Trwa ładowanie...

Pięć objawów, które mogą świadczyć o raku jelita

Avatar placeholder
15.01.2022 12:52
Objawy raka jelita
Objawy raka jelita (123RF)

Ponad 17 tysięcy – tyle osób rocznie w Polsce zapada na raka jelita grubego. Udostępnianie zatrważających danych nic jednak nie zmienia w myśleniu mieszkańców naszego kraju. Na profilaktyczną kolonoskopię udaje się zdecydowanie zbyt mało osób. Są jednak i inne sposoby, które mogą pomóc w diagnozie raka. Niepokojące sygnały wysyła organizm - warto na nie zwrócić uwagę.

spis treści

1. Rak rozwijający się w jelitach

Z rakiem jelita grubego w większości zmagają się osoby starsze. Czynnikami podwyższonego ryzyka są też nadwaga, brak aktywności fizycznej czy zbyt mała ilość błonnika w diecie.

Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, rak jelita grubego jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów u kobiet – zaraz po raku piersi i raku płuc.

Nowotwór na początku rozwija się w postaci polipa, który z czasem rośnie, w niektórych przypadkach nawet przez 10 lat. Właśnie dlatego kolonoskopia jest tak ważnym badaniem - podczas niego rosnące polipy są usuwane.

2. Rak dziedziczony genetycznie?

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

Kolonoskopię powinny przede wszystkim wykonywać osoby, które w swojej najbliższej rodzinie spotkały się z rakiem jelita grubego. Zaleca się, by badanie wykonano o 10 lat wcześniej – więc jeżeli matka zachorowała w wieku 40 lat, jej córka lub syn powinni wykonać kolonoskopię po ukończeniu 30. roku życia.

3. Otyłość zwiększa ryzyko

Okazuje się, że rak jelita grubego nie jest tylko chorobą osób starszych. Ok. 50 proc. przypadków zachorowań obserwuje się u pacjentów przed 50. rokiem życia. Młodzi ludzie chorują przez otyłość. Tym bardziej kolonoskopia powinna być traktowana obowiązkowo – tak jak kontrolna mammografia czy cytologia dla kobiet.

4. Problemy z wypróżnianiem

Zdaniem lekarzy rak jelita grubego jest trudny do zdiagnozowania. We wczesnym stadium nie daje on żadnych symptomów, a jeżeli występują, to łatwo można pomylić je z objawami innych chorób. Tak jest np. z krwawieniem z odbytu czy zmienionym wyglądem stolca.

Mogą pojawić się zaparcia lub biegunki – wszystko zależy od umiejscowienia raka. Pacjent może skarżyć się również na uczucie niepełnego wypróżnienia.

5. Wzdęcia i skurcze brzucha

W przebiegu raka jelita grubego występują bóle oraz ucisk w brzuchu, które nie znikają nawet po zastosowaniu leków przeciwbólowych. Jeżeli powyższe objawy trwają dłużej niż dwa tygodnie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Ból brzucha jest jednym z objawów raka jelita
Ból brzucha jest jednym z objawów raka jelita (123rf)

6. Anemia

Częstą przypadłością związaną z rakiem jelita grubego jest anemia, czyli inaczej niedokrwistość. To skutek krwawienia z odbytu, które nie prowadzi do wykrwawienia, ale jest względnie stałe. W efekcie pacjent czuje się coraz bardziej osłabiony, jest blady i często odczuwa zmęczenie.

7. Nagła utrata wagi

Kolejnym symptomem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest wyraźny spadek wagi związany zwykle z coraz częstszym wypróżnianiem. Problemy z nieustannymi spacerami do toalety mogą spowodować odwodnienie. Zauważenie nagłej utraty wagi nawet bez konkretnej przyczyny zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem.

8. Jakie są rokowania?

Wykryty rak jelita grubego najczęściej usuwany jest podczas operacji. Ponad 90 proc. wcześnie zdiagnozowanych nowotworów tego typu udaje się wyleczyć.

Pacjenci zdiagnozowani w późniejszych stadiach muszą liczyć się z chemioterapią. Większość osób po operacji nie potrzebuje jednak dodatkowych kuracji wyniszczających komórki rakowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze