Trwa ładowanie...

6 miesiąc ciąży – kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, wielkość brzucha

Avatar placeholder
20.01.2022 11:38
6 miesiąc ciąży kończy 2 trymestr
6 miesiąc ciąży kończy 2 trymestr (AdobeStock)

6 miesiąc ciąży kończy 2 trymestr. Trwa od 23 tygodnia do 27 tygodnia. Brzuch przyszłej mamy ma już wielkość piłki do koszykówki, a dziecko pod koniec miesiąca waży nawet kilogram. Mniej więcej od tego czasu zaczynają się problemy ze snem. To także czas na badania w kierunku cukrzycy.

spis treści

1. 6 miesiąc ciąży – który to tydzień?

6 miesiąc ciąży trwa od 23 tygodnia do 27 tygodnia. Jest to ostatni miesiąc 2 trymestru ciąży i czas, kiedy z powodu powiększającego się brzucha kobieta może odczuwać problemy z oddychaniem, a i mieć kłopoty ze snem.

Ponieważ rozciągająca się macica coraz bardziej uciska na przeponę, oddech staje się płytszy i krótszy. Na tym etapie ciąży dokuczają także obrzęki stóp i łydek, a także zaparcia czy hemoroidy.

Zobacz film: "Najlepsza pora na dziecko. Naukowcy publikują wyniki nowego badania"

Dobra wiadomość jest taka, że skóra przyszłej mamy jest gładka, oczy błyszczące, a włosy gęste i lśniące. Nie dokuczają dolegliwości typowe 1 trymestru, powraca energia i chęć do działania.

2. 6 miesiąc ciąży - wielkość dziecka

Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży? Maluch waży od 500 do 700 g i osiąga niemal 35 cm wzrostu. Pod koniec miesiąca swoim wyglądem przypomina noworodka, który waży około kilogram i mierzy 38 cm.

W tym okresie szkielet malucha intensywnie kostnieje, wytwarzają się wiązadła stawowe, rosną włosy i paznokcie, dojrzewają narządy wewnętrzne. Mięśnie jego dłoni są na tyle dobrze wykształcone i silne, że potrafi zaciskać je w piąstki, chwytać stopy i bawić się pępowiną.

Dziecko jest bardzo ruchliwe. Kopie, fika koziołki. Wykazuje regularne cykle aktywności, co także zależy od docierających do niego bodźców zmysłowych. Zwiększa się częstotliwość i siła ruchów klatki piersiowej oraz ssania. Rozchylają również zrośnięte dotąd powieki.

Maź płodowa pokrywa skórę dziecka, chroniąc ją przed działaniem soli mineralnych zawartych w płynie owodniowym i zmacerowaniem. Maluch nadal nie ma tkanki tłuszczowej, dlatego jest dość szczupły.

W 6 miesiącu ciąży dziecko rozwija się bardzo szybko i intensywnie. Jego płuca zaczynają wytwarzać surfaktant. To substancja, która chroni przed zapadaniem się pęcherzyków płucnych, a po urodzeniu pomaga w rozprężeniu się płuc i nabraniu powietrza. Na początku siódmego miesiąca ciąży płuca będą na tyle dojrzałe, że gdyby doszło do porodu przedwczesnego, dziecko mogłoby przeżyć poza łonem matki. Szanse na to zwiększają białe ciałka krwi, które zaczyna produkować organizm dziecka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. 6 miesiąc ciąży – waga i brzuch kobiety

Znaczny skok wagi dziecka przekłada się na wagę kobiety. Najczęściej w tym okresie, od początku ciąży, przyszłe mamy przybierają około 5 kilogramów (to waga dziecka, waga łożyska i płynu owodniowego). W 6 miesiącu ciąży obserwuje się wyraźne zaokrąglenie brzucha.

Ponieważ skóra na brzuchu bardzo się napina się i rozciąga, w 6 miesiącu ciąży mogą pojawić się problem skórne: rozstępy na brzuchu (także rozstępy na piersiach) oraz świąd powłok brzucha. Gdy swędzą także dłonie i stopy, należy skonsultować się z lekarzem. Mogą to być bowiem objawy cholestazy, która skutkuje upośledzeniem czynności wątroby.

4. 6 miesiąc ciąży - jak spać?

Jak spać w ciąży, kiedy znalezienia wygodnej pozycji nie ułatwia powiększający się brzuch, a także pojawiające się trudności z oddychaniem, ból kręgosłupa czy nieprzyjemne skurcze łydek?

Bardzo ważne również jest, by pozycja do spania była nie tylko komfortowa, ale i korzystna dla dziecka. Nie jest dobrze spać na plecach, ponieważ utrudnia to oddychanie, zaburza krążenie krwi i powoduje spadek ciśnienia tętniczego (spanie na plecach w ciąży jest także dozwolone na samym początku ciąży). W 6 miesiącu ciąży leżenie na brzuchu jest niemożliwe. Pozostaje spanie na boku.

Na którym boku spać w ciąży?

Specjaliści przekonują, że w zaawansowanej ciąży najlepiej spać na boku lewym, z prawą nogę zgiętą w kolanie (tak, by była możliwe jak najbliżej brzucha). Można pod nią podłożyć poduszkę, wałek lub specjalną poduszkę w kształcie rogala, które sprawią, że spanie w ciąży będzie wygodniejsze.

W przypadku duszności lub problemów żołądkowych czy zgagi można próbować zasypiać w pozycji półleżącej. Skurcze łydek wymagają ułożenia stóp nieco wyżej od reszty ciała.

5. Jakie badania zrobić w 6 miesiącu ciąży?

W 6. miesiącu najważniejszym badaniem jest badanie w kierunku cukrzycy. Należy je wykonać pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży. Najpierw oceniane jest stężenie glukozy na czczo. Następnie kobieta przyjmuje doustnie 75 g glukozy rozpuszczonej w 250 ml wody. Kolejne pomiary stężenia glukozy we krwi zostaną dokonane po godzinie i po 2 godzinach od jej podania. Badanie to jest przeprowadzane, ponieważ u niektórych kobiet rozwija się tak zwana cukrzyca ciążowa.

Pozostałe badania, jakie należy wykonać, to: morfologia krwi, ciśnienie krwi, badanie moczu, waga, obwód brzucha oraz ocena wydzieliny z pochwy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze