Trwa ładowanie...

26-latka ma raka mózgu. Ten objaw zauważyła jako pierwszy

Jednym objawem nowotworu był ból głowy
Jednym objawem nowotworu był ból głowy (Facebook)

26-letnia Sunny Thukral uważała, że jej bóle głowy i dezorientacja były spowodowane stresem oraz niedawnym rozstaniem. Niestety, kiedy Sunny udała się do lekarza, okazało się, że przyczyną objawów jest nieuleczalna choroba.

spis treści

1. Jakie objawy dawał rak mózgu?

26-latka tłumaczyła złe samopoczucie szeregiem trudnych wydarzeń w życiu, które namnożyły się w podobnym czasie. Egzaminy na studiach weterynaryjnych, śmierć dziadka oraz rozstanie z partnerem przysporzyły jej wielu zmartwień, ale z czasem okazało się, że to nie one odpowiadały za chroniczny ból głowy.

"Po prostu potrzebuję lekarstwa na migrenę" – przekonywała się Thukral. Niestety, po upływie miesiąca nie zaobserwowała żadnej poprawy, wręcz przeciwnie. Ból stał się nie do zniesienia, dlatego postanowiła udać się do lekarza. Nie podano jej żadnych leków, tylko od razu wykonano tomografię komputerową. Wkrótce, tuż po otrzymaniu wyników, zaczęli przygotowywać łóżko szpitalne.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

W ciągu 48 godzin zdiagnozowano u niej glejaka mózgu w czwartym stadium. Agresywnego i nieuleczalnego raka mózgu, z którym żyje się maksymalnie kilka lat.

"Cholera jasna, jutro umrę" – mówiła.

Na szczęście tak się nie stało. Kobieta mogła liczyć na wsparcie rodziny, która zaczęła szukać możliwości leczenia. 26-latka przeszła operację wycięcia części guza, następnie czekała ją chemioterapia oraz radioterapia.

Teraz kiedy od diagnozy minęło pół roku Sunny postanowiła założyć konto na TikToku, aby popularyzować wiedzę na temat nowotworu mózgu. Obecnie obserwuje ją tam 25 000 ludzi.

"Pomyślałam sobie: Zwracam uwagę na coś strasznego, co przytrafia się ludziom. Będę o tym pisała, ponieważ wierzę, że moja historia skłoni innych do wykonywania badań. Dzięki swojej aktywności czuję się też lepiej" - powiedziała Thukral.

2. Jakie są objawy glejaka?

Według danych WHO z 2007 roku glejak wielopostaciowy o czwartym stopniu złośliwości jest najczęściej występującym pierwotnym guzem nowotworowym. Charakteryzuje się tym, że nacieka, intensywnie migruje i szybko tworzy przerzuty w obrębie otaczającej tkanki nerwowej.

Objawy zależą od umiejscowienia guza i obejmują:

  • bóle głowy,
  • nudności i wymioty,
  • osłabienie sprawności umysłowej,
  • zaburzenia pamięci,
  • napady padaczkowe,
  • obrzęk mózgu,
  • niedowład,
  • zaburzenia czucia,
  • zaburzenia mowy, wzroku, słuchu, równowagi,
  • uszkodzenie nerwów czaszkowych

Obecnie w leczeniu tego typu nowotworu wykorzystuje się chirurgiczną resekcję, embolizację, chemioterapię, radioterapię oraz terapie eksperymentalne takie jak terapie genowe czy immunoterapie.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze