Alergia może pojawić się nagle i być wywołana przez wiele różnych czynników. Wśród alergenów wyróżnia się:
- alergeny wziewne, czyli wszelkie pyłki roślin, drzew, ale także roztocza z kurzu i pleśń
- alergeny pokarmowe, czyli wszystko to, czego zjedzenie może skutkować reakcją alergiczną - głównie są to jajka, gluten, laktoza, orzechy i niektóre warzywa
- alergeny kontaktowe zwykle powodują alergie skórne, zalicza się do nich ugryzienia owadów i kontakt z metalami, ale także niektóre kosmetyki i ich składniki.
W przypadku alergii na pyłki, należy unikać spacerów w okresie wzmożonego pylenia tych roślin, które nas uczulają. Jeśli zdecydujemy się na spacer, najlepiej wybrać się na niego po deszczu lub o poranku - wówczas deszcz lub rosa utrudniają przemieszczanie się pyłków.
Jeśli chodzi o dietę, sprawa jest jednocześnie prosta i skomplikowana. Aby nie doszło do reakcji alergicznej, wystarczy wyeliminować z diety alergen. Może się jednak zdarzyć, że ktoś nieświadomie poda nam posiłek zawierający uczulający czynnik, nie wiedząc. Alergie pokarmowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia, często objawiają się dusznością lub puchnięciem języka.
Uczulenie na składniki kosmetyczne objawiają się głównie poprzez zmiany skórne - zaczerwienienia, oparzenia, pieczenie, swędzenie, łuszczenie. Kosmetyki często mają długi skład i tak naprawdę trudno bez testów alergicznych stwierdzić, który z nich działa na nas w ten sposób.
Jeśli alergie są silne, a kontakt z alergenem może stanowić zagrożenie dla życia albo kiedy objawy uczulenia są wyjątkowo uciążliwe, stosuje się tzw. leki przeciwhistaminowe, czasem także adrenalinę i glikokortyzosteroidy. Ich skutkiem ubocznym bardzo często jest senność. Dodatkowo w przypadku alergii skórnych stosuje się specjalne maści i kremy łagodzące, a jeśli alergii towarzyszy katar i zatkany nos - także leki w sprayu.
W przypadku alergii, która daje objawy ze strony dróg oddechowych, stosuje się cholinotyki w postaci wziewnej. Ich zadaniem jest ograniczenie wydzielania wydzieliny płucnej.
Bardzo często alergie nabyte w dzieciństwie mijają z czasem i w wieku dorosłym już nie atakują albo ich przebieg jest dużo łagodniejszy. Istnieją jednak takie alergie, które mogą nie dać objawów przez długo czas i uaktywnić się nagle. Czasem na przykład zdarza się, że dopiero któreś z koeli ugryzienie pszczoły czy osy da reakcję alergiczną.