10 korzyści z muzyki, z których nie zdawałeś sobie sprawy

Czy możesz sobie wyobrazić świat bez muzyki? Historia pokazuje, że każda cywilizacja, która kiedykolwiek zamieszkiwała naszą planetę, wykorzystywała muzykę w religii, medytacji, medycynie, rytuałach i rozrywkach. Warto jednak wiedzieć, że muzyka wpływa także na nasze zdrowie.

Muzyka jest dobra dla twojego serca

Mówi się, że muzyka jest dobra dla duszy, ale co z sercem? Istnieje wiele badań, które dowodzą dobroczynnego wpływu muzyki na organizm człowieka. Obserwowani byli np. chorzy na serce pacjenci w Massachusetts General Hospital, których zakwalifikowano do operacji. Niektórzy z nich słuchali sonat fortepianowych Mozarta przez pół godziny każdego dnia. U tej grupy pacjentów zauważnono później unormowanie tętna i obniżenie ciśnienia krwi , co nie nastąpiło u pacjentów, którzy muzyki nie słuchali w ogóle.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Pomoże ci poczuć się szczęśliwszym

Dla tych, którzy wstają rano z łóżka i są przygnębieni istnieją terapeutyczne korzyści ze słuchania muzyki i – o dziwo – nie musi to być muzyka szybka i wesoła. Naukowcy z Uniwersytetu w Kent udowodnili, że wybór muzyki SSIM (Self-Identified Sad Music), czyli tej, z którą utożsamiamy się w nastroju depresyjnym, nie musi wprowadzać nas w jeszcze gorszy stan. Tak długo, jak długo muzyka będzie dla ciebie piękna, może pomóc.

Pomaga wcześniakom

Centrum Medyczne Beth Israel badało ok. 250 wcześniaków, które poddano specjalnego rodzaju terapii muzycznej. Naukowcy wybrali dźwięki przypominające odgłosy w łonie matki. Były to różne rodzaje muzyki – od tej opierającej się na instrumentach perkusyjnych, aż po kołysanki. Muzyczni terapeuci wybierali muzykę dostosowaną do częstotliwości bicia serca dziecka i rytmiki oddechu. Wyniki były zaskakujące – dzieci były spokojniejsze, spały lepiej i były mniej zestresowane, co pozytywnie wpłynęło także na ich rodziców.

Pomaga w łagodzeniu bólu

Pacjenci cierpiący na przenikliwy ból także znajdują ulgę i ukojenie w słuchaniu muzyki. Klasyczna wydaje się najlepszym rozwiązaniem, a Mozart i Bach działają najbardziej kojąco. Na ból może dobrze wpływać również muzyka do medytacji. Natomiast jeśli jesteś fanem heavy metalu albo techno i cierpisz z powodu bólu, to zrezygnuj raczej z tych gatunków muzycznych, ponieważ powodują one przyspieszenie tętna i nieregularną pracę serca.

Granie na instrumentach muzycznych powoduje rozwój umiejętności motorycznych

Wielu pacjentów, którzy doznali uszkodzeń mózgu po udarze, potwierdziło korzyści z nauki gry na instrumentach. Rozwijanie takich umiejętności pomaga też w kontroli impulsów i interakcji społecznych. U pacjentów po udarze stwierdzono ponadto znaczną poprawę w funkcjonowaniu po nauce melodii utworów muzycznych.

Pozwala kontrolować wagę

Słuchanie muzyki, która wysyła informacje do podświadomości, może pomóc ludziom w kontrolowaniu wagi. Dzieje się to w pamięci sensorycznej człowieka, która odpowiada za percepcję i zdolności językowe. Dlatego właśnie wiadomości o produktach, których należy unikać, będą powtarzane bardziej efektywnie. Inne badania wskazują, że gdy przy jedzeniu gra delikatna, przyjemna i relaksacyjna muzyka, to szybciej doświadczysz uczucia pełności, co sprawi, że zjesz mniej.

Pomaga w rozwoju pamięci i uczeniu się

Było już wiele publikacji na temat tzw. efektu Mozarta, który pokazał, że grupa studentów lepiej radziła sobie z matematyką podczas słuchania utworów muzyki tego kompozytora. Niektórzy uczniowie uważają, że muzyka rzeczywiście pomaga im w koncentracji, są jednak i tacy, którzy do nauki potrzebują ciszy.

Jesteśmy stworzeniami muzycznymi

Jeśli ciekawi cię ta teza, to koniecznie przeczytaj książkę dr. Oliviera Sacksa o sile muzyki, jaką jest muzykofilia. Uważa on, że rytmy i dźwięki zajmują więcej miejsca w naszym mózgu niż chociażby umiejętności językowe. Jako neurolog odkrył i zbadał, jaką rolę muzyka odgrywa w naszym życiu. Jedną z praktyk dr. Sacksa jest śpiewanie osobom z afazją, czyli zanikiem mowy, utworu Happy birthday. Według niego jest to punkt wyjścia do leczenia pacjentów z tą dolegliwością, aby kiedyś w życiu jeszcze śpiewali.

Może wzmocnić twój układ odpornościowy

Publiczna Szkoła Muzyczna działająca przy Uniwersytecie Stanowym w Michigan wylicza wiele korzyści zdrowotnych muzykoterapii. Jedno z bardziej interesujących badań dowiodło, że na poziom interleukiny -1, która jest kluczowa dla wzmocnienia naszego systemu immunologicznego, pozytywnie oddziałuje nasz kontakt z muzyką. Nawet kwadrans słuchania dziennie może być skuteczny.

Pomaga ludziom w podeszłym wieku

Starsi ludzie często cierpią z powodu samotności i depresji, zwłaszcza gdy ostatnie swoje lata spędzają w domach opieki. Dowiedziono, że muzyka pomaga chorym na Alzheimera, ponieważ choć na krótki czas pomaga im się skupić na rzeczywistości. Sprawia także, że takie osoby są w mniejszym stopniu pobudzone. Naukowcy dowiedli, że ci seniorzy, którzy nadal grają na instrumentach są sprawniejsi fizycznie i emocjonalnie od tych, którzy nigdy nie grali.

 

Komentarze (2)
~Andrzej
~Andrzej 4 tygodnie temu

Muzyka jest niewątpliwie atrakcyjnym i w miarę bezpiecznym środkiem terapeutycznym. Wiadomo nie od dzisiaj, że może ona zmieniać stan aktywności systemu nerwowego, wywoływać określone zmiany w czynnościach całego organizmu, może zmieniać napięcie mięśni, przyspieszać przemianę materii, zmieniać szybkość krążenia krwi, obniżać próg wrażliwości zmysłów, wpływać na wewnętrzne wydzielanie, zmieniać siłę i szybkość pulsu, modyfikować oddychanie. To są zmiany konkretne. Poza tym, muzyka może wprowadzać w różne nastroje, wzbudzać uczucia i emocje. . W muzykoterapii, podobnie jak w leczeniu farmakologicznym istnieje trudne do rozwiązania zagadnienie indywidualnych różnic reagowania na leki, różna jest bowiem wrażliwość ludzi na muzykę, a także różne są doświadczenia z tą muzyka związane. Poza tym wydaje się, że muzyka usuwając objawy wielu dolegliwości, stosunkowo rzadko zapobiega ich powstawaniu. Dotyczy to przede wszystkim stosunku do drugiego człowieka, zdolności porozumiewania się, tolerancji, wyrozumiałości, partnerstwa, poglądu na świat i życie. Ponieważ muzyka jest asemantyczna - nie posługując się językiem nazw i pojęć - nie wpływa na obyczaje, moralność i etykę zachowań człowieka. Hasło: "muzyka łagodzi obyczaje" nie znajduje pokrycia w jej realnych, stosunkowo skromnych możliwościach terapeutycznych. Uwzględniając powyższe zastrzeżenia, słusznym wydaje się pogląd, że w psychoterapii i terapii pedagogicznej najskuteczniejszą metodą jest kojarzenie wielu technik i wielokierunkowe oddziaływanie na osobowość pacjenta. Z uwagi na dominację dwóch technik terapeutycznych, opartych przede wszystkim na słowie i muzyce, nasze działania w sanatoriach kołobrzeskich nazwano l o g o m u z y k o t e r a p i ą. . W mojej praktyce muzyka dostarczała bodźców rytmicznych do działań ruchowych, pomagała nawiązać kontakt z chorymi, którzy słabo reagują na bodźce słowne lub nie chcą rozmawiać. "Logos" - słowo, sens - było formą odtwarzania aktualnych wydarzeń z życia grupy czyli projekcją sprzyjająca odreagowaniu. Pacjenci mogli się "wygadać", "wypłakać" ze swoich dawnych i obecnych zmartwień i trudności. Zdarzało się, że to wystarczyło dla odczucia ulgi, i nie było wówczas potrzeby żadnej interpretacji, poleceń lub wskazówek terapeuty. więcej >>> http://www.logos.pomorze.pl/muzyka01/

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.