Najgorsze rzeczy, jakie możesz zrobić na kacu. Ogromne obciążenie dla trzustki i wątroby
Recept na uniknięcie kaca jest tyle, ilu amatorów mocnych trunków. Niektóre ze sposobów na nadmiar alkoholu w organizmie mogą okazać się jednak zgubne. Dietetyk kliniczny i trener sportowy Michał Wrzosek obala dwa powszechne mity.
1. Najgorsze na kaca. "Klin" po imprezie
Michał Wrzosek jest dietetykiem klinicznym, dietetykiem sportowym i doktorem dietetyki. W mediach społecznościowych popularyzuje wiedzę dotyczącą odżywiania, a także obala mity związane z dietetyką.
W jednym z ostatnich postów na Instagramie wskazuje, czego lepiej nie robić po suto zakrapianym wieczorze.
- Czym się strułeś, tym się lecz – powtarza jeden z najczęstszych mitów w świadomości Polaków. – Wprowadzając alkohol ponownie do organizmu i mózgu, tylko opóźniasz wystąpienie kaca.
Ta metoda jest szczególnie obciążająca dla trzustki oraz wątroby. To w niej alkohol przekształcany jest do aldehydu octowego – substancji nawet trzydziestokrotnie bardziej toksycznej od samego etanolu. Aldehyd octowy odpowiada za typowe dla kaca dolegliwości, czyli ból głowy, wzmożone pragnienie, senność i osłabienie oraz nudności czy wymioty.
W sytuacji, gdy na kacu ponownie spożywamy alkohol, spowalniamy pracę wątroby i usuwanie toksycznego związku z organizmu. Dodatkowo nadmiar alkoholu może prowadzić do uszkodzenia narządu.
2. Najlepsze śniadanie na kaca?
Drugi szkodliwy sposób na kaca to zdaniem Michała Wrzoska spożywanie tłustych potraw. Tymczasem jest to nawyk wielu Polaków, przekonanych, że jajecznica na boczku pomoże w rekonwalescencji.
- Alkohol podrażnia układ pokarmowy, a tłuste jedzenie jest ciężkie do strawienia, dlatego lepiej go unikać – wyjaśnia dietetyk.
Skuteczność tej metody na kaca już kilka lat temu obalili holenderscy i kanadyjscy naukowcy. Na podstawie przeprowadzonych ankiet odkryli, że ani odpowiednie nawodnienie w trakcie imprezy, ani tłuste śniadanie następnego dnia nie pomogą w wyleczeniu kaca. Co więcej, tłuste potrawy mogą utrudniać wątrobie metabolizowanie alkoholu, przez co pozbycie się skutków picia wydłuża się w czasie i niepotrzebnie nadweręża narząd.
Michał Wrzosek dodaje, że trzecią kluczową zasadą na kacu jest trzymanie się z dala od samochodu – wsiadanie za kółko następnego dnia po imprezie może skończyć się tragicznie.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.