Mity o nowotworach, w które powinieneś przestać wierzyć
W przypadku nowotworów nie można potwierdzić powiedzenia, że niewiedza jest prawdziwym błogosławieństwem. Im więcej wiemy na temat groźnych chorób, tym lepiej możemy się bronić. Co jednak, gdy nasza wiedza bazuje na błędnych informacjach? W ciągu kilkudziesięciu lat wokół nowotworów narosło wiele mitów. Sprawdź, ile wiesz o raku i w co powinieneś przestać wierzyć.
1. Telefony komórkowe i sztuczne słodziki wywołują raka
Nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdziłyby, że korzystanie z komórek czy słodzenie napojów słodzikami wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na nowotwór. Skąd się wziął ten mit? Badania nad wpływem słodzików na zdrowie były prowadzone już w latach 70. XX wieku. Wyniki pokazały, że słodziki mogą powodować raka, jednak tylko w przypadku zwierząt. Te same testy na ludziach nie wykazały związku między chorobą a sztucznymi substancjami słodzącymi.
Jeśli chodzi o wpływ telefonów komórkowych na zdrowie, to badania również nie przyniosły jednoznacznych odpowiedzi. Część eksperymentów wykazała, że korzystanie z komórek może powodować raka mózgu, jednak inne medyczne testy temu zaprzeczyły.
Nie powinniśmy więc wierzyć w te informacje, ale raczej skupić się na zdrowym stylu życia, który rzeczywiście minimalizuje ryzyko nowotworów. Należy więc rzucić palenie, zdrowo się odżywiać, ćwiczyć, unikać alkoholu i regularnie wykonywać badania profilaktyczne.
2. Ludzie o ciemnej karnacji nie dostają raka skóry
To prawda, że osoby z jasną karnacją częściej chorują na raka skóry. Nie oznacza to jednak, że ciemny odcień skóry chroni przed nowotworem. Często bywa tak, że u takich osób zmiany nowotworowe są rozpoznawane później. Pierwsze objawy raka skóry mogą występować w nietypowych miejscach – pod paznokciami, na palcach, stopach, na błonach śluzowych wokół ust, na powiekach czy genitaliach, przez co łatwiej je przeoczyć. Wcześniejsza diagnoza daje większe szanse na całkowite wyleczenie, a wśród osób z ciemną karnacją rak skóry bywa często rozpoznawany zbyt późno.
3. Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje choroby serca, ale nie raka
Według informacji z American Cancer Society, dodatkowe kilogramy przyczyniają się do śmierci u 1 na 5 pacjentów z nowotworami. Nadwaga oraz otyłość zwiększają ryzyko pojawienia się raka jelita grubego, nerek, trzustki, tarczycy, pęcherzyka żółciowego, prostaty oraz innych chorób nowotworowych.
Nadmiar tkanki tłuszczowej wywołuje stany zapalne w organizmie, których skutkiem może być przekształcanie się zdrowych komórek w komórki nowotworowe. Poza tym otyłość jest zazwyczaj skutkiem diety bogatej w tłuszcze trans i ubogiej w świeże warzywa i owoce, które posiadają składniki zapobiegające rakowi. Z tego powodu osoby otyłe są w grupie zwiększonego ryzyka choroby nowotworowej.
4. Rak nie jest zaraźliwy
To prawda – nie można przenieść nowotworu z jednej osoby na drugą. Ale wirusy wywołujące niektóre rodzaje raka – tak. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wzrosła liczba zachorowań na raka gardła czy jamy ustnej. O ile wcześniej problem ten dotyczył głównie palaczy oraz alkoholików, obecnie ok. 70 proc. przypadków to skutek wyniszczającej działalności wirusa HPV. Przenosi się on podczas seksu oralnego i może przez wiele lat pozostawać w ukryciu, a po tym czasie wywołać niebezpieczne postacie nowotworu.
5. Solarium chroni przed rakiem skóry
To mit, że dzięki wstępnemu opalaniu na solarium przed wystawieniem skóry na promieniowanie słoneczne możemy uniknąć oparzeń oraz raka skóry. Niezależnie od tego, jaką drogą promienie UV trafiają (przez lampy czy ze słońca), mają takie same właściwości, czyli wywołują zniszczenia skóry, które mogą się skończyć zmianami nowotworowymi.
Aby uchronić się przed rakiem skóry, należy stosować filtry przeciwsłoneczne oraz unikać ekspozycji na słońce w godzinach najsilniejszego promieniowania, czyli mniej więcej od 11 do 14.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.