NewsyZmiany od 26 marca. Nowe badania, które wykonasz na NFZ

Zmiany od 26 marca. Nowe badania, które wykonasz na NFZ

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło kluczowe zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy, obejmujące nowoczesne badania przesiewowe, szczepienia przeciwko HPV oraz innowacyjne terapie dla pacjentek z zaawansowanym rakiem szyjki macicy.

Nowe badania, które wykonasz na NFZ
Nowe badania, które wykonasz na NFZ
Źródło zdjęć: © Getty Images

Nowoczesne badania przesiewowe

Na mocy rozporządzenia ministry zdrowia Izabeli Leszczyny program profilaktyki raka szyjki macicy został poszerzony o dwa nowoczesne badania diagnostyczne:

  • test HPV HR – pozwala wykryć szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego o wysokim ryzyku onkogennym (HPV 16 i 18), które odpowiadają za większość przypadków raka szyjki macicy,

  • cytologia na podłożu płynnym (LBC) – dokładniejsza niż tradycyjna cytologia, umożliwia lepszą ocenę zmian komórkowych i zwiększa skuteczność diagnostyki.

Badania te będą dostępne dla kobiet w wieku 25-64 lat od 26 marca, a ich wprowadzenie do programu profilaktycznego ma na celu wcześniejsze wykrywanie zmian nowotworowych, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

WIDEO

Rak szyjki macicy. Historia Agnieszki

Jak będą przebiegały badania?

Nowy model badań pozwala na jednoczesne wykonanie testu HPV HR oraz cytologii LBC z jednej próbki materiału pobranego z szyjki macicy. Procedura wygląda następująco:

  • jeśli wynik testu HPV HR jest ujemny – kolejne badanie należy wykonać po 5 latach,

  • jeśli wynik testu HPV HR jest dodatni – z tej samej próbki, bez konieczności ponownej wizyty, wykonywana jest cytologia LBC,

  • jeśli cytologia LBC wykryje zmiany – pacjentka kierowana jest na dalszą, pogłębioną diagnostykę.

Dzięki temu podejściu możliwe jest szybkie wykrycie ryzyka nowotworowego i wdrożenie odpowiednich działań leczniczych.

Nowoczesne metody leczenia raka szyjki macicy

Obok działań profilaktycznych, Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło dostępność nowoczesnych terapii dla pacjentek z zaawansowanym rakiem szyjki macicy. W ramach programu lekowego Leczenie chorych na raka szyjki macicy (ICD-10:C53) refundowane są następujące terapie:

  • Pembrolizumab – stosowany w połączeniu z chemioterapią (z lub bez bewacyzumabu) w pierwszej linii leczenia systemowego. Refundacja obowiązuje od 1 kwietnia 2024 roku;

  • Cemiplimab – lek podawany w monoterapii w drugiej lub trzeciej linii leczenia systemowego u pacjentek, które wcześniej otrzymywały chemioterapię. Refundacja obowiązuje od 1 stycznia 2025 roku.

Dodatkowo, w leczeniu nawrotowego lub przerzutowego raka szyjki macicy dostępny jest Bewacyzumab, stosowany u pacjentek, które nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego lub radioterapii.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła

  1. MZ

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie