Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej w leczeniu raka wątroby

Avatar placeholder
14.07.2021 13:26
Ablacja prądem o częstotliwości radiowej w leczeniu raka wątroby
Ablacja prądem o częstotliwości radiowej w leczeniu raka wątroby

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej (termoablacja) jest jedną z metod leczenia raka wątroby. Można ją wykonać laparoskopowo lub podczas operacji otwarcia jamy brzusznej. W niektórych przypadkach procedurę można przeprowadzić bez otwierania jamy brzusznej tylko przy użyciu wizualnych wskazówek w badaniu ultrasonograficznym. Jest to dosyć nowa metoda leczenia nowotworów wątroby, która uzupełnia dotychczas istniejące sposoby leczenia.

spis treści

1. Kiedy warto zastosować termoablację?

Termoablację warto wykonać w leczeniu pierwotnych i wtórnych guzów złośliwych wątroby. Jest to metoda wykorzystywana w przypadku przeciwwskazań do wykonania resekcji. Termoablację wykonuje się przede wszystkim w przypadku zbyt licznych zmian ogniskowych, które obejmują oba płaty wątroby oraz w przypadku zmian, które są zlokalizowane w okolicy dużych naczyń tętniczych. Termoablacja jest alternatywą dla pacjentów w ciężkim stanie.

2. Charakterystyka termoablacji

Podczas termoablacji dzięki zmianie energii fal radiowych na energię cieplną wewnątrz guza miejscowo generowana jest temperatura od 65°C do 85°C. Sonda jest umieszczana w centrum guza, a nieizolowane elektrody, generujące fale radiowe, które są w kształcie zapięcia, są do niego przykładane. Ciepło topi tkanki (martwica koagulacyjna), które przylegają do sondy. Sonda jest pozostawiona na miejscu przez około 10-15 minut.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"
Ultrasonograf
Ultrasonograf

Urządzenie służące do monitorowania ablacji prądem.

zobacz galerię

3. Procedura monitorowania termoablacji

Cała procedura jest monitorowana przez ultrasonograf. Za pomocą tej techniki leczy się guzy mniejsze niż 3 cm. Większe guzy mogą wymagać większej ilości sesji. Zabieg wykonywany jest przez dostęp przezskórny z dostępu z laparotomii lub laparoskopii. Wcześniej przed wykonaniem zabiegu wykonywana jest biopsja guza i dokonuje się oceny cytologicznej rozmazu pobranego ze zmienionej tkanki.

Termoablacja w leczeniu raka wątroby jest leczeniem paliatywnym, nie prowadzi do wyzdrowienia pacjenta. Daje jednak duże efekty przede wszystkim w leczeniu pojedynczych guzów.

4. Jakie są korzyści wynikające z zabiegu termoablacji?

Zabieg termoablacji jest metodą, która powoduje duże zniszczenie tkanki nowotworowej. Jest to technika małoinwazyjna, więc bezpieczna dla pacjentów w różnym stanie klinicznym i z różnym stopniem zaawansowania nowotworu. Ponadto gwarantuje powtarzalność wykonywanej procedury medycznej.

5. Jakie są działania uboczne po zabiegu termoablacji?

Do powikłań po zabiegu należy ból zlokalizowany w okolicy, która uległa koagulacji oraz podwyższenie temperatury ciała.

Pomimo, iż jest to bardzo skuteczna metoda w leczeniu pierwotnych i wtórnych guzów złośliwych wątroby, a ponadto małoinwazyjna, stosowana jest w niewielu ośrodkach medycznych w Polsce. Ograniczeniem jest koszt sprzętu potrzebnego do wykonania zabiegu. Sukces zabiegu zależy także od dobrego wyszkolenia personelu wykonującego badanie ultrasonograficzne i zabiegi z jego zastosowaniem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze