Trwa ładowanie...

Zomiren– działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Avatar placeholder
31.01.2023 14:35
Zomiren– działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki
Zomiren– działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki (shutterstock)

Zomiren to lek przypisywany na receptę w przypadku występowania objawów psychiatrycznych oraz neurologicznych. Lek występuje w formie tabletek. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej preparatowi Zomiren. Przybliżymy jego właściwości, skład działanie oraz przyjrzymy się skutkom ubocznym, które może wywołać.

spis treści

1. Zomiren– działanie

Zomiren ma działanie nasenne i uspokajające. Lek Zomiren również zmniejsza napięcie mięśni. Preparat oprócz powyższych ma również właściwości przeciwlękowe.

Wskazania do stosowania Zomiren to objawy zaburzeń lękowych, napięcie, obawa, poczucie niepewności i zagrożenia, drażliwość. Dodatkowo preparat Zomiren stosuje się w przypadku występowania symptomów takich jak: przyspieszone bicie serca, wzmożone napięcie mięśni, suchość w ustach, uczucie braku tchu, zlewne poty, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, uczucie duszności oraz ściskania w gardle.

2. Zomiren– skład

Zobacz film: "Leki uspakajające"

W skład Zomiren wchodzi przede wszystkim substancja czynna w postaci alprazolamu. Alprazolam jest pochodną benzodiazepiny o krótkim czasie działania. Wykazuje właściwości przeciwdrgawkowe, zmniejszające napięcie mięśni oraz przeciwlękowe. Alprazolam działa za pośrednictwem specyficznych receptorów benzodiazepinowych, znajdujących się przede wszystkim w układzie limbicznym, podwzgórzu, móżdżku i ciele prążkowanym.

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych? (WIDEO)
Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych? (WIDEO)

Nerwica to długotrwałe zaburzenie psychiczne, które cechuje się takimi objawami jak: lęk, fobie, obsesje

zobacz galerię

Posiada również właściwości przeciwdepresyjne oraz wykazuje działanie przeciwlękowe.

3. Zomiren – skutki uboczne

Najczęściej występujące skutki uboczne podczas stosowania Zomiren to: senność lub uczucie oszołomienia. Dodatkowo wystąpić mogą reakcje związane z zaburzeniami układu nerwowego takie jak: nieostre widzenie, szum w uszach, zmęczenie, ból i zawroty głowy.

Zomiren może wywołać także reakcję paradoksalną - stan podniecenia albo zwiększenie napięcia mięśniowego. Wówczas kurację lekiem należy przerwać.

Lek Zomiren może zmniejszać sprawność psychofizyczną - nie zaleca się stosowania preparatu u osób prowadzących pojazdy i obsługujące maszyny mechaniczne. Długotrwale stosowany powoduje ryzyko przyzwyczajenia i uzależnienia, które może wystąpić już po 8 – 12 tygodniowym okresie stosowania.

4. Zomiren– dawkowanie

Dawkowanie Zomiren odbywa się doustnie przy pomocy tabletek lub tabletek o opóźnionym uwalnianiu. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Podczas stosowania leku nie należy pić alkoholu gdyż jego spożycie nasila działanie preparatu.

Warto wiedzieć:

Zwykle leczenie nie powinno trwać dłużej niż 8–12 tygodni, gdyż może zaistnieć ryzyko uzależnienia. W tym czasie powinna być również zmniejszana dawka preparatu. Dawkę zmniejszać stopniowo, po konsultacji z lekarzem, nie szybciej niż o 0,5 mg co 3 dni.

5. Zomiren– opinie

Opinie o Zomiren, którymi pacjenci dzielą się na forach internetowych poświęconych medycynie przerażają te mówiące o uzależnieniu od preparatu. Jest to silny produkt, którego stosowanie należy kontrolować z lekarzem.

Pacjenci przyjmujący Zomiren skarżyli się, że działa nasennie i otumania. Lek działa zgodnie z zaleceniami ale odstawienie preparatu wiąże się z bezsennością, napadami lękowymi oraz bólami mięśni.

6. Zomiren– zamienniki

Zamienniki Zomiren można znaleźć niemal w każdej aptece, jednak powinny zostać przepisane przez lekarza. Na rynku można znaleźć następujące preparaty: Afobam (tabletki), Alpragen (tabletki), Alprox (tabletki), Neurol 0,25 (tabletki), Neurol 1,0 (tabletki), Neurol SR 0,5 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Xanax (tabletki), Xanax SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Zomiren SR (tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu)

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze