Trwa ładowanie...

Zwiastują zawał serca. Nietypowe objawy, które mogą pojawić się nawet kilka miesięcy wcześniej

 Karolina Rozmus
01.10.2021 13:17
Zwiastują zawał serca. Nietypowe objawy, które mogą pojawić się nawet kilka miesięcy wcześniej
Zwiastują zawał serca. Nietypowe objawy, które mogą pojawić się nawet kilka miesięcy wcześniej (Getty Images)

Zawał serca jest efektem niedokrwienia mięśnia sercowego. Mogą temu towarzyszyć nasilone, charakterystyczne sygnały, ale zawał może też przebiegać niemal bezobjawowo. Niektóre nietypowe zwiastuny zawału mogą pojawić się nawet kilka miesięcy wcześniej.

spis treści

1. Czym jest zawał serca i kogo może dotyczyć?

Zawał serca jest skutkiem zamknięcia światła naczyń krwionośnych, których funkcją jest odżywianie mięśnia sercowego. Serce pozbawione dopływu krwi, a co za tym idzie – tlenu i substancji odżywczych – zaczyna obumierać.

Zawał serca może dawać objawy nawet wiele tygodni wcześniej
Zawał serca może dawać objawy nawet wiele tygodni wcześniej (Getty Images)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Skala i rodzaj dolegliwości może zależeć od wielu czynników – między innymi od wieku czy płci, ale przede wszystkim od tego, jak rozległy obszar narządu ulega uszkodzeniu. Tzw. mały zawał może przebiegać skąpoobjawowo, w przeciwieństwie do rozległej martwicy serca.

Wśród najczęściej wymienianych i najbardziej rozpoznawalnych objawów zawału wymienia się różnego rodzaju dyskomfort w okolicy klatki piersiowej – ucisk, ból zamostkowy, uczucie pieczenia. Jeśli trwa to dłuższy czas, może wskazywać na dławicę piersiową, szerzej znaną jako stan przedzawałowy.

Nierzadko towarzyszy temu drętwienie lewej kończyny (lub w ogóle lewej strony ciała) czy żuchwy oraz zlewne poty i problem ze złapaniem tchu.

Są jednak i takie dolegliwości, które trudno powiązać z nadchodzącym zawałem serca, zwłaszcza że mogą manifestować swoją obecność nawet na kilka miesięcy przed atakiem.

2. Zawał serca – uczucie niepokoju, napady paniki i zaburzenia snu

Mogą towarzyszyć bólowi zamostkowemu, choć bywa, że niespotykane wcześniej u pacjenta: poczucie strachu, napady paniki i niepokój występują samodzielnie.

Te dolegliwości mogą współwystępować z problemami ze snem – najczęściej pacjenci skarżą się na bezsenność albo na sen przerywany niespokojny. Mogą występować nawet koszmary, które dodatkowo potęgują u chorego uczucie niepokoju i lęku.

Ponad połowa pacjentek po zawale mięśnia sercowego przyznaje, że miała wcześniej problemy z zasypianiem, wybudzaniem się w środku nocy czy przedwczesnymi pobudkami.

Powodem bagatelizowania szeregu tego typu objawów jest czasami ich stopień nasilenia.

Niektórzy pacjenci przyznają, że po prostu czuli się "nieswojo" lub porównują swój stan do uczucia, jakie towarzyszy... kacowi.

3. Zawał serca – nudności, wymioty, biegunka

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności czy wymioty, bóle w nadbrzuszu i biegunka, a nawet bóle podbrzusza, są tzw. maską zawału. Co ciekawe, częściej pojawiają się u kobiet i czasami interpretowane są przez nie jako miesiączka, a nawet... ciąża.

Pozornie niezwiązane z sercem, często bywają bagatelizowane. W rzeczywistości jednak wcale nie są rzadkością – mogą dotyczyć nawet 50 proc. pacjentów z rozpoznanym zawałem serca.

Czasami są na tyle subtelne, że przypominają po prostu niestrawność objawiającą się zgagą.

Szczególnie niebezpieczne mogą być u pacjentów cierpiących z powodu chorób układu pokarmowego, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy czy wrzody, bo mylnie mogą być traktowane jako typowe dla tych chorób dolegliwości.

4. Zawał serca – uporczywy kaszel

Kaszel wiążemy z chorobami układu oddechowego, astmą, alergią, rzadko z zawałem.

Tymczasem uporczywy, nawracający kaszel może wskazywać na problemy z sercem, zwłaszcza u osób, które są otyłe, leczą się na nadciśnienie czy narażone są na przewlekły stres.

Alarmujące jest pojawienie się plwociny – białej lub jasnoróżowej. Może ona być oznaką niewłaściwej pracy serca, co powinno zostać niezwłocznie skonsultowane z kardiologiem.

5. Zawał serca – wypadanie włosów

Zawał a przerzedzanie włosów? Owszem. Oczywiście przyczyn nadmiernej utraty włosów może być wiele, poczynając od uwarunkowań genetycznych, wieku czy niewłaściwej diety.

Utrata włosów może też wskazywać na szereg chorób ogólnoustrojowych, ale niekiedy stanowi istotną przesłankę do zbadania kondycji serca.

Przerzedzanie się włosów na czubku głowy jest jednym z wczesnych objawów zawału mięśnia sercowego – pojawia się u mężczyzn około 50. roku życia, ale również kobiety mogą zaobserwować ten symptom. Przyczyna? Zwiększony poziom kortyzolu, hormonu stresu, nieodmiennie wiązanego z zawałami serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze