Trwa ładowanie...

Zwichnięcie prącia

Zwichnięcie prącia jest niezwykle przykrą i bolesną przypadłością. Dotyka mężczyzn w każdym wieku. Przyczyną zwichnięcia prącia są różnego typu urazy. Co ciekawe, do zwichnięcia dochodzi bardzo często podczas stosunku seksualnego, gdy penis znajduje się w stanie wzwodu. Gdy dochodzi do uszkodzenia prącia, konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ uraz tej okolicy ciała powoduje uczucie dyskomfortu, a poza tym może niekiedy doprowadzić do różnych komplikacji.

spis treści

1. Budowa anatomiczna penisa

Prącie (penis) jest męskim narządem rozrodczym, o cylindrowatym kształcie. Obecna w nim cewka moczowa umożliwia wyprowadzenie na zewnątrz moczu oraz spermy. Narząd ten zbudowany jest z dwóch ciał jamistych i ciała gąbczastego. Ciała jamiste są to specyficzne struktury, które mają zdolność do napełniania się krwią, przez co doprowadzają do stwardnienia penisa. Cewka moczowa ma swoje ujście na szczycie żołędzi prącia. Ponadto w budowie penisa wydziela się część ruchomą oraz nasadę. Część ruchoma kończy się żołędzią, natomiast nasada przytwierdzona jest do kości łonowych i kulszowych za pomocą ciał jamistych. Cienka warstwa skóry pokrywa cały organ. Ponieważ skóra leży na tkance podskórnej, luźno przytwierdzonej, możliwe jest jej zsunięcie podczas wzwodu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Do zwichnięcia prącia dochodzi wskutek doznanych urazów podczas:

  • uprawiania sportu – podczas gry w piłkę nożną, w wyniku brutalnego faulu; po uderzeniu piłką, przy uprawianiu niektórych sportów ekstremalnych, wskutek upadku na ramę roweru,
  • wypadku (wszelkie wypadki komunikacyjne),
  • samookaleczenia,
  • pogryzienia przez zwierzę,
  • stosunku seksualnego (podczas erekcji penis przesuwa się w okolicę moszny).

2. Objawy zwichnięcia prącia

Gdy dochodzi do zwichnięcia prącia, skóra na prąciu traci ciągłość i zostaje przerwana w tzw. rowku zażołędnym. W wyniku urazu penis ulega przemieszczeniu, przesuwa się w okolicę krocza i moszny. Przy zwichnięciu tego rodzaju skóra zwisa na penisie, kształtem i wyglądem przypomina pustą rurkę. Natomiast sam penis wyczuwalny jest w okolicy krocza. Uszkodzeniu towarzyszy ogromny ból.

Czasami dochodzi do innych urazów prącia, np. do jego złamania. Zazwyczaj to uszkodzenie następuje podczas erekcji, w czasie współżycia. Złamanie prącia nie przypomina jednak złamania kości, ponieważ prącie jest organem pozbawionym tkanki kostnej. W wyniku urazu dochodzi do przerwania otoczki w obrębie ciała jamistego. Niekiedy, gdy prącie ulega uszkodzeniu, słychać delikatny trzask. Ponadto przy złamaniu bardzo szybko powstaje krwiak.

Urazy prącia mogą być płytkie bądź głębokie. Pierwsze raczej nie zagrażają zdrowiu mężczyzny, drugie natomiast mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń, w zależności od przerwania jakich struktur doszło wewnątrz penisa.

3. Leczenie zwichnięć prącia

Zarówno w przypadku zwichnięcia prącia, jak i jego złamania konieczna jest wizyta u lekarza. Gdy pacjent zgłosi się do lekarza, ten najpierw oczyści powstałą ranę, następnie przywróci naturalne położenie prącia. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się założenie szwów. Jeśli doszło jednak do złamania prącia, wówczas mogą pojawić się poważniejsze komplikacje i powikłania. Niekiedy konieczne jest założenie cewnika Foley'a. Złamania penisa leczy się operacyjne, przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Złamania oraz zwichnięcia penisa nie wpływają na sprawność seksualną mężczyzny. Po całkowitym powrocie do zdrowia nie dochodzi do zaburzenia erekcji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza