Objawy schizofrenii

Schizofrenia jest poważnym schorzeniem psychicznym, które w pewien sposób zamyka człowieka na świat. Osoba, która cierpi na schizofrenię często czuje się samotna i poddawana jest ogromnemu stresowi wynikającemu z reakcji otoczenia oraz wewnętrznej frustracji. Objawy schizofrenii mogą być trudne do rozpoznania dla zwykłego człowieka. Często bywają mylone z negatywnymi skutkami dojrzewania (pierwsze symptomy schizofrenii pojawiają się w końcowej fazie pokwitania). Inni oznaki choroby odczytują jako skutki narkomanii, arogancję, nieuprzejmość, a nawet lenistwo. Mimo prób edukacji i informacji, w społeczeństwie wciąż krąży wiele błędnych przekonań i niedomówień związanych ze schizofrenią. Jakie są zatem objawy tego rodzaju psychozy?

Spis treści:
 1. 1. Symptomy schizofrenii
 2. 2. Mity o schizofrenii
 3. 3. Jak sobie radzić ze schizofrenią?

1. Symptomy schizofrenii

Trudności z rozpoznaniem objawów schizofrenii wynikają z faktu, iż nie istnieje żadna laboratoryjna metoda, za pomocą której orzeka się o wystąpieniu choroby. Dodatkowym problemem jest fakt, że schizofrenia (określana przez lekarzy ogólnie jako choroba schizoafektywna) może pojawić się nagle lub rozwijać przez wiele miesięcy. Diagnozę wystawia się na podstawie wywiadu z pacjentem i relacji innych osób o jego zachowaniu, dlatego tak ważna jest znajomość podstawowych objawów schizofrenii. Schizofrenia to schorzenie, które zaburza organizację myśli. Może manifestować się w bardzo różny sposób. Główne objawy schizofrenii to:

 • zaburzenia myślenia i rozumowania – myśli są zdezorganizowane, niespójne, niedostosowane do sytuacji, przyspieszone lub spowolnione. Chory nie potrafi zhierarchizować informacji ani wyrazić tego, co ma na myśli;
 • zmienne nastroje, dysforia, drażliwość, spłycenie uczuciowe;
 • trudności z koncentracją i uwagą oraz problemy z pamięcią (głównie pamięcią świeżą);
 • urojenia – urojenia polegają na fałszywych przekonaniach i sądach. Mogą się przejawiać w różnych formach, np. chory wierzy, że jest reinkarnacją sławnej osoby, że potrafi rozmawiać z istotami pozaziemskimi lub że jest ofiarą spisku itd. Bardzo trudno jest przekonać osobę chorą na schizofrenię, że jej przekonania są błędne;
 • omamy – najczęściej mamy do czynienia z omamami głosowymi (słyszenie nieistniejących głosów i dźwięków). Występują one u 2/3 chorych. U niektórych pacjentów występują również halucynacje na poziomie zmysłu dotyku (choremu wydaje się, że ktoś go dotyka, kiedy nie ma nikogo w pobliżu), wzroku, powonienia i smaku;
 • negatywne emocje – u chorych na schizofrenię często obserwuje się wrogość i podejrzliwość, następuje utrata motywacji i zainteresowania. Schizofrenik zamyka się w sobie. Zdarza się również, że emocje pojawiają się w niewłaściwych momentach (śmiech bez powodu lub jako reakcja na dramatyczne wydarzenie);
 • zaburzenia zachowania – chory może mieć okresy poruszenia lub przeciwnie – stany otępienia. Podniecenie katatoniczne przejawia się podwyższoną, przesadną aktywnością. Mogą pojawić się również zachowania agresywne lub akty przemocy. Z drugiej strony, katatonia polega na pozostawaniu bez ruchu w tej samej pozycji nawet przez kilka dni. Ponadto, obserwuje się zmiany w wyglądzie zewnętrznym chorego i unikanie kontaktów międzyludzkich oraz aktywności społecznych. 

Nie wszystkie objawy schizofrenii występują u wszystkich chorych, również ich intensywność jest różna u poszczególnych pacjentów.

2. Mity o schizofrenii

Na temat schizofrenii krąży wiele fałszywych twierdzeń i niedomówień. Często błędnie uważa się, że wszyscy chorzy na schizofrenię cierpią na rozdwojenie osobowości. Równie powszechne jest przekonanie, że schizofrenicy są niebezpieczni dla otoczenia i brutalni. Tymczasem agresja u osób chorych na schizofrenię pojawia się rzadko i tylko w czasie ostrych napadów choroby. Poza tym, nie należy zapominać o tym, że schizofrenia jest chorobą, która wymaga leczenia i że sama chęć wyleczenia lub zmiana otoczenia nie wystarczą, żeby pozbyć się zaburzeń.

