Trwa ładowanie...

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej w leczeniu raka wątroby

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej (termoablacja) jest jedną z metod leczenia raka wątroby. Można ją wykonać laparoskopowo lub podczas operacji otwarcia jamy brzusznej. W niektórych przypadkach procedurę można przeprowadzić bez otwierania jamy brzusznej tylko przy użyciu wizualnych wskazówek w badaniu ultrasonograficznym. Jest to dosyć nowa metoda leczenia nowotworów wątroby, która uzupełnia dotychczas istniejące sposoby leczenia.

spis treści

1. Kiedy warto zastosować termoablację?

Termoablację warto wykonać w leczeniu pierwotnych i wtórnych guzów złośliwych wątroby. Jest to metoda wykorzystywana w przypadku przeciwwskazań do wykonania resekcji. Termoablację wykonuje się przede wszystkim w przypadku zbyt licznych zmian ogniskowych, które obejmują oba płaty wątroby oraz w przypadku zmian, które są zlokalizowane w okolicy dużych naczyń tętniczych. Termoablacja jest alternatywą dla pacjentów w ciężkim stanie.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

2. Charakterystyka termoablacji

Podczas termoablacji dzięki zmianie energii fal radiowych na energię cieplną wewnątrz guza miejscowo generowana jest temperatura od 65°C do 85°C. Sonda jest umieszczana w centrum guza, a nieizolowane elektrody, generujące fale radiowe, które są w kształcie zapięcia, są do niego przykładane. Ciepło topi tkanki (martwica koagulacyjna), które przylegają do sondy. Sonda jest pozostawiona na miejscu przez około 10-15 minut.

Ultrasonograf
Ultrasonograf

Urządzenie służące do monitorowania ablacji prądem.

zobacz galerię

3. Procedura monitorowania termoablacji

Cała procedura jest monitorowana przez ultrasonograf. Za pomocą tej techniki leczy się guzy mniejsze niż 3 cm. Większe guzy mogą wymagać większej ilości sesji. Zabieg wykonywany jest przez dostęp przezskórny z dostępu z laparotomii lub laparoskopii. Wcześniej przed wykonaniem zabiegu wykonywana jest biopsja guza i dokonuje się oceny cytologicznej rozmazu pobranego ze zmienionej tkanki.

Termoablacja w leczeniu raka wątroby jest leczeniem paliatywnym, nie prowadzi do wyzdrowienia pacjenta. Daje jednak duże efekty przede wszystkim w leczeniu pojedynczych guzów.

4. Jakie są korzyści wynikające z zabiegu termoablacji?

Zabieg termoablacji jest metodą, która powoduje duże zniszczenie tkanki nowotworowej. Jest to technika małoinwazyjna, więc bezpieczna dla pacjentów w różnym stanie klinicznym i z różnym stopniem zaawansowania nowotworu. Ponadto gwarantuje powtarzalność wykonywanej procedury medycznej.

5. Jakie są działania uboczne po zabiegu termoablacji?

Do powikłań po zabiegu należy ból zlokalizowany w okolicy, która uległa koagulacji oraz podwyższenie temperatury ciała.

Pomimo, iż jest to bardzo skuteczna metoda w leczeniu pierwotnych i wtórnych guzów złośliwych wątroby, a ponadto małoinwazyjna, stosowana jest w niewielu ośrodkach medycznych w Polsce. Ograniczeniem jest koszt sprzętu potrzebnego do wykonania zabiegu. Sukces zabiegu zależy także od dobrego wyszkolenia personelu wykonującego badanie ultrasonograficzne i zabiegi z jego zastosowaniem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Makos
Ablacja prądem o częstotliwości radiowej w leczeniu raka wątroby
Ablacja prądem o częstotliwości radiowej w leczeniu raka wątroby
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza