Żywienie dzieci z rozszczepem

Jak karmić nasze dziecko przed operacją?

Umiejętność Państwa dziecka do pobierania pokarmu, niezależnie czy z piersi, czy z butelki uzależniona jest od rozległości i nasilenia rozszczepu wargi i/lub podniebienia. Po narodzinach pielęgniarka położna wybierze i nauczy najodpowiedniejszej metody karmienia Państwa dziecka. W izolowanym rozszczepie podniebienia miękkiego wystarczająca może być osłonka sutka, jako pomoc przy karmieniu piersią. Jeśli niemowlę ssie zbyt intensywnie lub rozszczepem objęte jest również podniebienie twarde, to do karmienia zalecamy używać butelki VentAire z niewielkim krzyżowym nacięciem na smoczku. Użytkowane mogą być również butelki Habermana, smoczki gołębie lub Ross'a.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia potrzebują specjalistycznych butelek do karmienia. Zazwyczaj zalecana jest butelka Habermana, ponieważ mleko może być z niej pompowane w synchronizacji z sekwencją ssanie-połykanie. Innym pomocnym elementem ułatwiającym karmienie jest smoczek Ross'a, który pomaga utrzymać przepływ pokarmu.

Czy można karmić dziecko piersią?

Jeżeli noworodek urodził się z izolowanym rozszczepem wargi to karmienie piersią jest możliwe. Jeżeli dziecko nie jest w stanie prawidłowo objąć ustami brodawki sutkowej to konieczne będzie karmienie przy pomocy butelki z odpowiednim smoczkiem.

Jak wygląda karmienie?

Każdorazowe karmienie powinno trwać nie dłużej niż 30 minut. Przedłużone karmienie może zmęczyć dziecko oraz Państwa. Pielęgniarka położna ustali dobową objętość pokarmu, jaką należy podać dziecku. Żywienie powinno odbywać się co 3-4 godziny. Nigdy nie pozwólcie Państwo, aby dziecko pozostawało bez karmienia dłużej niż 4godziny, ponieważ noworodek bardzo szybko zużytkowuje kalorie. Podczas karmienia nie przekraczajcie Państwo również limitu pokarmu ustanowionego dla dziecka. Bardzo ważne jest wyrobienie wspólnego rytmu z Państwa dzieckiem. Należy nauczyć się odczytywać sygnały głodu u dziecka. Kiedy ssanie ustanie pozwólcie Państwo, aby dziecku się odbiło (dochodzi wtedy do usunięcia nadmiaru połkniętego do żołądka powietrza), trzymając je w pozycji pionowej.

Czy jest specjalna technika karmienia butelką?

Dziecko należy karmić w pozycji pionowej, tak aby zminimalizować przedostawanie się treści pokarmowej do nosa. Po zakończeniu karmienia należy przetrzymać jeszcze dziecko w pozycji pionowej przez około 20 minut. Po położeniu w łóżku obróćcie je Państwo na bok podstawiając poduszkę lub koc pod plecy. Materac łóżka powinien być nachylony do podłoża pod kątem 20 stopni, tak aby klatka piersiowa dziecka położona była wyżej niż brzuch. Dziecko dotknięte rozszczepem może doświadczać ulewania treści pokarmowej do nosa i gardła, co wymagało będzie odsysania pokarmu przy pomocy gruszki lub ssaka. Zablokowanie drożności nosa przez ulewającą się treść pokarmową może powodować uduszenie noworodka, ponieważ dziecko potrafi oddychać wyłącznie nosem.

OrthoSmile Praktyka Ortodontyczna

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 8 godzin temu

1

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 10 godzin temu

4
Artykuły Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie
Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny powstawania rozszczepów

Dlaczego moje dziecko urodziło się z rozszczepem wargi i/lub podniebienia? Przyczyną powstawania rozszczepu wargi i podniebienia jest wzajemny wpływ (...) , inne zaś odpowiadają za powstanie całych zespołów...

Soki warzywne i owocowe - rodzaje, właściwości

Właściwości soku z trzciny cukrowej

Właściwości soku z trzciny cukrowej

, np. przed rozszczepem kręgosłupa. Ponadto, badania potwierdziły, że picie soku z trzciny cukrowej zmniejsza problemy z okresem owulacji u kobiet. Dzięki (...) jego regularnemu stosowaniu można zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Wzmacnia...

Choroby genetyczne - klasyfikacja

Rozszczep kręgosłupa - przyczyny, leczenie

. W Polsce z rozszczepem rodzi się jedno dziecko na tysiąc. Dzieci, które rodzą się z rozszczepem kręgosłupa, dzięki właściwej rehabilitacji (...) , często stosuje się okresowe cewnikowanie...

Diety dla alergików

Alergia na mleko u dziecka

Alergia na mleko u dziecka

Jedną z najczęściej spotykanych i najpowszechniejszych alergii jest alergia na mleko krowie. Pojawia się ona najczęściej u małych dzieci karmionych

Dieta dla dzieci

Kompozycja warzyw

Kompozycja warzyw

Dieta dla dzieci powinna być bogata w warzywa, gdyż stanowią one wyjątkowo bogate źródło witamin, minerałów, węglowodanów oraz błonnika.

Rozszerzanie diety

Prawidłowe żywienie niemowlaka

Prawidłowe żywienie niemowlaka

Dieta niemowlaka wymaga prawidłowego doboru składników. Produkty, które wykorzystujemy do przygotowania posiłków, powinny pochodzić z upraw mało nawożonych.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Szczupłe dzieci

Szczupłe dzieci

Zdrowe nawyki żywieniowe i zachęcanie do aktywności fizycznej są gwarancją szczupłej sylwetki dziecka oraz braku problemów z wagą w przyszłości.