Wieloletnie obserwacje i badania, mające na celu wykazać, jak rozwija się schizofrenia, udowodniły, że najwcześniejsze objawy schizofrenii pojawiają się we wczesnej fazie dorosłości. U mężczyzn okres ten przypada zazwyczaj między 18. a 22. rokiem życia. Nieco później wyznacza się go u kobiet. W ich przypadku pierwsze objawy schizofrenii występują najczęściej w wieku dwudziestu kilku lat lub bezpośrednio po ukończeniu 30. roku życia.

Przyczyny schizofrenii są związane z produkcją neuroprzekaźnika zwanego dopaminą. Jeśli w jednej części mózgu dopamina jest produkowana w nadmiernych ilościach, wpływa ona negatywnie na odbierane ze środowiska zewnętrznego bodźce. W sytuacji, gdy dopaminy jest za mało, występują uczucia apatii, zmęczenia, osamotnienia oraz dezorientacji, a więc symptomy podobne do depresji.

3. Jak sobie radzić ze schizofrenią?

Schizofrenia może być kontrolowana, jeśli chory przyjmuje regularnie odpowiednie leki. Ponadto, zalecana jest terapia u psychiatry. Jednak oprócz tego, warto zatroszczyć się samemu o sprawność swojego mózgu, np. poprzez pozytywne myślenie oraz unikanie sytuacji stresowych.

 • Nie dopuść do obniżenia sprawności mózgu.
 • Unikaj spożywania alkoholu oraz narkotyków, które mają destrukcyjny wpływ na mózg.
 • Jeśli przyjmujesz leki, uważaj na to, co jesz i pijesz, a leki zawsze przyjmuj regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Przede wszystkim, bądź świadomy swojego zachowania, tzn. obserwuj się i wyłapuj wszelkie zmiany w zachowaniu.
 • Dowiedz się jak najwięcej o swojej chorobie.
 • Zapytaj lekarza, jaki typ schizofrenii został u ciebie zdiagnozowany oraz interesuj się jego fachową opinią o zmianie twojego stanu psychicznego. Zawsze lepiej jest wiedzieć, by mieć choć odrobinę poczucia kontroli.
 • Nie zamykaj się w swoim świecie.
 • Otwórz się na innych i mów im o swoich uczuciach. Tym bardziej, że choroba jest związana z ogromnym stresem, co w konsekwencji może prowadzić do prób samobójczych, sięgania po narkotyki lub utraty pracy. Bardzo ważne jest, by rozmawiać z bliskimi o swoich uczuciach, obawach i problemach.
 • Jeśli masz problemy finansowe związane z utratą pracy, zwróć się do opieki społecznej po zasiłek dla niepełnosprawnych.
 • Otocz się rodziną i przyjaciółmi, gdyż samotność pogłębia problem schizofrenii. Dołącz do grup wsparcia, gdzie znajdziesz specjalistów oraz inne osoby dotknięte tym problemem, z którymi będziesz mógł swobodnie rozmawiać o tej trudnej sytuacji, z którą próbujesz się uporać.

Schizofrenia jest bardzo ciężką chorobą, jednak jej leczenie może stać się znośniejsze, jeśli zaufasz lekarzowi oraz otaczającym cię bliskim. Razem na pewno uda wam się przetrwać okresy nasilenia objawów schizofrenii.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
0

Komentarze

Pytania do specjalistów

Negatywne objawy schizofrenii a depresja

Jak odróżnić depresję od objawów negatywnych schizofrenii? Czy są jakieś różnice? Czy jakiś objaw negatywny schizofreni nigdy nie występuje w depresji? ps. Lekarz u ktorego leczylem sie 7 miesiecy (podawal mi male dawki neuroleptykow na zaburzenia nerwicowe...

Odpowiada: Mgr Katarzyna Garbacz Mgr Katarzyna Garbacz i 1 inny
Czy halucynacje to objawy schizofrenii?

Od kilku miesięcy dziwnie się czuję. Jestem słaba, nic mi się nie chce. Bywało, że miałam myśli samobójcze, ale to było kilka lat temu. Do tego doszła śmierć bliskiej osoby, ciągle się denerwuję oraz, co najgorsze, często słyszę jakieś dziwne dźwięki....

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Lit w leczeniu objawów schizofrenii ~:

Czytalam na pewnej stronie, ze lit moze lagodzic objawy schizofrenii.Czy to prawda? czy jesli mam nawroty co tydzien (niepokoj i wycofanie) lit moze mi pomoc?

pokaż 5 następnych

Artykuły Schizofrenia

Schizofrenia Schizofrenia paranoidalna

Schizofrenia paranoidalna to postać schizofrenii, z którą przeciętny człowiek utożsamia sobie obraz osoby cierpiącej na zaburzenia schizofreniczne. W przebiegu choroby dominują omamy i urojenia. Schizofrenia paranoidalna została ujęta jako odrębna ... ten rodzaj schizofrenii określa się jako schizofrenię urojeniową. Jakie inne objawy obserwuje się u pacjentów ze schizofrenią ... paranoidalnej Schizofrenia nie jest zaburzeniem jednorodnym, a między poszczególnymi typami psychozy więcej występuje...

Rodzaje schizofrenii
Schizofrenia Rodzaje schizofrenii

Schizofrenia, wbrew potocznemu rozumieniu tego zaburzenia psychicznego, nie ogranicza się jedynie do występowania omam ... . Jak manifestuje się psychoza schizofreniczna i jak rozpoznać każdy z jej rodzajów? Co to jest schizofrenia? Termin „schizofrenia ... zachowań na tle zachowań ustabilizowanego społeczeństwa. Schizofrenia nie jest precyzyjnie zdefiniowana. Psychiatrzy uważają jednak to pojęcie za bardzo użyteczne w praktyce klinicznej. Schizofrenia to zaburzenie myślenia, w którym umiejętność...

Schizofrenia Schizofrenia a rodzina

Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym o charakterze wielowymiarowym. Ze względu na rozległość i intensywność ... w psychoterapii z pacjentem schizofrenicznym. Jakie związki daje się zaobserwować na linii schizofrenia-rodzina? Rodzina a powstawanie ... ów. Schizofrenia a dysfunkcje komunikacji w rodzinie Patologię w rodzinach osób z rozpoznaniem schizofrenii wyjaśniano r ... óry przebywa w takim środowisku rodzinnym. Osoby ze schizofrenią przebywające w domach, gdzie atmosfera nasycona jest...

Schizofrenia Zespół urojeniowy

(...) afektywne, huśtawka nastrojów. Zespoły urojeniowe należy różnicować z osobowością paranoiczną, ze schizofrenią...

Przyczyny schizofrenii
Schizofrenia Przyczyny schizofrenii

(...) jest najbardziej narażony na chorobę? Epidemiologia schizofrenii Według statystyk, schizofrenia jest chorobą psychiczną, na kt ... . Schizofrenia a dopamina Niektóre zaburzenia świadomości, charakterystyczne dla schizofrenii, związane są z dopaminą. Dopamina ... ór dopaminyodpowiada za apatię, uczucie osamotnienia i ciągłe zmęczenie. Schizofrenia a geny Udowodniono, że schorzenie pojawia się...

Schizofrenia Schizofrenia hebefreniczna

(...) Pojawiają się chaotycznie. Schizofrenia hebefreniczna rozwija się dosyć wcześnie, bo w okresie adolescencji. Objawy schizofrenii hebefrenicznej Schizofrenia hebefreniczna najbardziej odpowiada wyobrażeniu, jakie przeciętny człowiek ma o chorobie psychicznej ... wrażliwości na bodźce z zewnątrz. Schizofrenia zdezorganizowana pojawia się dosyć wcześnie, w okresie pokwitania, między 15 a 25 rokiem ... irracjonalne myśli pacjentów ze schizofrenią hebefreniczną przybierają charakter przyjemny, co dodatkowo może...

Schizofrenia Schizofrenia rezydualna

Schizofrenia rezydualna została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 ... o ograniczeniu funkcji psychicznych. Schizofrenię rezydualną należy różnicować ze schizofrenią prostą (simplex), w przebiegu kt ... óźnych i przewlekłych etapów rozwoju zaburzeń schizofrenicznych. Objawy schizofrenii rezydualnej  Schizofrenia rezydualna odznacza ... do otoczenia. Mimo że schizofrenia rezydualna jest dość uboga objawowo w porównaniu do innych rodzajów...

Schizofrenia Schizofrenia przewlekła

Schizofrenia to przewlekłe zaburzenie psychiczne z tendencją do nawrotów. Pojawia się dość wcześnie, w okresie dojrzewania. Zazwyczaj schizofrenia rozwija się czteroetapowo – ostry epizod schizofreniczny, remisja objawów, nawr ... katatonicznej czy paranoidalnej, psychiatrzy wyróżniają także schizofrenię przewlekłą. Schizofrenia przewlekła a schizofrenia ... się objawów. Czym charakteryzują się schizofrenia ostra i schizofrenia przewlekła? SCHIZOFRENIA...

Schizofrenia Leczenie schizofrenii

(...) ich rodzin do efektywnego rozwiązywania problemów oraz rozmawiania o emocjach. Ponadto schizofrenia wsp ... społeczny, wyposażając w etykietę „ten inny”.Birchwood M., Jackson Ch., Schizofrenia. Modele kliniczne i...

Schizofrenia Schizofrenia katatoniczna

Schizofrenia należy do grupy zaburzeń psychotycznych. Nie ma jednak jednorodnej postaci schizofrenii. Wyróżnia się ... albo schizofrenię katatoniczną. Schizofrenia katatoniczna jako oddzielna jednostka chorobowa została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji ... , albo hiperkinetyczny. Na czym polega katatonia i jak objawia się schizofrenia katatoniczna? Co to jest katatonia? Termin &bdquo ... występują naprzemiennie. Schizofrenia katatoniczna pojawia się nagle. W przypadku pobudzenia jednostka wydaje się...

pokaż 10 następnych