Objawy schizofrenii

Schizofrenia jest poważnym schorzeniem psychicznym, które w pewien sposób zamyka człowieka na świat. Osoba, która cierpi na schizofrenię często czuje się samotna i poddawana jest ogromnemu stresowi wynikającemu z reakcji otoczenia oraz wewnętrznej frustracji. Objawy schizofrenii mogą być trudne do rozpoznania dla zwykłego człowieka. Często bywają mylone z negatywnymi skutkami dojrzewania (pierwsze symptomy schizofrenii pojawiają się w końcowej fazie pokwitania). Inni oznaki choroby odczytują jako skutki narkomanii, arogancję, nieuprzejmość, a nawet lenistwo. Mimo prób edukacji i informacji, w społeczeństwie wciąż krąży wiele błędnych przekonań i niedomówień związanych ze schizofrenią. Jakie są zatem objawy tego rodzaju psychozy?

Spis treści:
 1. 1. Symptomy schizofrenii
 2. 2. Mity o schizofrenii
 3. 3. Jak sobie radzić ze schizofrenią?

1. Symptomy schizofrenii

Trudności z rozpoznaniem objawów schizofrenii wynikają z faktu, iż nie istnieje żadna laboratoryjna metoda, za pomocą której orzeka się o wystąpieniu choroby. Dodatkowym problemem jest fakt, że schizofrenia (określana przez lekarzy ogólnie jako choroba schizoafektywna) może pojawić się nagle lub rozwijać przez wiele miesięcy. Diagnozę wystawia się na podstawie wywiadu z pacjentem i relacji innych osób o jego zachowaniu, dlatego tak ważna jest znajomość podstawowych objawów schizofrenii. Schizofrenia to schorzenie, które zaburza organizację myśli. Może manifestować się w bardzo różny sposób. Główne objawy schizofrenii to:

 • zaburzenia myślenia i rozumowania – myśli są zdezorganizowane, niespójne, niedostosowane do sytuacji, przyspieszone lub spowolnione. Chory nie potrafi zhierarchizować informacji ani wyrazić tego, co ma na myśli;
 • zmienne nastroje, dysforia, drażliwość, spłycenie uczuciowe;
 • trudności z koncentracją i uwagą oraz problemy z pamięcią (głównie pamięcią świeżą);
 • urojenia – urojenia polegają na fałszywych przekonaniach i sądach. Mogą się przejawiać w różnych formach, np. chory wierzy, że jest reinkarnacją sławnej osoby, że potrafi rozmawiać z istotami pozaziemskimi lub że jest ofiarą spisku itd. Bardzo trudno jest przekonać osobę chorą na schizofrenię, że jej przekonania są błędne;
 • omamy – najczęściej mamy do czynienia z omamami głosowymi (słyszenie nieistniejących głosów i dźwięków). Występują one u 2/3 chorych. U niektórych pacjentów występują również halucynacje na poziomie zmysłu dotyku (choremu wydaje się, że ktoś go dotyka, kiedy nie ma nikogo w pobliżu), wzroku, powonienia i smaku;
 • negatywne emocje – u chorych na schizofrenię często obserwuje się wrogość i podejrzliwość, następuje utrata motywacji i zainteresowania. Schizofrenik zamyka się w sobie. Zdarza się również, że emocje pojawiają się w niewłaściwych momentach (śmiech bez powodu lub jako reakcja na dramatyczne wydarzenie);
 • zaburzenia zachowania – chory może mieć okresy poruszenia lub przeciwnie – stany otępienia. Podniecenie katatoniczne przejawia się podwyższoną, przesadną aktywnością. Mogą pojawić się również zachowania agresywne lub akty przemocy. Z drugiej strony, katatonia polega na pozostawaniu bez ruchu w tej samej pozycji nawet przez kilka dni. Ponadto, obserwuje się zmiany w wyglądzie zewnętrznym chorego i unikanie kontaktów międzyludzkich oraz aktywności społecznych. 

Nie wszystkie objawy schizofrenii występują u wszystkich chorych, również ich intensywność jest różna u poszczególnych pacjentów.

2. Mity o schizofrenii

Na temat schizofrenii krąży wiele fałszywych twierdzeń i niedomówień. Często błędnie uważa się, że wszyscy chorzy na schizofrenię cierpią na rozdwojenie osobowości. Równie powszechne jest przekonanie, że schizofrenicy są niebezpieczni dla otoczenia i brutalni. Tymczasem agresja u osób chorych na schizofrenię pojawia się rzadko i tylko w czasie ostrych napadów choroby. Poza tym, nie należy zapominać o tym, że schizofrenia jest chorobą, która wymaga leczenia i że sama chęć wyleczenia lub zmiana otoczenia nie wystarczą, żeby pozbyć się zaburzeń.

Wieloletnie obserwacje i badania, mające na celu wykazać, jak rozwija się schizofrenia, udowodniły, że najwcześniejsze objawy schizofrenii pojawiają się we wczesnej fazie dorosłości. U mężczyzn okres ten przypada zazwyczaj między 18. a 22. rokiem życia. Nieco później wyznacza się go u kobiet. W ich przypadku pierwsze objawy schizofrenii występują najczęściej w wieku dwudziestu kilku lat lub bezpośrednio po ukończeniu 30. roku życia.

Przyczyny schizofrenii są związane z produkcją neuroprzekaźnika zwanego dopaminą. Jeśli w jednej części mózgu dopamina jest produkowana w nadmiernych ilościach, wpływa ona negatywnie na odbierane ze środowiska zewnętrznego bodźce. W sytuacji, gdy dopaminy jest za mało, występują uczucia apatii, zmęczenia, osamotnienia oraz dezorientacji, a więc symptomy podobne do depresji.

3. Jak sobie radzić ze schizofrenią?

Schizofrenia może być kontrolowana, jeśli chory przyjmuje regularnie odpowiednie leki. Ponadto, zalecana jest terapia u psychiatry. Jednak oprócz tego, warto zatroszczyć się samemu o sprawność swojego mózgu, np. poprzez pozytywne myślenie oraz unikanie sytuacji stresowych.

 • Nie dopuść do obniżenia sprawności mózgu.
 • Unikaj spożywania alkoholu oraz narkotyków, które mają destrukcyjny wpływ na mózg.
 • Jeśli przyjmujesz leki, uważaj na to, co jesz i pijesz, a leki zawsze przyjmuj regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Przede wszystkim, bądź świadomy swojego zachowania, tzn. obserwuj się i wyłapuj wszelkie zmiany w zachowaniu.
 • Dowiedz się jak najwięcej o swojej chorobie.
 • Zapytaj lekarza, jaki typ schizofrenii został u ciebie zdiagnozowany oraz interesuj się jego fachową opinią o zmianie twojego stanu psychicznego. Zawsze lepiej jest wiedzieć, by mieć choć odrobinę poczucia kontroli.
 • Nie zamykaj się w swoim świecie.
 • Otwórz się na innych i mów im o swoich uczuciach. Tym bardziej, że choroba jest związana z ogromnym stresem, co w konsekwencji może prowadzić do prób samobójczych, sięgania po narkotyki lub utraty pracy. Bardzo ważne jest, by rozmawiać z bliskimi o swoich uczuciach, obawach i problemach.
 • Jeśli masz problemy finansowe związane z utratą pracy, zwróć się do opieki społecznej po zasiłek dla niepełnosprawnych.
 • Otocz się rodziną i przyjaciółmi, gdyż samotność pogłębia problem schizofrenii. Dołącz do grup wsparcia, gdzie znajdziesz specjalistów oraz inne osoby dotknięte tym problemem, z którymi będziesz mógł swobodnie rozmawiać o tej trudnej sytuacji, z którą próbujesz się uporać.

Schizofrenia jest bardzo ciężką chorobą, jednak jej leczenie może stać się znośniejsze, jeśli zaufasz lekarzowi oraz otaczającym cię bliskim. Razem na pewno uda wam się przetrwać okresy nasilenia objawów schizofrenii.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj
~ewita
~ewita

No tak:"Otocz się przyjaciółmi. Brzmi niczym dowcip...Własnie mam do czynienia z dziewczyną chorą na schiz. często mnie bezpodstawnie obraża, nie potrafi sie zachować w danej sytuacji i przynosi mi tym wstyd. Nie ukrywa, ze jakieś głosy zakazują jej chodzić do koscioła, Do psychiatry poszła /oczywiście, prywatnie!!!/, ale opowiedziała o całkiem innej /choroba fizyczna/, rzekomo mającej wpływ na jej wybuchowość. Dostała tabletki na nerwicę i tyle. Czy należy dwudziestokilkuletnią kobietę zaprowadzic na siłę do psychiatry, by podac, jakie ma rzeczywiście objawy?

Odpowiedz

Porady ekspertów

Czy ja mam schizofrenię?

Jeśli wydaje mi się, że wszyscy mnie obserwują i gadają o mnie, to mam schizofrenię? Poza tym...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Boję się schizofrenii!

Witam. Od roku leczę się na depresję z zaburzeniami lękowymi. Mam lepsze i zdecydowanie gorsze...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Schizofrenia

Schizofrenia Schizofrenia rezydualna

Schizofrenia rezydualna została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 ... o ograniczeniu funkcji psychicznych. Schizofrenię rezydualną należy różnicować ze schizofrenią prostą (simplex), w przebiegu kt ... óźnych i przewlekłych etapów rozwoju zaburzeń schizofrenicznych. Objawy schizofrenii rezydualnej  Schizofrenia rezydualna odznacza ... do otoczenia. Mimo że schizofrenia rezydualna jest dość uboga objawowo w porównaniu do innych rodzajów...

