Trwa ładowanie...

10 korzyści z muzyki, z których nie zdawałeś sobie sprawy

 Aleksandra Miłosz
20.12.2018 11:51
10 korzyści z muzyki, z których nie zdawałeś sobie sprawy
10 korzyści z muzyki, z których nie zdawałeś sobie sprawy (Zdjęcie autorstwa Garry Knight / CC BY-SA 2.0)

Czy możesz sobie wyobrazić świat bez muzyki? Historia pokazuje, że każda cywilizacja, która kiedykolwiek zamieszkiwała naszą planetę, wykorzystywała muzykę w religii, medytacji, medycynie, rytuałach i rozrywkach. Warto jednak wiedzieć, że muzyka wpływa także na nasze zdrowie.

spis treści

1. Muzyka jest dobra dla twojego serca

Mówi się, że muzyka jest dobra dla duszy, ale co z sercem? Istnieje wiele badań, które dowodzą dobroczynnego wpływu muzyki na organizm człowieka. Obserwowani byli np. chorzy na serce pacjenci w Massachusetts General Hospital, których zakwalifikowano do operacji. Niektórzy z nich słuchali sonat fortepianowych Mozarta przez pół godziny każdego dnia. U tej grupy pacjentów zauważnono później unormowanie tętna i obniżenie ciśnienia krwi , co nie nastąpiło u pacjentów, którzy muzyki nie słuchali w ogóle.

2. Pomoże ci poczuć się szczęśliwszym

Dla tych, którzy wstają rano z łóżka i są przygnębieni istnieją terapeutyczne korzyści ze słuchania muzyki i – o dziwo – nie musi to być muzyka szybka i wesoła. Naukowcy z Uniwersytetu w Kent udowodnili, że wybór muzyki SSIM (Self-Identified Sad Music), czyli tej, z którą utożsamiamy się w nastroju depresyjnym, nie musi wprowadzać nas w jeszcze gorszy stan. Tak długo, jak długo muzyka będzie dla ciebie piękna, może pomóc.

3. Pomaga wcześniakom

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Centrum Medyczne Beth Israel badało ok. 250 wcześniaków, które poddano specjalnego rodzaju terapii muzycznej. Naukowcy wybrali dźwięki przypominające odgłosy w łonie matki. Były to różne rodzaje muzyki – od tej opierającej się na instrumentach perkusyjnych, aż po kołysanki. Muzyczni terapeuci wybierali muzykę dostosowaną do częstotliwości bicia serca dziecka i rytmiki oddechu. Wyniki były zaskakujące – dzieci były spokojniejsze, spały lepiej i były mniej zestresowane, co pozytywnie wpłynęło także na ich rodziców.

4. Pomaga w łagodzeniu bólu

Pacjenci cierpiący na przenikliwy ból także znajdują ulgę i ukojenie w słuchaniu muzyki. Klasyczna wydaje się najlepszym rozwiązaniem, a Mozart i Bach działają najbardziej kojąco. Na ból może dobrze wpływać również muzyka do medytacji. Natomiast jeśli jesteś fanem heavy metalu albo techno i cierpisz z powodu bólu, to zrezygnuj raczej z tych gatunków muzycznych, ponieważ powodują one przyspieszenie tętna i nieregularną pracę serca.

5. Granie na instrumentach muzycznych powoduje rozwój umiejętności motorycznych

Wielu pacjentów, którzy doznali uszkodzeń mózgu po udarze, potwierdziło korzyści z nauki gry na instrumentach. Rozwijanie takich umiejętności pomaga też w kontroli impulsów i interakcji społecznych. U pacjentów po udarze stwierdzono ponadto znaczną poprawę w funkcjonowaniu po nauce melodii utworów muzycznych.

6. Pozwala kontrolować wagę

Słuchanie muzyki, która wysyła informacje do podświadomości, może pomóc ludziom w kontrolowaniu wagi. Dzieje się to w pamięci sensorycznej człowieka, która odpowiada za percepcję i zdolności językowe. Dlatego właśnie wiadomości o produktach, których należy unikać, będą powtarzane bardziej efektywnie. Inne badania wskazują, że gdy przy jedzeniu gra delikatna, przyjemna i relaksacyjna muzyka, to szybciej doświadczysz uczucia pełności, co sprawi, że zjesz mniej.

7. Pomaga w rozwoju pamięci i uczeniu się

Było już wiele publikacji na temat tzw. efektu Mozarta, który pokazał, że grupa studentów lepiej radziła sobie z matematyką podczas słuchania utworów muzyki tego kompozytora. Niektórzy uczniowie uważają, że muzyka rzeczywiście pomaga im w koncentracji, są jednak i tacy, którzy do nauki potrzebują ciszy.

8. Jesteśmy stworzeniami muzycznymi

Jeśli ciekawi cię ta teza, to koniecznie przeczytaj książkę dr. Oliviera Sacksa o sile muzyki, jaką jest muzykofilia. Uważa on, że rytmy i dźwięki zajmują więcej miejsca w naszym mózgu niż chociażby umiejętności językowe. Jako neurolog odkrył i zbadał, jaką rolę muzyka odgrywa w naszym życiu. Jedną z praktyk dr. Sacksa jest śpiewanie osobom z afazją, czyli zanikiem mowy, utworu Happy birthday. Według niego jest to punkt wyjścia do leczenia pacjentów z tą dolegliwością, aby kiedyś w życiu jeszcze śpiewali.

9. Może wzmocnić twój układ odpornościowy

Publiczna Szkoła Muzyczna działająca przy Uniwersytecie Stanowym w Michigan wylicza wiele korzyści zdrowotnych muzykoterapii. Jedno z bardziej interesujących badań dowiodło, że na poziom interleukiny -1, która jest kluczowa dla wzmocnienia naszego systemu immunologicznego, pozytywnie oddziałuje nasz kontakt z muzyką. Nawet kwadrans słuchania dziennie może być skuteczny.

10. Pomaga ludziom w podeszłym wieku

Starsi ludzie często cierpią z powodu samotności i depresji, zwłaszcza gdy ostatnie swoje lata spędzają w domach opieki. Dowiedziono, że muzyka pomaga chorym na Alzheimera, ponieważ choć na krótki czas pomaga im się skupić na rzeczywistości. Sprawia także, że takie osoby są w mniejszym stopniu pobudzone. Naukowcy dowiedli, że ci seniorzy, którzy nadal grają na instrumentach są sprawniejsi fizycznie i emocjonalnie od tych, którzy nigdy nie grali.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze