Trwa ładowanie...

7 kroków ku zdrowemu życiu

Avatar placeholder
03.04.2015 09:35
7 kroków ku zdrowemu życiu
7 kroków ku zdrowemu życiu (Zdjęcie autorstwa whologwhy / CC BY 2.0)

Prowadzenie zdrowego trybu życia nie jest tak wymagające, jak mogłoby się wydawać. Odrobina motywacji i samozaparcia wystarczy, by diametralnie zmienić swoje życie. Kilka prostych króków może sprawić, że już dziś staniesz się zdrowszy, niż wczoraj i utorujesz sobie drogę do zdrowszego jutra.

spis treści

1. Krok pierwszy: Do akcji!

Na początku warto skupić się na swoim obecnym stanie zdrowia. Umów się na wizytę do lekarza, zwłaszcza kiedy od dłuższego czasu nie wykonywałeś rutynowych badań kontrolnych. Jeśli istnieje taka potrzeba, wykonaj konieczne szczepienia. Warto także poznać wymiary swojego ciała - znajomość wagi i wzrostu pozwoli ci obliczyć BMI. Zastanów się, jak wiele czasu w ciągu tygodnia jesteś w stanie przeznaczyć na aktywność fizyczną. Dorosłym zaleca się, by ćwiczyli przynajmniej dwie i pół godziny tygodniowo przy założeniu średniej intensywności ćwiczeń lub godzinę i piętnaście minut, w przypadku bardziej intensywnego treningu. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dziennika żywności – sporządzenie listy spożytych w ciągu dnia produktów pomoże nam uświadomić sobie, co należy zmienić.

2. Krok drugi: Gaszenie pożarów

Jeżeli cierpisz na jakieś przewlekłe choroby, których leczenie do tej pory zaniedbywałeś np. chorobę serca czy cukrzycę, podjęcie odpowiedniej kuracji powinno stać się twoim priorytetem. To samo dotyczy wszelkiego typu uzależnień. Takich problemów zazwyczaj nie można rozwiązać na własną rękę, dlatego nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty.

3. Krok trzeci: Większa ilość ruchu

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Pamiętaj, że aktywność fizyczna nie musi wiązać się wyczerpującymi treningami. Postaraj się robić coś, co sprawi ci przyjemność. Niech będą to wycieczki bądź spacery z partnerem czy przyjaciółmi. Dogodne terminy warto zaznaczyć w kalendarzu. Dzięki wizualnie utrwalonej informacji, nasza motywacja do działania wzrośnie. Jeśli określonego dnia nie mamy czasu na ponad godzinny trening, postarajmy się zapewnić organizmowi choćby minimalną dawkę ruchu. Wybierzmy schody zamiast windy, rower zamiast auta.

4. Krok czwarty: Zmiana diety

Istotą diety jest nie tylko jedzenie pewnych pokarmów i unikanie innych. To przede wszystkim świadomość dokonywanych wyborów. Warto zatem zastąpić słowo „powinienem”, słowem „wybieram”. „Wybieram owoce zamiast słodyczy” - takim stwierdzeniem udowadniamy sobie, że mamy pełną kontrolę nad własnymi działaniami. Pozbądźmy się wyrzutów sumienia. Jeśli w chwili słabości sięgniemy po tłustego hamburgera nie przekreślajmy dotychczasowych dokonań. O wiele cenniejsze jest uświadomienie sobie popełnionego błędu, niż nurzanie się w poczuciu winy.

5. Krok piaty: Zapanuj nad stresem

Ważne w tym kontekście jest przyjęcie odpowiedniej perspektywy – kiedy znajdujesz się w sytuacji, która może wydawać ci się bez wyjścia, zadaj sobie pytanie: „Czy będę się tym przejmować za rok”? Równie pomocny okazuje się wolontariat – wsparcie innych może sprawić, że twoje problemy zaczną wydawać się mniejsze. W chwili napięcia zaleca się także skupienie się na własnym oddechu. Policz ich ilość na minutę, a w następnej postaraj się zmniejszyć ją o połowę.

6. Krok szósty: Zadbaj o odpowiednią ilość snu

Unikaj siedzenia przed komputerem i oglądania telewizji na dwie godziny przed pójściem do łóżka. Obrazy i światło działają stymulująco na nasz mózg, co niweluje senność. Zamiast tego weź długą, gorącą kąpiel. Taki psychiczny relaks wspomożony np. uspokajającą herbatką rumiankową z pewnością pomoże ci zasnąć. Ułóż harmonogram snu - postaraj się zasypiać i wstawać o stałych porach.

7. Krok siódmy: Popraw relacje z innymi

Zdrowy tryb życia to nie tylko dieta i ćwiczenia. To także odpowiednie relacje międzyludzkie. Aby kształtowały się one jak najlepiej, warto nawiązywać znajomości z ludźmi, którzy są do nas w jakiś sposób podobni – wykazują zbliżoną do naszej wrażliwość i otwartość. Można zaliczyć tu także kontakty wirtualne, przy założeniu zachowania zdrowej równowagi pomiędzy ilością ludzi poznanych „w realu” i sieci.

Wypełnienie tych kilku prostych zadań z pewnością pomoże ci rozpocząć nowy, lepszy etap w życiu. Warto przekuć teorię w praktykę i z przyjemnością obserwować zachodzące dzień po dniu zmiany.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze