Zwichnięcie prącia
Zwichnięcie prącia jest niezwykle przykrą i bolesną przypadłością. Dotyka mężczyzn w każdym wieku. Przyczyną zwichnięcia prącia są różnego typu urazy. Co ciekawe, do zwichnięcia dochodzi bardzo często podczas stosunku seksualnego, gdy penis znajduje się w stanie wzwodu. Gdy dochodzi do uszkodzenia prącia, konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ uraz tej okolicy ciała powoduje uczucie dyskomfortu, a poza tym może niekiedy doprowadzić do różnych komplikacji.
1. Budowa anatomiczna penisa
Prącie (penis) jest męskim narządem rozrodczym, o cylindrowatym kształcie. Obecna w nim cewka moczowa umożliwia wyprowadzenie na zewnątrz moczu oraz spermy. Narząd ten zbudowany jest z dwóch ciał jamistych i ciała gąbczastego. Ciała jamiste są to specyficzne struktury, które mają zdolność do napełniania się krwią, przez co doprowadzają do stwardnienia penisa. Cewka moczowa ma swoje ujście na szczycie żołędzi prącia. Ponadto w budowie penisa wydziela się część ruchomą oraz nasadę. Część ruchoma kończy się żołędzią, natomiast nasada przytwierdzona jest do kości łonowych i kulszowych za pomocą ciał jamistych. Cienka warstwa skóry pokrywa cały organ. Ponieważ skóra leży na tkance podskórnej, luźno przytwierdzonej, możliwe jest jej zsunięcie podczas wzwodu.
Do zwichnięcia prącia dochodzi wskutek doznanych urazów podczas:
- uprawiania sportu – podczas gry w piłkę nożną, w wyniku brutalnego faulu; po uderzeniu piłką, przy uprawianiu niektórych sportów ekstremalnych, wskutek upadku na ramę roweru,
- wypadku (wszelkie wypadki komunikacyjne),
- samookaleczenia,
- pogryzienia przez zwierzę,
- stosunku seksualnego (podczas erekcji penis przesuwa się w okolicę moszny).
2. Objawy zwichnięcia prącia
Gdy dochodzi do zwichnięcia prącia, skóra na prąciu traci ciągłość i zostaje przerwana w tzw. rowku zażołędnym. W wyniku urazu penis ulega przemieszczeniu, przesuwa się w okolicę krocza i moszny. Przy zwichnięciu tego rodzaju skóra zwisa na penisie, kształtem i wyglądem przypomina pustą rurkę. Natomiast sam penis wyczuwalny jest w okolicy krocza. Uszkodzeniu towarzyszy ogromny ból.
Czasami dochodzi do innych urazów prącia, np. do jego złamania. Zazwyczaj to uszkodzenie następuje podczas erekcji, w czasie współżycia. Złamanie prącia nie przypomina jednak złamania kości, ponieważ prącie jest organem pozbawionym tkanki kostnej. W wyniku urazu dochodzi do przerwania otoczki w obrębie ciała jamistego. Niekiedy, gdy prącie ulega uszkodzeniu, słychać delikatny trzask. Ponadto przy złamaniu bardzo szybko powstaje krwiak.
Urazy prącia mogą być płytkie bądź głębokie. Pierwsze raczej nie zagrażają zdrowiu mężczyzny, drugie natomiast mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń, w zależności od przerwania jakich struktur doszło wewnątrz penisa.
3. Leczenie zwichnięć prącia
Zarówno w przypadku zwichnięcia prącia, jak i jego złamania konieczna jest wizyta u lekarza. Gdy pacjent zgłosi się do lekarza, ten najpierw oczyści powstałą ranę, następnie przywróci naturalne położenie prącia. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się założenie szwów. Jeśli doszło jednak do złamania prącia, wówczas mogą pojawić się poważniejsze komplikacje i powikłania. Niekiedy konieczne jest założenie cewnika Foley'a. Złamania penisa leczy się operacyjne, przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Złamania oraz zwichnięcia penisa nie wpływają na sprawność seksualną mężczyzny. Po całkowitym powrocie do zdrowia nie dochodzi do zaburzenia erekcji.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.