Trwa ładowanie...

Kasia Paciorek w nocy przeszła udar. Miała jeden konkretny objaw

Avatar placeholder
01.06.2023 11:06
Znana influencerka Kasix doznała udaru
Znana influencerka Kasix doznała udaru (Instagram)

25-letnia influencerka Katarzyna Paciorek, znana internautom jako Kasix, opublikowała informację o swoim pobycie w szpitalu. Podczas transmisji na żywo nagle poczuła się źle. W szpitalu okazało się, że dostała udaru.

spis treści

1. Znana influencerka Kasix doznała udaru

Katarzyna Paciorek, znana szerzej jako Kasix, jedna z najpopularniejszych polskich influencerek na platformie Twitch, zaskoczyła swoich fanów ostatnim streamem, w którym podzieliła się z nimi niepokojącą informacją. W trakcie transmisji na żywo Kasix poczuła się coraz gorzej i zdecydowała się przerwać relację, żegnając się ze swoją wierną widownią.

W środę Katarzyna Paciorek poinformowała swoich fanów, że przebywa w szpitalu.

"Uwaga, moi drodzy widzowie, trochę mnie nie będzie. Po streamie Remo (partner Kasix - red.) zadzwonił po karetkę, bo zdrętwiała mi lewa ręka i noga. W szpitalu po badaniu okazało się, że miałam w nocy udar. Tak, udar, w wieku 25 lat. Podano mi leki i odzyskałam sprawność w ręce i nodze. Już jest ze mną dobrze i leżę sobie na oddziale" - napisała na Instagramie oraz umieściła zdjęcie z łóżka szpitalnego.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 4. Nawyki żywieniowe młodych Polaków"
Kasix przebywa w szpitalu
Kasix przebywa w szpitalu (Instagram)

Influencerka dodała, że w czwartek przejdzie więcej badań i będzie wiadomo, jak długo musi zostać w szpitalu. "Przewidywania są od 7 do 10 dni" - sprecyzowała

2. Udary coraz częściej dotykają młodych

Udary stanowią trzecią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce, dotykając rocznie nawet 90 tysięcy osób. Alarmujące dane wskazują na wzrost liczby przypadków udarów wśród osób poniżej 35. roku życia.

Według informacji z 2020 roku, udary dotknęły 1271 osób w wieku od 20 do 35 lat, rok później liczba ta wzrosła do 1302, a w 2022 roku wyniosła aż 1401 przypadków. W porównaniu z początkiem ubiegłej dekady, gdy zarejestrowano 1200 przypadków udaru, obecny wzrost jest wyraźny.

W ciągu ostatnich 10 lat liczba udarowców w wieku 0-19 lat oscylowała w granicach 220-290. W 2022 roku udar stwierdzono aż u 350 osób.

Uważa się, że zwiększona liczba udarów wynika ze współczesnego trybu życia, często przesyconego stresem. Młodzi ludzie często doświadczają presji i nadmiernego obciążenia zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej, co może prowadzić do wzrostu ryzyka wystąpienia udaru.

Innymi czynnikami są: palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i narkotyków, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej czy ukryte choroby sercowo-naczyniowe.

3. Zwróć uwagę na te objawy

Objawy udaru mogą się różnić w zależności od rodzaju udaru (udar niedokrwienny lub krwotoczny) oraz obszaru mózgu, który został dotknięty. Ważne jest natychmiastowe rozpoznanie tych objawów, aby jak najszybciej udzielić pomocy medycznej.

Oto kilka często występujących objawów udaru:

  • zaburzenia mowy i mowy niewyraźnej: mogą wystąpić trudności z mówieniem, niejasną wymową, problemy ze znalezieniem odpowiednich słów lub całkowitą utratę zdolności do mówienia,
  • zaburzenia równowagi i koordynacji: może wystąpić nagła utrata równowagi, trudności z utrzymaniem stabilności podczas chodzenia lub zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia: osoba może doświadczać nagłej utraty wzroku na jedno oko lub połowicze ograniczenie pola widzenia,
  • zanik siły mięśniowej: nagłe osłabienie lub utrata siły mięśniowej w jednej lub obu stronach ciała, zwykle dotyczące jednej strony twarzy, ramienia i nogi,
  • nagłe bóle głowy: intensywny i nagły ból głowy, który może być trudny do zniesienia i różnić się od zwykłego bólu głowy,
  • zaburzenia czucia: drętwienie, mrowienie lub utratę czucia w jednej lub obu stronach ciała.

Warto pamiętać, że te objawy mogą wystąpić nagłe i być wyraźne lub stopniowo narastać. W przypadku podejrzenia udaru, należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną lub udać się do najbliższego szpitala, ponieważ szybka interwencja może być kluczowa dla ratowania życia i minimalizowania skutków udaru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze