Zmiany skórne, poza nieestetycznym wyglądem i konsekwencjami zdrowotnymi, powodują też spory dyskomfort psychiczny związany z brakiem samoakceptacji. Chory wstydzi się swojego ciała, ukrywa zmiany pod ubraniem albo grubą warstwą makijażu. Tymczasem nie tędy droga. Wszystkie zmiany skórne są jak najbardziej wyleczalne, a odpowiednio szybko zdiagnozowane dają gwarancję powrotu do pełnego zdrowia.
Skóra na co dzień narażona jest na działanie bakterii, zanieczyszczeń, toksycznych substancji, alergenów i patogenów, a także grzybów i drobnoustrojów.
Choroby skóry nie muszą dotyczyć tylko jej zewnętrznej, wierzchniej warstwy. Problem często umiejscowiony jest głębiej, w obrębie gruczołów (łojowych lub potowych).
- plamy i przebarwienia
- zaczerwienienia i egzemy
- krosty i guzki
- łuszczenie
- swędzenie i pieczenie
- zmiany ropne
- atopowe zapalenie skóry
- trądzik
- grzybica
- zapalenie mieszków włosowych
- łojotokowe zapalenie skóry
- łuszczyca
- pokrzywka i rumień
- łupież
- łysienie i wypadanie włosów
- choroby związane z alergiami
- oparzenia słoneczne
Leczenie chorób skóry zazwyczaj opiera się na stosowaniu maści z antybiotykiem, sterydami lub produktami mocno wysuszającymi zmiany. Sposób walki z chorobami zależy indywidualnie od każdego człowieka.
Poza leczeniem objawowym, często przeprowadza się też zabiegi, a nawet operacje. Powszechne jest leczenie naświetlaniem, laserem (w przypadku łagodnych zmian naczyniowych, przebarwień czy oparzeń) albo wycinanie zmian operacyjnie. Zazwyczaj takie rozwiązania dają trwały efekt i pozwalają dłużej cieszyć się zdrowiem .
Zmiany skórne mogą mieć charakter nowotworowy, wówczas potrzebne jest specjalistyczne leczenie. Najpowszechniejszą z nich jest czerniak, powstały w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest szybkie zgłoszenie sie do lekarza.