Żółtaczka u noworodka - poziom bilirubiny, objawy, leczenie
Żółtaczka u noworodka to powszechna dolegliwość. Charakteryzuje się wysokim poziomem bilirubiny we krwi, który powoduje żółtawy odcień skóry i białek oczu. W większości przypadków żółtaczka fizjologiczna u noworodków mija po kilku dniach, nawet bez szczególnego leczenia. Kiedy choroba ustępuje, nie ma dowodów na to, że pojawi się ponownie lub wpłynie w jakiś sposób na dziecko. U dzieci urodzonych przed terminem istnieje większe ryzyko zachorowania niż u tych, które przyszły na świat zgodnie z przewidzianą datą.
1. Żółtaczka u noworodka - poziom bilirubiny
Bilirubina to żółty pigment, który jest wytwarzany przez organizm podczas właściwego przetwarzania starych krwinek czerwonych. Bilirubina jest przetwarzana przez wątrobę w taki sposób, aby została usunięta wraz ze stolcem. Przed porodem łożysko usuwa bilirubinę od dziecka, aby mogła zostać przetworzona przez wątrobę matki. Natychmiast po urodzeniu wątroba dziecka zaczyna przetwarzać bilirubinę, jednak może to zająć trochę czasu. W rezultacie poziom bilirubiny u noworodka jest trochę wyższy po porodzie.
Wysoki poziom bilirubiny w organizmie może powodować żółtawy odcień skóry. Fizjologiczna żółtaczka u noworodka mija w ciągu dwóch tygodni i nie stwarza zagrożenia dla dziecka. U niektórych noworodków pojawia się inny rodzaj żółtaczki spowodowany występowaniem w mleku matki substancji, która zwiększa ponowne użycie bilirubiny w jelitach. Ten rodzaj żółtaczki może trwać około miesiąca, a nawet dłużej. Jednak czasami żółtaczka u noworodka może być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Wysoki poziom bilirubiny może być symptomem:
- zwiększonej ilości czerwonych krwinek, które muszą zostać przetworzone,
- czynników, które zakłócają proces przetwarzania i usuwania bilirubiny z organizmu.
2. Żółtaczka u noworodka - Oobjawy i leczenie
Główną oznaką żółtaczki u noworodka jest żółty odcień skóry, najlepiej widoczny po delikatnym ucisku skóry. Początkowo kolor pojawia się na twarzy i rozprzestrzenia się do klatki piersiowej, okolic brzucha, nóg i podbicia stóp. Niektóre noworodki z żółtaczką okazują duże zmęczenie i słabiej jedzą.
Wszystkie noworodki powinny mieć wykonane badania na żółtaczkę przynajmniej co 8-12 godzin w pierwszej dobie życia. Jeśli pojawią się objawy żółtaczki w pierwszym dniu życia, należy natychmiast zbadać poziom bilirubiny u dziecka.
Leczenie żółtaczki nie jest zwykle konieczne. Wystarczy nawadniać dziecko mlekiem z piersi lub modyfikowanym. Częste karmienie powoduje częste wypróżnianie, co pozwala wydalić nadmiar bilirubiny z organizmu. U dzieci z bardzo wysokim poziomem bilirubiny stosuje się terapię światłem, która pozwala rozbić bilirubinę w skórze. W najcięższych przypadkach konieczna bywa transfuzja krwi.
Żółtaczka u noworodka to częsta przypadłość, która zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 tygodni. Jednak bardzo wysoki poziom bilirubiny może nawet uszkodzić mózg, dlatego tak istotne jest monitorowanie noworodka w ciągu kilku pierwszych dni po urodzeniu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.