Schizofrenia Schizofrenia przewlekła

Schizofrenia to przewlekłe zaburzenie psychiczne z tendencją do nawrotów. Pojawia się dość wcześnie, w okresie dojrzewania. Zazwyczaj schizofrenia rozwija się czteroetapowo – ostry epizod schizofreniczny, remisja objawów, nawr ... katatonicznej czy paranoidalnej, psychiatrzy wyróżniają także schizofrenię przewlekłą. Schizofrenia przewlekła a schizofrenia ... się objawów. Czym charakteryzują się schizofrenia ostra i schizofrenia przewlekła? SCHIZOFRENIA...

Schizofrenia Leczenie schizofrenii

(...) ich rodzin do efektywnego rozwiązywania problemów oraz rozmawiania o emocjach. Ponadto schizofrenia wsp ... społeczny, wyposażając w etykietę „ten inny”.Birchwood M., Jackson Ch., Schizofrenia. Modele kliniczne i...

Schizofrenia Schizofrenia katatoniczna

Schizofrenia należy do grupy zaburzeń psychotycznych. Nie ma jednak jednorodnej postaci schizofrenii. Wyróżnia się ... albo schizofrenię katatoniczną. Schizofrenia katatoniczna jako oddzielna jednostka chorobowa została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji ... , albo hiperkinetyczny. Na czym polega katatonia i jak objawia się schizofrenia katatoniczna? Co to jest katatonia? Termin &bdquo ... występują naprzemiennie. Schizofrenia katatoniczna pojawia się nagle. W przypadku pobudzenia jednostka wydaje się...

Schizofrenia Epizod psychotyczny

(...) schizofrenia zaburzeniach psychicznychbyć może nie tak ciężkich, ale także wymagających interwencji i leczenia. Choć jak wspomniano ... ób psychicznych, jaką jest schizofrenia i jest to założenie całkowicie słuszne, gdyż zarówno w przypadku schizofrenii ... jeszcze więcej dokładnych badań w tej kwestii. Tak jak wspomniano powyżej dziś osoba dotknięta schizofrenią, może całkiem normalnie ... prowadzących do wystąpienia psychozy. Sprawa nie jest tak oczywista gdyż psychoza, a szczególnie...

Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?Odtwórz wideo
Schizofrenia Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?

Wyniki badań klinicznych na 81 pacjentach potwierdzają, że olej z ryb może spowalniać początki choroby psychicznej. Codzienne spożywanie kapsułek z tłuszczów ryb zmniejsza o jedną czwartą liczbę zaburzeń psychicznych, m.in. schizofrenii. Tłuszcze zawierają kwasy omega-3, które odgrywają znaczącą rolę w transmisji neuroprzekaźników w mózgu. Schizofrenia to ciężka choroba psychiczna. Naukowcy spekulują, że uszkodzone komórki mózgowe można naprawić...

Rodzaje schizofrenii
Schizofrenia Rodzaje schizofrenii

Schizofrenia nie stanowi jednorodnej grupy zaburzeń psychicznych. Do psychoz schizofrenicznych zalicza się m.in.: schizofrenia paranoidalna, schizofrenia katatoniczna i schizofrenia hebefreniczna.

Przyczyny schizofrenii
Schizofrenia Przyczyny schizofrenii

Przyczyny schizofrenii są nadal mało znane. Choroba dotyka zazwyczaj nastolatków i młode...

Schizofrenia Leczenie schizofrenii

Leczenie schizofrenii opiera się na farmakoterapii, socjoterapii i psychoterapii. Metody obejmują walkę z objawami psychotycznymi, ale również dążą do adaptacji pacjenta do życia po hospitalizacji.

Objawy zakrzepicyOdtwórz wideo
Zaburzenia krzepnięcia krwi Objawy zakrzepicy

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa wywołuje pojawianie się skrzepów we krwi. Taki stan...

Objawy tętniakaOdtwórz wideo
Tętniaki Objawy tętniaka

Tętniaki są poszerzeniami naczyń krwionośnych, najczęściej tętnic (zdarzają się także przypadki...

Objawy toczniaOdtwórz wideo
Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU) Objawy tocznia

Toczeń rumieniowaty układowy to choroba, która sieje postrach wśród pacjentów....

Objawy ciąży
Ciąża Objawy ciąży

Objawy ciąży nie są odczuwane od razu po zapłodnieniu. Pierwsze symptomy ciąży, jak poranne...

Objawy menopauzy
Menopauza Objawy menopauzy

Symptomów menopauzy doświadcza około 70% przekwitających kobiet. Typowe objawy menopauzy...

Grzybica Objawy grzybicy

Grzybica to choroba spowodowana szkodliwym działaniem grzybów na organizm. Może dotyczyć...

ADHD Objawy ADHD

Do podstawowych objawów ADHD zalicza się: nadruchliwość, impulsywność i zaburzenia koncentracji uwagi. Jakie kryteria diagnostyczne trzeba spełnić, by móc rozpoznać zespół nadpobudliwości?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij