Trwa ładowanie...

10 rzeczy, które musisz natychmiast wyrzucić z kuchni

Avatar placeholder
29.11.2018 09:48
kuchnia
kuchnia (123rf.com)

Podobno w kuchni spędzamy najwięcej czasu, dlatego ważne jest żeby zaprowadzić w niej porządek. Jest kilka przedmiotów i produktów, których powinnaś pozbyć się ze swojej kuchni. Zbyt długie przechowywanie ich i używanie może być przyczyną problemów zdrowotnych. Rozejrzyj się po kuchni i wyrzuć kilka rzeczy.

1. Pozbądź się tego jak najszybciej:

  • Gąbka do naczyń

Niezależnie od tego czy używasz gąbki czy myjki, powinieneś zmieniać ją bardzo często. Długo używana gąbka staje się siedliskiem patogenów, które potem przenosisz na naczynia. Myjki do naczyń można też prać w wysokiej temperaturze. Dzięki temu posłużą dłużej. Plamy z surowego mięsa wycieraj ręcznikiem papierowym.

  • Pęknięta deska do krojenia
Zobacz film: "Co kryje się w chlebaku?"

Nie ważne czy używasz deski drewnianej czy plastikowej. Im więcej zarysowań i pęknięć, tym więcej siedlisk bakterii. To samo dotyczy się wszelkich innych przedmiotów: drewnianych łyżek, wałków do ciasta, tłuczków do mięsa. Takie pęknięcia są trudne do wyczyszczenia.

  • Resztki jedzenia z lodówki

Jeśli gotujesz na zapas i przechowujesz w lodówce resztki obiadów, pamiętaj żeby zjeść je w ciągu 3-4 dni. Po tym czasie mogą się już nie nadawać do spożycia. Zrób listę, co i kiedy włożyłaś do lodówki i staraj się na bieżąco zjadać. Pamiętaj! Jeśli zauważysz pleśń na jedzeniu, nie wystarczy, że ją usuniesz. Taki produkt nie nadaje się już do jedzenia.

  • Zbyt długo mrożone produkty

Jeśli zauważysz, że na mrożonych produktach pojawiły się kryształki lodu to znak, że trzeba je wyrzucić. Mogło dojść do częściowego rozmrożenia i ponownego zamrożenia produktów, a jak wiadomo nie jest to dla nich dobre. Najlepiej jeśli na każdym zamrożonym pudełku z jedzeniem zapiszesz datę. Będziesz mieć kontrolę nad tym co przechowujesz.

  • Przeterminowane sosy

Czasem kupujesz produkty, których potrzebujesz tylko do jednego dania, np. sos sojowy, sriracha lub worcester. Potem o nich zapominasz i okazuje się, że straciły termin przydatności do spożycia. Jeśli zauważysz, że sos się rozwarstwił, zmienił kolor albo zapach od razu go wyrzuć.

  • Proszek do pieczenia i stare przyprawy

Przeterminowany proszek do pieczenia traci swoje właściwości. Jak przekonać się czy możesz go jeszcze użyć? Zrób test: łyżeczkę proszku rozpuść w 1/3 szklanki gorącej wody. Jeśli roztwór będzie ''musował'' możesz użyć go do wypieków. Podobnie z przyprawami. Jeśli stoją otwarte przez długi czas, wietrzeją i tracą swoje właściwości smakowe. Przyprawy przechowuj w zamkniętych słoiczkach i sprawdzaj ich datę ważności.

  • Białka i żółtka jajek

Niektóre przepisy podają, żeby wykorzystać do nich tylko białka lub tylko żółtka jajka. Co jednak zrobić z resztą? Jeśli nie zużyjesz ich w ciągu 24 godzin, najlepiej będzie je zamrozić. Zaleca się jednak niezbyt długie przechowywanie tych produktów w zamrażarce.

  • Nieświeże mięso

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do świeżości mięsa, nie powinnaś go spożywać. Nieprawidłowo przechowywane mięso może się zepsuć przed datą przydatności do spożycia. Ostry zapach, niezdrowy kolor świadczą o tym, że mięsa nie można jeść. Nie ryzykuj swojego zdrowia.

  • Gotowe buliony w kartonie

To jeden z produktów, których nie wolno przechowywać przez długi czas po otwarciu. Jeśli masz go w lodówce pamiętaj, żeby zużyć go jak najszybciej albo zamrozić. Możesz do tego celu użyć woreczków do lodów. Zamrożonych kostek używaj do sosów i zup.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze