Trwa ładowanie...

Zwróć uwagę na kolor nóg. Może świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu

Avatar placeholder
01.09.2023 08:49
Te objawy mogą świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu
Te objawy mogą świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu (Getty Images)

Cholesterol jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Mimo to jego nadmiar może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i udary. Podwyższony poziom cholesterolu przez długie lata nie dawać żadnych widocznych objawów. Istnieją jednak sygnały alarmowe, których nie można ignorować. Mogą pojawić się na przykład na nogach.

spis treści

1. Nadmiar cholesterolu

Cholesterol, "cichy zabójca", jest niezbędny dla naszego organizmu, ale tylko w odpowiednich ilościach. Jednym z rodzajów cholesterolu jest tzw. zły cholesterol LDL, który jest odpowiedzialny za transport cholesterolu z wątroby do komórek. Jego optymalne stężenie we krwi powinno wynosić mniej niż 100 mg/dl. Jeśli poziom cholesterolu LDL przekracza tę wartość, zaczyna się on odkładać w tętnicach, tworząc niebezpieczne złogi.

Niestety nadmiar złego cholesterolu LDL zazwyczaj nie daje żadnych widocznych objawów, a może prowadzić do tak poważnych konsekwencji zdrowotnych jak zawał serca czy udar mózgu. Dlatego właśnie nazywany jest on "cichym zabójcą".

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Brak kontroli nad poziomem cholesterolu LDL może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak miażdżyca. W wyniku odkładania się cholesterolu, tętnice zaczynają się zwężać, co prowadzi do blokowania przepływu krwi do nóg.

To z kolei może prowadzić do rozwoju choroby tętnic obwodowych. Jednym z objawów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest kolor naszych nóg. Jeśli zaczynają one sinieć lub blednąć, to jest to sygnał, że powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

2. Problemy z nogami

ednym z symptomów sugerujących problemy z tętnicami jest intensywny ból nóg. Ten ból może nasilać się w trakcie poruszania się, a w jednej z nóg może być bardziej wyraźny.

Inne alarmujące objawy to:

  • uczucie drętwienia lub osłabienia w nogach,
  • słaby puls odczuwalny w nogach lub stopach,
  • bolesne skurcze pojawiające się w jednym lub obu biodrach, udach lub mięśniach łydek podczas chodzenia lub wspinania się po schodach,
  • skóra na nogach, która ma błyszczący wygląd,
  • wolniejsze tempo wzrostu paznokci na nogach,
  • rany na stopach lub nogach, które nie goją się,
  • wolniejszy wzrost włosów na nogach.

Zasadniczą rolę w procesie obniżania poziomu cholesterolu odgrywa dieta. Zmiana nawyków żywieniowych powinna polegać na ograniczeniu spożycia tłuszczów nasyconych, a także na ograniczeniu lub całkowitym zaprzestaniu spożywania alkoholu. Wspierające działanie powinna mieć aktywność fizyczna oraz rezygnacja z palenia tytoniu.

Niektórzy pacjenci muszą zażywać specjalne leki, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze