Wczesny sygnał guza mózgu. "Szybka reakcja jest na wagę złota"
Złośliwe guzy mózgu mogą rozwijać się niezwykle szybko, ale wczesna diagnoza i interwencja znacząco zwiększają szanse na skuteczne leczenie. Warto więc znać objawy, które, często nawracające i intensywne, mogą świadczyć o tym, że w mózgu rozwija się nowotwór.
W tym artykule
Guz mózgu może rozwijać się po cichu
Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce co roku diagnozuje się około 2800 nowych przypadków złośliwych guzów mózgu i 2300 zgonów spowodowanych guzem. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem, chociaż lekarze alarmują, że spotykają coraz więcej przypadków guza mózgu wśród młodych pacjentów.
Choroba przez długi czas może rozwijać się "po cichu", przez co zbyt często diagnozuje się ją, gdy jest już za późno na podjęcie skutecznego leczenia.
- Szybka reakcja w przypadku podejrzenia guza mózgu jest na wagę złota. Niestety świadomość objawów, które mogą świadczyć o rosnącym guzie, jest bardzo niska. Tymczasem mogą być one bardzo nietypowe. To nie tylko ból głowy, ale też napady drgawkowe, utrata lub osłabienie węchu czy osłabienie siły mięśniowej w kończynach - wyliczał w WP abcZdrowie neurolog prof. Konrad Rejdak.
Ostro punktuje mężczyzn. Nie chcą się badać
Ból głowy, którego nie należy bagatelizować
Uporczywe bóle głowy mogą być jednym z pierwszych sygnałów rozwijającego się guza mózgu. Szczególnie alarmujące są bóle, które:
występują regularnie i nasilają się z czasem,
pojawiają się w nocy i wybudzają ze snu,
towarzyszą im nudności lub zaburzenia widzenia.
Nigdy nie lekceważ drgawek
Jak ostrzegają eksperci Cancer Research UK, aż 80 proc. pacjentów z guzem mózgu doświadcza napadów drgawkowych.
Napady te mogą być łagodne, obejmujące jedynie lekkie drżenie ręki, ale w bardziej zaawansowanych przypadkach mogą prowadzić nawet do utraty przytomności. Drgawki są wynikiem zakłócenia sygnałów nerwowych w mózgu przez rosnący guz.
Nadmierna senność powinna niepokoić
Rosnący guz zwiększa ciśnienie wewnątrz czaszki, co może prowadzić do:
nadmiernej senności,
trudności z koncentracją,
omdleń.
Takie objawy często są bagatelizowane, ale jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, warto zgłosić je specjaliście.
Zaburzenia widzenia, takie jak utrata widzenia peryferyjnego, rozmazany obraz czy pojawiające się przed oczami "mroczki" lub migoczące kształty mogą być skutkiem ucisku guza na nerw wzrokowy lub inne obszary odpowiedzialne za percepcję wzrokową.
Objawy mogą się różnić
Należy pamiętać, że symptomy guza mózgu zależą od jego lokalizacji. Nowotwór umiejscowiony w różnych częściach mózgu może powodować odmienne dolegliwości, takie jak zaburzenia mowy, trudności z poruszaniem się, ale i huśtawki nastrojów czy długofalowe zmiany behawioralne.
Jeśli zauważysz u siebie lub bliskich którykolwiek z powyższych objawów, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Wczesne wykrycie nowotworu daje większe szanse na skuteczne leczenie.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- Krajowy Rejestr Nowotworów
- abcZdrowie.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.