5 życiowych prawd, które musi przyjąć 20-latek, by dorosnąć
Nareszcie upragniona wolność. Skończyłeś już 18 lat i decydujesz sam za siebie. Przed tobą etap, który w dużej mierze przyczyni się do tego, jak bardzo staniesz się samodzielny. Możesz studiować, pracować i podejmować różne inicjatywy. Ten czas nauczy cię też wiele o życiu. Oto 5 prawd, które funkcjonują w świecie dorosłych.
1. Wszyscy czasem ranią
Mając świadomość, że oto przed tobą najlepsze lata twojego życia, będziesz starał się osiągnąć sukces. Pamiętaj jednak, że nie wszystko zależy od ciebie. Każdy z nas jest trochę inaczej wychowany i jest swoistą indywidualnością. Mamy też różną wrażliwość.
Zanim sprawdzisz trwałość twoich przyjaźni czy zbudujesz trwały związek albo nawiążesz relacje pracownicze, będziesz musiał najpierw dobrze poznać i zrozumieć określone osoby. W tym czasie – być może – zdarzy wam się zranić czy zaniedbać siebie nawzajem. Od reakcji obu stron zależy to, co się później wydarzy. Prawdą jest jednak, że nawet jeżeli kogoś kochasz lub ci na nim zależy, nie unikniesz wszelkich konfliktów. To element życia i uczucia, które się z tym wiążą – również.
2. Wszyscy czasem czują się samotni lub niezrozumiani
Życie wymaga od nas wywiązywania się z wielu obowiązków. Każdy się z czymś zmaga i zajmuje mu to wiele czasu oraz wysiłku. Czasami nasze zachowanie determinuje konflikt interesów i nie odnajdujemy wsparcia w najbliższym otoczeniu. Jako istoty społeczne jesteśmy przy tym tak zaprogramowani, że w większym lub mniejszym stopniu takiego wsparcia – przede wszystkim emocjonalnego – potrzebujemy. Pamiętajmy więc, by dbać o bliskie relacje i niekiedy samemu wykazywać inicjatywę.
3. Wszyscy mogą mieć jakiś żal
Nie zawsze dostajemy to, czego chcemy i czasami okazja mija nas niezauważona. Nie wszystko też zdążymy zrobić na czas. Nie jest to jednak powód, by nieustannie się obwiniać i ciągle wypominać sobie coś, co przeszło nam koło nosa. Życie jeszcze nie raz przygotuje nam niespodziankę. Skup się na tych dobrych. One też spotykają każdego. Naucz się je dostrzegać.
4. Wszyscy się mylą
Wiem, ty nie. A przynajmniej na razie pewnie się do tego nie przyznasz lub zrobisz wszystko, żeby się nie pomylić. W życiu jednak na wiele rzeczy mamy wpływ, a na jeszcze więcej – nie. Czasami nasza wiedza jest zbyt szczątkowa, by podjąć trafną decyzję. Innym razem pchnie cię niezrozumiały impuls i zrobisz lub powiesz coś nieracjonalnego, co nie wyjdzie nikomu na dobre. Wyciągaj jednak wnioski z takich sytuacji i – o ile się da – nie powtarzaj tych samych błędów dwa razy.
5. Wszyscy muszą dbać o to, co należy do nich
Oczywiście może ci się wydawać, że niektórzy są dobrze ustawieni, niewiele przy tym z siebie dając. Uwierz jednak, gdyby w ogóle nie działali, na pewno znalazłby się ktoś, kto zapragnąłby im to odebrać i co gorsza, uczyniłby to. Posiadanie wielu rzeczy niesie ze sobą różne koszty, które niekoniecznie dostrzegasz na pierwszy rzut oka.
Nie musisz zgadzać się z tym wszystkim od razu. Pewne kwestie zweryfikuje życie, niektóre być może masz już za sobą. Ta świadomość nie powinna jednak odbierać ci radości życia. Prawdą jest bowiem, że wszyscy mają problemy i wszyscy powinni nauczyć się je rozwiązywać. A oprócz nich jest jeszcze wiele ciekawych i przyjemnych rzeczy do wykonania.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.