Znak, że niedomaga. Oznaki chorej trzustki zauważysz w toalecie
Prawidłowe funkcjonowanie trzustki jest niezbędne dla zdrowia, jednak często lekceważymy sygnały świadczące o problemach z tym narządem. Jeden z nich jest prawdziwą czerwoną flagą. Można go dostrzec w toalecie.
1. Jakie funkcje pełni trzustka?
Trzustka to gruczoł położony w górnej części jamy brzusznej, za żołądkiem. Składa się z głowy otoczonej dwunastnicą, trzonu oraz skierowanego ku górze ogona. Pełni ona zarówno funkcje zewnątrzwydzielnicze, jak i wewnątrzwydzielnicze, odgrywając kluczową rolę w procesach trawienia i regulacji poziomu cukru we krwi.
W kontekście funkcji zewnątrzwydzielniczej trzustka produkuje enzymy trawienne, takie jak amylaza, lipaza i elastaza trzustkowa. Enzymy te trafiają do dwunastnicy i umożliwiają trawienie cukrów złożonych, tłuszczów oraz białek. Z kolei funkcja wewnątrzwydzielnicza polega na syntezie hormonów, m.in. insuliny i glukagonu, które są odpowiedzialne za metabolizm węglowodanów.
Gdy stężenie glukozy we krwi wzrasta, trzustka wydziela insulinę, co powoduje obniżenie poziomu cukru. Natomiast przy niskim poziomie glukozy wydzielany jest glukagon, który rozkłada glikogen i podnosi stężenie cukru we krwi. Zaburzenia tych procesów mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
2. Choroby trzustki. Alarmujące objawy
Ból trzustki jest często odczuwany jako nagły, silny i opasający, lokalizujący się w nadbrzuszu lub po lewej stronie brzucha, nierzadko promieniując do kręgosłupa. W przypadku ostrego zapalenia trzustki ból nasila się zwykle 15-30 minut po posiłku. Przy przewlekłym zapaleniu trzustki ból może utrzymywać się wiele godzin.
Inne objawy wskazujące na choroby trzustki można zauważyć w toalecie. Ciemne zabarwienie moczu może wskazywać na stan zapalny, a niekiedy nawet na raka trzustki. Symptom ten ma związek ze wzrostem stężenia bilirubiny we krwi. Wówczas też chory może zauważyć zażółcenie skóry i gałek ocznych.
Warto również zwrócić uwagę na:
tłuszczowy stolec (steatorrhea),
zmianę koloru stolca - staje się odbarwiony,
biegunki,
ślady niestrawionego jedzenia w stolcu.
3. Dbaj o zdrowie trzustki
Choroby trzustki, takie jak ostre i przewlekłe zapalenie czy rak trzustki, mogą mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, kamica żółciowa, dieta bogata w czerwone mięso, otyłość trzewna oraz czynniki genetyczne. Długotrwałe stosowanie niektórych leków również może wpływać na stan trzustki.
Objawy zapalenia trzustki nie powinny być lekceważone. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące symptomy, takie jak silny ból brzucha, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.