Trwa ładowanie...

7 na 10 Polaków boi się uśmiechać. Wszystko przez jeden krępujący problem

 Karolina Rozmus
20.03.2024 19:10
Drogi dentysta? Te usługi obejmuje refundacja NFZ
Drogi dentysta? Te usługi obejmuje refundacja NFZ (Getty Images)

20 marca obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej i to dobra okazja, by przypomnieć, że uzębienie Polaków nie jest w najlepszej kondycji. Co więcej, sami to zauważają, ale jednocześnie niewiele z tym robią.

spis treści

1. Próchnica i braki w uzębieniu

WHO Global Oral Health Report z 2022 r. wskazuje, że aż 3,5 miliarda osób na całym świecie zmaga się z jakimś problemem związanym ze złym stanem jamy ustnej. "Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej" prowadzony przez Ministerstwo Zdrowia dowiódł, że jednym z tych problemów jest próchnica - w Polsce dotyczy aż 99,9 proc. osób w wieku 35-44 lata. Co gorsza, dotyka nawet połowy dzieci między drugim a trzecim rokiem życia.

Badanie "Otwieramy usta Polakom" zrealizowane na zlecenie enel-med stomatologia wskazuje, że to niejedyny problem. Ze stanu swojego uzębienia nie jest zadowolony niemal co drugi Polak, a aż siedmiu na dziesięciu młodych Polaków między 18. a 24. rokiem życia właśnie z tego powodu boi się uśmiechać. Aż 68 proc. jako źródło niezadowolenia wskazuje… braki w uzębieniu, 35 proc. narzeka na odcień szkliwa zębów, a 24 proc. na wady zgryzu.

Zobacz film: "Mycie zębów może zmniejszyć ryzyko demencji"

Kondycja zębów nie tylko stoi nam na przeszkodzie do uśmiechu, ale ma też wpływ na samoocenę. Polacy zapytani o to, co najbardziej wpływa na atrakcyjność fizyczną, w pierwszej kolejności wskazali sylwetkę, a na drugim miejscu - zęby.

Dlaczego Polacy unikają stomatologów? Zapytani o powód, najczęściej wskazywali na wysokie koszty usług. Aż 66 proc. ankietowanych wskazuje na taką przeszkodę, co piąty deklaruje, że ma dentofobię bądź po prostu boi się wizyty u dentysty.

Ze stanu swojego uzębienia nie jest zadowolony niemal co drugi Polak
Ze stanu swojego uzębienia nie jest zadowolony niemal co drugi Polak (Pixabay)

- Powodów nieleczenia jest wiele i choć rzeczywiście na pierwszy plan wybijają się koszty, to warto zacząć od początku. Brak edukacji o profilaktyce oraz higienie jamy ustnej są pokłosiem wysokich cen u dentystów. A leczenie stomatologiczne nie zawsze musi być drogie, szczególnie jeśli pacjenci podejmują regularne przeglądy oraz reagują szybko już przy pierwszych sygnałach z jamy ustnej. Kluczowym aspektem jest tu zapobieganie oraz wczesne wykrywanie ewentualnych problemów. Koszty mogą gwałtownie wzrosnąć, gdy pacjent zaniedbuje regularne wizyty i zgłasza się dopiero w momencie, gdy już pojawi się stan zapalny lub poważne schorzenie – mówi Anna Wrycza-Socha, lek. dentysta w centrum stomatologii enel-med.

2. Drogi dentysta? Te usługi obejmuje refundacja NFZ

Dofinansowanie z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje szereg zabiegów, z których każdy Polak opłacający składkę zdrowotną może skorzystać. Wystarczy wybrać gabinet stomatologiczny, który ma podpisany kontrakt z NFZ.

100-procentowe dofinansowanie obejmuje przeglądy jamy ustnej oraz skaling, czyli usuwanie złogów kamienia nazębnego. Regularne wykonywanie przeglądu i skalingu rocznie kosztuje nawet 500 zł, więc korzystanie z zabiegów w ramach NFZ to opcja, która pozwoli zaoszczędzić sporą kwotę. Na przykład na droższe już i nierefundowane usługi stomatologiczne czy leczenie ortodontyczne.

W ramach usług finansowanych przez NFZ możemy wykonać także m.in. dwa zdjęcia RTG zębów oraz pantomogram raz na trzy lata, leczyć kanałowo zęby od jedynki do trójki czy chirurgicznie usunąć zęby. Darmowe leczenie ortodontyczne obejmuje dzieci do 12. roku życia, natomiast do 18. roku życia w pełni refundowane jest leczenie i profilaktyka zębów mlecznych oraz stałych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze