Zwiastuje ostre zapalenie trzustki. Pod żadnym pozorem nie ignoruj znaku Cullena
Wiele chorób powoduje nietypowe objawy. Część z nich w ogóle nie kojarzy się z dolegliwościami zdrowotnymi i do tej listy z pewnością zalicza się znak Cullena. Jak właściwie wygląda i o czym może świadczyć?
1. Znak Cullena może wskazywać na chorą trzustkę
Cechą charakterystyczną znaku Cullena jest obrzęk i zasinienie wokół pępka. Wygląda jak siniak i może mieć żółty, fioletowy lub zielony odcień. Bardzo często sinym plamom towarzyszy ostry ból brzucha.
Pojawienie się tych zmian skórnych może być spowodowane ostrym zapaleniem trzustki. Znak Cullena wynika z martwicy podskórnej tkanki tłuszczowej. Podobnie wygląda objaw Greya Turnera, ale najczęściej występuje po lewej stronie brzucha w okolicy lędźwiowej.
Miejsca o najciemniejszym zabarwieniu świadczą o silnym krwawieniu. Choć znak Cullena pojawia się niezwykle rzadko, jeśli tylko go zauważymy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
2. Zasinienie pępka przy innych dolegliwościach
Zasinienie wokół pępka może sugerować ostre zapalenie trzustki. Zwłaszcza, gdy dodatkowo pojawia się silny ból brzucha i napięcie powłok, gorączka, wymioty oraz zaburzenia świadomości.
Znak Cullena może jednak wskazywać na inne dolegliwości, jak choćby pęknięcie tętniaka aorty brzusznej lub tętnicy biodrowej, poważny uraz i pęknięcie jajnika. Niekiedy pojawia się również jako objaw nowotworu czy ciąży pozamacicznej.
Zasinienie wokół pępka występuje także w przypadku perforacji wrzodu dwunastnicy i pęknięcia śledziony. Pojawiające się na brzuchu plamy przypominające siniaki powinny być niezwłocznie skonsultowane ze specjalistą.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.