Trwa ładowanie...

Zmiany przepisów w sprawie recept. Wchodzą w życie 26 kwietnia

Avatar placeholder
19.04.2023 12:59
NFZ wprowadza szereg zmian w sprawie zawierania umów na realizację recept przez apteki
NFZ wprowadza szereg zmian w sprawie zawierania umów na realizację recept przez apteki (East News)

Opublikowano zmiany przepisów w zawieraniu umów na realizację recept przez apteki. Zarządzenie prezesa NFZ wchodzi w życie 26 kwietnia br.

spis treści

1. Wielkie zmiany sprawie recept

W dokumencie opisano reorganizację warunków zawierania umów na wydawanie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na receptę.

Nowelizacja przepisów wprowadza kilka ważnych zmian i uaktualnia istniejące przepisy. W zarządzeniu Nr 65/2023/DGL zrezygnowano z obowiązku przekazywania wniosku o zawarcie umowy w formie papierowej oraz odstąpiono od obowiązku załączania do wniosku wzoru podpisu oraz parafy osoby.

Zmieniły się również wzory wniosków w sprawie zmiany numeru rachunku bankowego. Wprowadzono modyfikacje wniosków o zawarcie umowy na realizację recept oraz wymagane załączniki, a sposób poświadczania kopii wymaganych dokumentów został ujednolicony.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Sposób zawierania umów ma zostać usprawniony
Sposób zawierania umów ma zostać usprawniony (East News)

2. Usprawnienie systemu, również dla pacjentów

W dokumencie również doprecyzowano sposób przekazywania wniosków o zawarcie umowy oraz odstąpiono od określenia terminu na weryfikację przez oddział NFZ wniosku o zawarcie umowy na realizację recept.

Przepisy mają ułatwić zawieranie umów na realizację recept przez apteki i usprawnić działanie całego systemu. Zmiany mają być odpowiedzią na postęp technologiczny oraz preferencje pacjentów. Nowoczesna forma usprawni załatwianie spraw.

"Z uwagi na to, iż obecnie w znacznej większości stosowana jest elektroniczna forma przekazywania informacji i zestawień w trakcie realizacji umowy, to tym samym składanie wzorów podpisów staje się zbędne. Ponadto powyższa modyfikacja przepisów wpisuje się w zasadę domniemania autentyczności pochodzenia podpisu od osoby lub organu, który go złożył. Oznacza to, że z samego faktu przedłożenia dokumentu należy wnioskować o jego pochodzeniu od osoby lub organu, który oznaczony jest na dokumencie jako wystawca. Jednocześnie przyjmuje się powszechnie, że w przypadku przekazywania danych w formie podpisanej podpisem odręcznym, podpisy składane w stosunkach urzędowych, zwłaszcza na pismach mających charakter czynności prawnej, powinny obejmować imię i nazwisko lub co najmniej nazwisko podpisującego" – czytamy w zarządzeniu prezesa NFZ.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze