizacja obejmowała choroby wewnętrzne oraz endokrynologię, dziedzinę, w której zyskał międzynarodowe uznanie.
Prof. Lewiński od początku swojej kariery zawodowej związany był z Instytutem Endokrynologii Akademii Medycznej w Łodzi, a następnie z Zakładem Endokrynologii Doświadczalnej i Diagnostyki Hormonalnej. Od 1984 r. pełnił funkcję kierownika Samodzielnej Pracowni Tyreologii, a w latach 1994–2003 kierował Zakładem Tyreologii, wnosząc znaczący wkład w rozwój tej dziedziny medycyny.
2. Zaangażowanie w służbę publiczną
Jako wybitny naukowiec, prof. Lewiński nie ograniczał się jedynie do działalności akademickiej. W latach 1997–2000 pracował jako dyrektor Departamentu Nauki i Kształcenia w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, pełniąc istotną rolę w kształtowaniu polityki zdrowotnej kraju. Jednocześnie, od 1997 r., był kierownikiem Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, a także profesorem nadzwyczajnym tej placówki.
Jego wkład w rozwój endokrynologii został doceniony zarówno w kraju, jak i za granicą. Prof. Lewiński był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego w latach 1993–1999, jak również członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych. Przez wiele lat pełnił funkcję redaktora naczelnego "Endokrynologii Polskiej" i konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii.
Jednym z najważniejszych etapów kariery prof. Lewińskiego było objęcie stanowiska rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którego był pierwszym rektorem po utworzeniu tej uczelni w 2002 r. Funkcję tę pełnił do 2008 r., przyczyniając się do dynamicznego rozwoju uczelni oraz podniesienia jej prestiżu na arenie międzynarodowej.
Prof. Andrzej Lewiński został odznaczony licznymi nagrodami, w tym Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za zasługi dla rozwoju nauki i medycyny w Polsce.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.