Trwa ładowanie...

Nowy program odchudzania opracowany przez polskich ekspertów

Nowy program odchudzania opracowany przez polskich ekspertów
Nowy program odchudzania opracowany przez polskich ekspertów (123RF)

1700 otyłych pacjentów z całej Polski w ciągu trzech miesięcy zrzuciło ponad 9 ton zbędnych kilogramów - to efekt programu opracowanego przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.

spis treści

60 proc. dorosłych Polaków ma nadwagę lub otyłość. Korzystają z różnych diet, które nie zawsze są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia. Projekt 12-tygodniowych programów redukcji masy ciała ma więc przeciwdziałać epidemii otyłości i zwrócić uwagę społeczeństwa na negatywne skutki niezdrowego trybu życia.

1. 12 tygodni diety i ćwiczeń

Naukowcy z IŻŻ opracowali taki program, dzięki któremu można bezpiecznie i efektywnie schudnąć. Pacjenci w wybranych przychodniach i szpitalach w kraju przez 12 tygodni pod okiem lekarzy, dietetyków, psychologów i rehabilitantów zrzucali zbędne kilogramy - ćwiczyli, a przede wszystkim zmieniali swoje nawyki żywieniowe.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

W akcji udział brały osoby z nadwagą i otyłe z bardzo wysokimi parametrami BMI. Program realizowano w tych ośrodkach zdrowia, które spełniały odpowiednie socjalne warunki - był w nich basen, sala do ćwiczeń, laboratorium i sala do prób wysiłkowych. Pacjenci ćwiczyli dwa lub trzy razy w tygodniu, w zależności od tego, jak wypadła próba wysiłkowa.

  • To był kompleksowy program zdrowego odżywiania zgodnie z piramidą zdrowia – podkreśla w rozmowie z portalem abcZdrowie.pl Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny IŻŻ. - Szybka utrata wagi nie była celem nadrzędnym. Chodziło nam o to, by ci ludzie zmienili na zawsze swoje złe nawyki żywieniowe. Pacjenci nie dostawali gotowych dań ani jadłospisu, lecz informacje o tym, ile porcji danych produktów mogą zjeść. Musieli spożywać pięć posiłków dziennie.

2. Dziewięć ton zbędnych kilogramów

Według autorów, program zakończył się sukcesem. 95 proc. uczestników zrzuciło od kilku do kilkunastu kilogramów, średnio 5 kilogramów na osobę. Łącznie dało to imponujący wynik - 9 ton.

Utrata masy ciała wpłynęła także pozytywnie na zdrowie badanych. Obniżył się im cholesterol i trójglicerydy. Mieli również niższe stężenie glukozy na czczo.

Według ostatnich danych, w Polsce 64 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet ma nadmierną masę ciała. Otyłość to problem także wśród dzieci i młodzieży. Specjaliści z WHO alarmują, że będzie coraz gorzej.

Lekarze od wielu lat przestrzegają przed negatywnymi skutkami otyłości. Osobom z nadwagą grozi cukrzyca typu 2, udar mózgu, nadciśnienie i nowotwory złośliwe.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze