Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Zwichnięcie stawu łokciowego

Avatar placeholder
04.01.2023 09:33
Zwichnięcie stawu łokciowego
Zwichnięcie stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego to drugi pod względem częstości występowania uraz stawu – najczęściej dochodzi do zwichnięcia stawu barkowego. Zwichnięcie stawu łokciowego zdarza się głównie przy upadku na wyprostowaną rękę. Oprócz uszkodzeń tkanki kostnej na skutek zwichnięcia stawu łokciowego dochodzi do obrażeń tkanek miękkich oraz torebkowo-więzadłowych. W najcięższych przypadkach może dojść do poważnych obrażeń naczyń krwionośnych i nerwów, w wyniku których konieczna jest amputacja.

spis treści

1. Rodzaje zwichnięć stawu łokciowego

Jednym z rodzajów urazów łokcia jest zwichnięcie nawracające (nawykowe) stawu łokciowego. Typowe dla niego są powtarzające się urazy łokcia. Mogą one występować nawet bez powodu. Takie zwichnięcia są zwykle bezbolesne i łatwo je nastawić. Ten typ dolegliwości może być wrodzony lub nabyty.

Czynnikami wpływającymi na wystąpienie zwichnięć nawykowych są między innymi:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • wrodzona wiotkość stawów,
  • rozluźnienie i osłabienie więzadła pobocznego oraz bocznej części torebki stawowej,
  • deformacja powierzchni stawowej bloczka kości ramiennej,
  • złamania śródstawowe,
  • aplazja lub hipoplazja kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej,
  • osteochondritis dissecans w zakresie bloczka kości ramiennej.

U większości chorych ten rodzaj zwichnięć pojawia się po pierwotnym urazie. Wielokrotne urazy spowodowane zwichnięciem nawracającym stawu łokciowego uszkadzają chrząstkę stawową i mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających. U niektórych chorych można zaobserwować zwapnienia stawów i kości.

2. Objawy i leczenie zwichnięcia stawu łokciowego

Jeśli doszło do zwichnięcia stawu łokciowego, w obrębie łokcia pojawia się obrzęk, ból, który uniemożliwia poruszanie ręką. Ręka jest nienaturalnie wygięta, a w okolicy łokcia może pojawić się zasinienie na skutek uszkodzenia więzadeł.

Leczenie polega na nastawieniu zwichnięcia i unieruchomieniu stawu na trzy tygodnie. Warto pamiętać, aby podczas drogi do lekarza ręka również była unieruchomiona. Diagnozę zwichnięcia lekarz zaczyna od zbadania ręki. Sprawdza puls w nadgarstku, obrzęk, zniekształcenie, stan skóry oraz obieg krwi w ręce. Jeśli w wyniku zwichnięcia została uszkodzona tętnica, dłoń pacjenta jest chłodna i ma biały lub fioletowy odcień.

Ponadto sprawdzane są nerwy. W przypadku, gdy doznały obrażeń, pacjent nie jest w stanie poruszyć częścią lub całą dłonią. Lekarz zleca prześwietlenie, które pomaga określić, czy doszło do uszkodzenia kości i pokazuje kierunek przemieszczenia.

3. Powikłania po zwichnięciu stawu łokciowego

Na skutek powikłań związanych ze złamaniami śródstawowymi może wystąpić trwała dysfunkcja stawu i zaburzenia czynności manualnych, nawet pomimo zastosowania prawidłowego leczenia. Do częstszych komplikacji zalicza się przykurcz stawu łokciowego. Zależy on zarówno od tego, jak poważny był uraz, jak i od leczenia.

Po urazie staw łokciowy jest bardziej narażony na wystąpienie skostnień. Skostnienia są spowodowane zwłóknieniem i metaplazją kostną torby stawowej, przyczepów mięśniowych, więzadeł oraz tkanki łącznej. Mogą one w niewielkim stopniu ograniczać zakres ruchu. Natomiast skostnienia śródmięśniowe mogą doprowadzić do znacznego ograniczenia ruchu. Na wystąpienie skostnień wpływ mają następujące czynniki:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze