Trwa ładowanie...

Zmiany w receptach. Od grudnia nie da się zrealizować tych recept

Zmiany w realizacji recept
Zmiany w realizacji recept (East News, Getty Images)

Ważna zmiana dla pacjentów przyjmujących leki psychotropowe. Od początku grudnia nie ma już możliwości wykupienia tych środków przepisanych w formie recepty papierowej. To kolejny z etapów zmian, które mają ograniczyć nadużywanie leków bez wskazań medycznych.

spis treści

1. Zmiany w realizacji recept

Jak informuje resort zdrowia od 1 listopada 2023 r. recepty na środki odurzające lub substancje psychotropowe mogą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej.

"Pacjent, który otrzymał taką receptę, miał 30 dni na jej wykupienie. Jeśli lekarz wystawił omyłkowo receptę papierową po 1 listopada, pacjent nie mógł jej wykupić. Żadna recepta na preparat zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową, nie może być wystawiona z odroczonym terminem jej realizacji, czyli od dnia" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz film: "Przychodzą nie tylko po leki. Szukają preparatów na urodę i odporność"
Od 1 listopada 2023 r. recepty na środki odurzające lub substancje psychotropowe mogą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej
Od 1 listopada 2023 r. recepty na środki odurzające lub substancje psychotropowe mogą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej (Getty Images)

To kolejny z elementów procesu walki z nadużywaniem środków psychotropowych. Zmiany w wystawianiu recept na środki odurzające, substancje psychotropowe i prekursory kategorii 1 wprowadzono od 2 sierpnia.

W pierwszym etapie, żeby ograniczyć proceder "zamawiania recept" wprowadzono obowiązek osobistego zgłaszania się do lekarza pacjentów, którzy wymagają leków psychotropowych. Wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy od ostatniej wizyty minęło mniej niż trzy miesiące - wówczas lekarz może wypisać leki zdalnie.

Kolejnym etapem jest wprowadzenie e-recept - co ma ułatwić wgląd w historię leczenia pacjenta. Lekarz przepisujący tego typu środki ma obowiązek sprawdzić, jakie leki przyjmuje pacjent i od jaki dawna je stosuje.

2. Walczą z "receptomatami"

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że wprowadzane zmiany mają zwiększyć nadzór nad wystawianiem recept na leki psychotropowe i odurzające oraz ograniczyć ryzyko nadużyć - "w tym nadmiernego lub bezpodstawnego (nieuzasadnionego względami medycznymi) ich wystawiania".

Resort zdrowia podkreśla, że już po wprowadzeniu pierwszych zmian odnotowano wyraźne spadki w liczbie recept wystawianych za pośrednictwem tzw. receptomatów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze