Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Mirosław Wojtulewicz

5 rad, jak najlepiej zabezpieczać się przy nietrzymaniu moczu

 Magdalena Pietras
02.09.2021 17:34
5 rad, jak najlepiej zabezpieczać się przy nietrzymaniu moczu
5 rad, jak najlepiej zabezpieczać się przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Pojawia się najczęściej po ukończeniu 45. roku życia, chociaż już coraz więcej pań po trzydziestce doświadcza inkontynencji.

Nietrzymanie moczu to problem, z którym znacznie częściej zmagają się kobiety
Nietrzymanie moczu to problem, z którym znacznie częściej zmagają się kobiety

Nietrzymanie moczu powoduje nieprzyjemne, wstydliwe sytuacje – mokra bielizna, nieprzyjemny zapach, częste infekcje intymne. Istnieją jednak sposoby skutecznego zabezpieczania się, które pozwalają czuć się pewnie i komfortowo przy tej dolegliwości.

spis treści

1. Używaj profesjonalnych wkładek chłonnych zamiast zwykłych podpasek - przy nietrzymaniu moczu w stopniu lekkim

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

Wiele kobiet mających problem z utrzymaniem moczu sięga po zwykłe podpaski. To błąd. Są to produkty higieniczne przeznaczone do stosowania w trakcie menstruacji, a więc przez kilka dni w miesiącu. Stosowane dłużej mogą wywołać podrażnienia delikatnej skóry okolic intymnych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór wkładów dla osób z inkontynencją. Są one bardziej chłonne niż zwykłe podpaski. Posiadają budowę, która chroni przed przeciekaniem. Wykonane są z delikatnego materiału, dzięki czemu nie podrażniają. Ponadto doskonale chronią przed rozprzestrzenianiem się przykrego zapachu. Dostępne są w wielu rozmiarach.

Stosując specjalistyczne wkładki, możemy czuć się komfortowo – nawet w biurze czy na randce.

To musisz wiedzieć

2. Używaj specjalistycznych majtek – przy nietrzymaniu moczu w stopniu ciężkim

Wyglądają jak normalna bielizna, ale posiadają wkład chłonny. Doskonale dopasowują się do ciała. Nie odznaczają się pod ubraniem. Wyróżniają się wysoką chłonnością. Nie powodują dyskomfortu nawet przy siedzeniu. Pozwalają zachować suchą skórę okolic intymnych, dzięki czemu nie wywołują stanów zapalnych czy podrażnień.

3. Dbaj o strefy intymne – zapewniaj odpowiednie pH

Utrzymanie zdrowej skóry przy problemie nietrzymania moczu jest dużym wyzwaniem. Częsty kontakt skóry z moczem sprawia, że pacjent narażony jest na zmiany pH, powstawanie stanów zapalnych, odparzeń czy otarć. Należy zwrócić uwagę na prawidłową profilaktykę zdrowotną, używając odpowiednich produktów. Najlepiej używać wkładek i majtek chłonnych, które posiadają przyjazne dla skóry pH oraz zapewniają dodatkowe wsparcie dla płaszcza ochronnego skóry, jedocześnie zapobiegając namnażaniu się bakterii.

4. Pij wodę, ale rozsądnie

Osoby z inkontynecją powinny wypijać dziennie około 1,5 l czystej wody jak najmniej zmineralizowanej, czyli źródlanej, z filtra lub przegotowanej. Dlaczego? Im mniej pijemy, tym mocz jest gęstszy, a jego zapach bardziej intensywny. Pamiętajmy jednak, by ostatnią porcję płynów przyjmować około godziny 18.00.

5. Nie zapominaj o higienie intymnej

Przy nietrzymaniu moczu bardzo istotna jest dbałość o higienę intymną. Jeśli to możliwe, można podmywać się nawet kilka razy dziennie. Najlepiej stosować przy tym ciepłą wodę i delikatne środki myjące – możemy je obecnie kupić w każdej drogerii czy aptece. Jeśli nie ma możliwości podmycia się (bo np. jesteśmy w pracy czy na spotkaniu z przyjaciółmi), można zastosować chusteczki do higieny intymnej. Dzięki temu zminimalizujemy przykry zapach i będziemy czuć się pewniej. Ponadto zmniejszymy ryzyko wystąpienia podrażnień i infekcji okolic intymnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze