ZUS nie próżnuje w czasie majówki. Oto konsekwencje "lewego" zwolnienia
Tegoroczna majówka może być rekordowo długa, ale jeżeli komukolwiek przyjdzie do głowy, żeby weekend majowy przedłużyć sobie za sprawą L4, powinien mieć się na baczności. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych doskonale zdają sobie sprawę z nielegalnego procederu i w czasie majówki mogą zapukać do drzwi "chorego".
1. L4 na majówkę?
W 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę 450 tysięcy zwolnień lekarskich, z czego aż 29 tys. zostało zakwestionowanych. W kasie ZUS udało się zatrzymać aż 29 mln zł.
W tym roku majówka może zachęcać do kombinowania, bo przypada na środek tygodnia. Wiele osób z tego powodu będzie ''mostkować'', czyli wydłużać sobie wolne między dniami ustawowo wolnymi od pracy. Tych, którzy nie chcą wykorzystywać dni z puli urlopu wypoczynkowego, może kusić myśl o alternatywie w postaci zwolnienia lekarskiego. Nie każdy ma jednak świadomość, że w czasie przebywania na L4 jego zasadność może sprawdzić pracodawca, odwiedzając swojego pracownika lub zlecając kontrolę innemu pracownikowi. Kontrolę może również wykonać ZUS, także na prośbę samego pracodawcy.
ZUS może chcieć się przekonać, czy wystawione zwolnienie jest zasadne, a także przeprowadzić kontrolę prawidłowego wykorzystania L4. Lekarz kontrolujący może zaprosić pacjenta do lekarza orzecznika, który sprawdzi, czy jest on faktycznie niezdolny do pracy. Orzecznik ZUS może też sprawdzić dokumentację medyczną pacjenta.
W przypadku gdy ZUS oceni, że pacjent jest zdolny do pracy, otrzyma on ZLA/K, które skraca czas zwolnienia do momentu wykonania badań przez orzecznika.
2. Kary za "lewe" zwolnienie lekarskie
Kontrola prawidłowego wykorzystania L4 to nic innego, jak sprawdzenie, co w czasie zwolnienia pacjent robi: czy pracuje lub wykonuje jakiekolwiek czynności, które zakłócają jego powrót do zdrowia, np. podróżuje. W tym celu pracownik ZUS udaje się w miejsce wskazane na zwolnieniu, dlatego, jeśli czas choroby pracownik chce spędzić np. u rodziców, ma trzy dni, by o tym fakcie poinformować ZUS oraz pracodawcę.
🩺 Wypłaty zasiłków chorobowych z #FUS w 2023 r. wyniosły 15,7 mld zł. To o 7,7 proc. więcej niż w 2022 r.
— ZUS (@zus_pl) April 24, 2024
📆 Przeciętna dzienna wysokość zasiłku wzrosła o 12,8 proc. Liczba dni zasiłkowych zmniejszyła się o 4,5 proc.
Pełny raport z #daneZUS⬇️https://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/rGUjLf9dbg
Co w przypadku, gdy kontrola ZUS wykaże nieprawidłowości? Niestety, tym samym pracownik naraża się na poważne konsekwencje, w tym zwolnienie dyscyplinarne, czyli rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym, a także utratę zasiłku czy nawet zwrot dotychczas wypłaconego świadczenia. Za wystawienie L4 bez wskazań karę może ponieść też lekarz, tracąc prawo do wystawiania zwolnień chorobowych.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.