Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Aborcja - śmierć płodu, konsekwencje

Aborcja to zamierzona interwencja zewnętrzna, której celem jest przedwczesne zakończenie i usunięcie ciąży. W wyniku aborcji następuje śmierć płodu. Kobiety, które zdecydowały się na usunięcie ciąży, często zapadają na syndrom poaborcyjny (Post Abortion Syndrom).

Zobacz film: "Aborcja"

spis treści

PAS są to wszystkie psychologiczne powikłania aborcji, między innymi depresja poaborcyjna. Konsekwencje usunięcia ciąży mogą odbić się, niestety, także na zdrowiu kobiety (np. pęknięcie szyjki macicy, perforacja).

Szczególnie duże ryzyko niesie za sobą aborcja nielegalna, wykonywana bez zachowania zasad bezpieczeństwa kobiety.

1. Aborcja - śmierć płodu

Aborcja to usunięcie ciąży, a dokładniej zamierzone i przedwczesne przerwanie ciąży w wyniku interwencji z zewnątrz. Konsekwencją aborcji jest śmierć płodu.

W Polsce aborcja jest dopuszczalna jedynie w przypadku zagrożenia życia matki, wówczas gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub gdy u dziecka w łonie matki stwierdzono poważne wady genetyczne. W pozostałych wypadkach usunięcie ciąży jest niezgodne z prawem.

Przeprowadzone badania wskazują, że decydujący wpływ na przeprowadzenie aborcji mają wskazania społeczne (zwłaszcza sytuacja rodzinna).

60% kobiet decydujących się na usunięcie dziecka ma poniżej 25 lat, 82% to kobiety stanu wolnego, 63% - panny, 52% - kobiety będące w pierwszej ciąży, a aż 89,3% kobiet wybierających to rozwiązanie zaszło w ciążę przypadkowo.

Aborcja - zdjęcia
Aborcja - zdjęcia

Embrion po samoistnym poronieniu (6 tydzień ciąży).

zobacz galerię

Z danych wynika, że panie decydujące się na usunięcie ciąży często są same, młode lub mają inne plany, z którymi ciąża koliduje. Najczęstsze przyczyny aborcjito samotność i brak wsparcia ze strony partnera.

2. Aborcja - konsekwencje

Konsekwencje psychologiczne aborcji to:

  • Depresja poporodowa – kobiety po aborcji mają problemy z bezsennością, utratą apetytu, narastającą irytacją, są niezdolne do normalnej aktywności. Większość z nich przechodzi załamanie nerwowe. Do tego pojawia się chęć zapomnienia. Dlatego kobiety nadużywają alkoholu, odurzają się narkotykami, biorą dużą ilość leków.
  • Zaburzenia seksualne – kobieta może zacząć czuć wstręt do mężczyzn lub strach przed współżyciem. Niektóre panie nie mogą doświadczyć satysfakcji seksualnej, dlatego stają się oziębłe. Inne wręcz przeciwnie, rzucają się w wir miłosnych uciech i poszukują coraz to nowych partnerów seksualnych.
  • Obniżone poczucie własnej wartości – większość kobiet po usunięciu ciąży zaczyna odczuwać kompleks niższości, przestaje wierzyć we własne siły. Stąd ciągłe uczucie bezsensu, beznadziei i pustki.

Somatyczne powikłania po aborcji to:

  • Pęknięcie szyjki macicy;
  • Perforacja, czyli przedziurawienie macicy;
  • Zarośnięcie szyjki macicy,
  • Infekcje bakteryjne;
  • Nowotwór szyjki macicy i jajnika.

Konsekwencje aborcji to również - obserwowane u kobiet, które usunęły dziecko - częstsze problemy zdrowotne. Niedoszłe mamy częściej wymagają interwencji ginekologicznych, częściej zapadają na anoreksję, bulimię, astmę, częściej skarżą się na silne bóle brzucha, piersi i miednicy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Aborcja to usunięcie ciąży
Aborcja to usunięcie ciąży (123rf.com)

Kobiety, które zdecydowały się na aborcję mają statystycznie więcej problemów w trakcie przebiegu kolejnych ciąż – częstsze poronienia, przedwczesne urodzenia, konflikt serologiczny, wrodzone wady u noworodków, ciąże pozamaciczne.

Należy jednak pamietać, że godząc się na aborcję, kobieta często samodzielnie podejmuje decyzję o utracie dziecka i bywa, że po tym zabiegu poza odczuciem ulgi nie występują u niej żadne inne długotrwałe objawy i komplikacje.

Następny artykuł: Ciąża po aborcji

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy