Trwa ładowanie...

Znany piłkarz cierpi na groźną chorobę zakaźną. Pierwsze objawy były błahe

Szwedzki napastnik Mikael Ishak choruje na boreliozę
Szwedzki napastnik Mikael Ishak choruje na boreliozę (Instagram/mikaelishak9)

Mikael Ishak - najlepszy napastnik Lecha Poznań, od pewnego czasu nie pojawia się na boisku. W kuluarach od dawna mówiło się, że przyczyną absencji jest poważna choroba. Dziennikarze ustalili, co dolega piłkarzowi.

spis treści

1. Zaczęło się od silnego osłabienia

Szwedzki piłkarz grający w Lechu Poznań zmaga się z problemami zdrowotnymi od prawie trzech miesięcy. Klub poinformował, że zawodnik cierpi na infekcję bakteryjną. Jak ustalił dziennikarz Adam Zakrzewski, Mikael Ishak choruje na boreliozę.

"Plotki, które słyszałem jakiś czas temu, niestety się potwierdziły i ta wiadomość nie jest zbyt dobra. Szwed zachorował na boreliozę".

Zobacz film: "Ból kolana może być objawem wielu chorób. Czy to borelioza?"

Początkowe objawy choroby wskazywały na zwykłą infekcję albo przemęczenie. Piłkarz zgłaszał osłabienie, nadmierną senność, bóle głowy i kaszel, mimo dolegliwości nadal trenował. Czerwona lampka zapaliła się, gdy osłabienie organizmu narastało, do tego stopnia, że sportowiec z trudem wstawał i wracał do łóżka od razu po treningu.

2. Borelioza

Borelioza jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi, która może zaatakować skórę, układ nerwowy, stawy, serce, a nawet oczy.

W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień wędrujący - to ułatwia rozpoznanie choroby. Lekarze szacują, że u ok. 30-40 prac. zakażonych nie ma żadnych objawów skórnych, co opóźnia diagnozę i rozpoczęcie leczenia.

We wczesnej fazie choroby objawy boreliozy są grypopodobne, może pojawić się ogólne osłabienie, zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Wraz z postępem choroby dochodzą kolejne dolegliwości, może dojść m.in. do porażenia nerwu twarzowego, czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Nieleczona borelioza może rozprzestrzeniać się na inne części ciała przez kilka miesięcy, a nawet lat po zakażeniu, powodując zapalenie stawów i problemy z układem nerwowym.

Nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy i nie każdy, kto zostanie pokuty przez zakażonego kleszcza - zachoruje. W wielu przypadkach infekcja nie powoduje żadnych dolegliwości ani późniejszych powikłań.

Z danych Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB wynika, że w 2022 r. potwierdzono ponad 17,3 tys. przypadków boreliozy w Polsce, w tym roku już 3,2 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze