Zmarł wybitny neurochirurg. Prof. Maciejczak odszedł po walce z chorobą
Sława polskiej medycyny, nagradzany specjalista światowej sławy, prof. Andrzej Maciejczak zmarł w wieku 64 lat. Odszedł po długiej walce z chorobą nowotworową. Informację o jego śmierci potwierdził Szpital św. Łukasza w Tarnowie.
Prof. Andrzej Maciejczak nie żyje
W wieku 64 lat, w nocy z 14 na 15 marca, po długiej walce z chorobą nowotworową zmarł prof. Andrzej Maciejczak – wybitny neurochirurg, specjalista w operacjach kręgosłupa oraz twórca jednego z najbardziej renomowanych w Europie oddziałów neurochirurgicznych w Tarnowie.
Prof. Maciejczak swoją karierę rozpoczął w klinice w Łodzi, jednak na zaproszenie dyrektor szpitala św. Łukasza w Tarnowie, Anny Czech, przeniósł się do tego miasta, gdzie z pasją rozwijał oddział neurochirurgii. Dzięki jego zaangażowaniu tarnowski oddział stał się jednym z najbardziej cenionych w Europie, wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Sława polskiej neurochirurgii
Specjalizując się przede wszystkim w operacjach kręgosłupa, prof. Maciejczak zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego wiedza i doświadczenie przyczyniły się do poprawy jakości życia wielu pacjentów, a tarnowski ośrodek stał się miejscem, do którego kierowano najtrudniejsze przypadki.
Za swoje wybitne osiągnięcia prof. Andrzej Maciejczak został uhonorowany medalem Gloria Medicinae – laurem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznawanym najwybitniejszym postaciom świata medycyny. Ponadto otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.
"Jako mentor i nauczyciel wychował pokolenia młodych lekarzy, którzy dziś kontynuują jego misję. Prowadził liczne szkolenia, wykłady na uczelniach medycznych w kraju i za granicą, a także współtworzył międzynarodowe programy badawcze. Jego pasja do dzielenia się wiedzą i życzliwość sprawiały, że dla wielu stał się wzorem nie tylko zawodowym, ale i etycznym" - takimi słowami żegna specjalistę placówka, z którą prof. Maciejczak był związany.
Jego odejście to ogromna strata dla polskiej i światowej medycyny. Pozostawił po sobie nie tylko znaczący dorobek naukowy, ale także wdzięcznych pacjentów i uczniów, którzy kontynuują jego dzieło.
Źródła
- RMF
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.