Aborcja - metody, mity i kontrowersje. Kiedy aborcja jest legalna?
Wokół aborcji urosło mnóstwo kontrowersji. Społeczeństwo dzieli się na jej przeciwników i zwolenników, a każda z tych grup ma szereg argumentów na poparcie swojego stanowiska. Bardzo często spór dotyczy środowisk naukowych i religijnych. Aborcja to poważny zabieg, do którego trzeba się odpowiednio przygotować i który należy przemyśleć. W Polsce usunięcie ciąży jest legalne tylko w niektórych przypadkach, w większości krajów Europy prawo dotyczące aborcji jest znacznie łagodniejsze.
- 1. Na czym polega aborcja?
- 1.1. Metody przeprowadzania aborcji
- 2. Kiedy aborcja jest legalna w Polsce?
- 2.1. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22.10.2020
- 3. Zalecenia po przeprowadzeniu aborcji
- 4. Możliwe powikłania po aborcji
- 4.1. Psychologiczne skutki aborcji
- 4.2. Mity na temat aborcji
- 5. Kontrowersje wokół aborcji
1. Na czym polega aborcja?
Aborcja to zamierzona interwencja zewnętrzna, której celem jest przedwczesne przerwanie ciąży poprzez usunięcie płodu. Najczęściej zabieg ten przeprowadza się do trzeciego miesiąca ciąży, ponieważ wówczas płód nie jest jeszcze dość rozwinięty, a sama aborcja niesie za sobą mniej komplikacji. Usunięcie ciąży jest możliwe także w późniejszym terminie, jednak wówczas procedura jest nieco inna.
Aby aborcja była bezpieczna, musi być przeprowadzona przez doświadczonego lekarza. W sieci można znaleźć mnóstwo środków, wywołujących poronienie, jednak dla własnego dobra kobiety nie powinny po nie sięgać.
1.1. Metody przeprowadzania aborcji
Istnieją trzy podstawowe metody przerwania ciąży. Najczęściej wykonuje się ją przy pomocy środków farmakologicznych. Są to zazwyczaj preparaty prowadzące do zniszczenia trofoblastu, czyli struktury, która powstaje około 7 tygodnia od zapłodnienia, podczas podziału zygoty na embrionalną część. Na skutek działania takich pigułek zarodek ulega uszkodzeniu, następnie środek wywołuje skurcze macicy, które prowadzą do poronienia. W wielu krajach Europy jest to najpopularniejsza metoda usuwania ciąży, jednak musi być przeprowadzona pod kontrolą lekarza.
Kolejną metodą jest chirurgiczne rozszerzenie szyjki macicy, a następnie odessanie płodu przy pomocy specjalnej rurki. Jest to nieco bardziej inwazyjna metoda. Ostatnim jej etapem jest łyżeczkowanie.
Najbardziej inwazyjną metodą dokonywania aborcji jest laparotomia. Polega na chirurgicznym otwarciu jamy brzusznej, a następnie na usunięciu płodu, zwykle wraz z przydatkami. Zabieg ten wykonywany jest najrzadziej - zwykle u kobiet, które cierpią na choroby macicy.
2. Kiedy aborcja jest legalna w Polsce?
Polskie prawo jest dość restrykcyjne, jeśli chodzi o aborcję. Ciążę można przerwać tylko w kilku przypadkach:
- kiedy do zapłodnienia doszło na skutek gwałtu (wówczas jednocześnie trzeba zgłosić sprawę na policję i przejść przez procesz poszukiwania sprawcy),
- kiedy ciąża w poważny sposób zagraża życiu matki,
- kiedy dochodzi do ciąży pozamacicznej,
- kiedy u płodu stwierdza się poważne wady, które uniemożliwią mu normalne funkcjonowanie lub mogą doprowadzić do jego śmierci zaraz po porodzie lub jeszcze w łonie matki.
W Polsce i wielu innych krajach Europy aborcję można legalnie przeprowadzić do 12 tygodnia ciąży. Nielegalne usunięcie ciąży zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności - dotyczy to w szczególności lekarza, który podjął się wykonania zabiegu.
2.1. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22.10.2020
22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że usunięcie ciąży ze względu na wady płodu jest niezgodne z Konstytucją i uznał takie działania za nielegalne. Spotkało się to z masowym protestem. Społeczeństwo wyszło na ulicę, zablokowało drogi i zaczęło bronić swojej wolności wyboru. Protest objął także media społecznościowe i rozszerzył swój zasięg poza granice Polski. Na całym świecie obsweruje się wyrazy poparcia dla polskiej sprawy - także Unia Europejska postanowiła bliżej zainteresować się tematem i zaznaczyła, że chce podjąć działanie w tej kwestii.
Strajk ma o wiele większy zasięg i skalę niż preprowadzony we wrześniu 2016 roku Czarny Protest. Jego symbolem stała się błyskawica, a protesty odbywają się nawet w najmniejszych miejscowościach.
3. Zalecenia po przeprowadzeniu aborcji
Aborcja to dość poważny zabieg, do którego nie trzeba się szczególnie przygotowywać, jednak należy pamiętać o kilku zasadach po usunięciu ciąży. Bezpośrednio po zabiegu kobieta powinna wstrzymać się od współżycia, ponieważ macica po zabiegu jest mocno naruszona i podatna na infekcje, dlatego potrzebuje czasu na regenerację. Dodatkowo, jak po każdym zabiegu, po usunięciu ciąży warto zachować ostrożność podczas aktywności fizycznej. Nie zaleca się wykonywanie ciężkich prac przez kilka dni.
Zwykle po wykonaniu aborcji kobieta jest szybko wypisywana do domu, jednak każdą wątpliwość lub niepokojące objawy powinna konsultować z lekarzem.
4. Możliwe powikłania po aborcji
Aborcja to poważny zabieg i jak każda ingerencja chirurgiczna lub farmakologiczna, może nieść za sobą pewne konsekwencje. Są one różne u każdej pacjentki i nie zawsze występują. Przede wszystkim, aborcja to nagłe przerwanie ciągłości ciąży, co jest sporym utrudnieniem dla układu hormonalnego. Kobieta po dokonaniu aborcji może przez jakiś czas borykać się z nieregularnym cyklem miesiączkowym lub zaburzeniami na tle hormonalnym.
Po usunięciu ciąży kobieta może odczuwać bóle w podbrzuszu, niewielkie krwawienia, bóle i zawroty głowy, czasem także mdłości. Bezpośrednio po zabiegu zwiększa się także ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych i rozwoju stanów zapalnych.
Jak każdy zabieg, także aborcja chirurgiczna może prowadzić do rozwoju sepsy, dlatego pacjentka musi pozostać pod kontrolą lekarza przez kilka dni po zabiegu.
4.1. Psychologiczne skutki aborcji
Większość kobiet, które dokonały aborcji (bez względu na powód), twierdzi, że nie żałuje swojej decyzji i uważają ją za dobrą. Jednak istnieje grupa kobiet, które nie radzą sobie z usunięciem ciąży. Są to przede wszystkim kobiety, które dowiedziały się o wadach wrodzonych płodu i musiały podjąć trudną decyzję. Tak naprawdę lekarze nie mogą wymagać od kobiety zgody na dokonanie aborcji, choć oczywiście w sytuacji zagrożenia życia płodu czy matki to najlepsza decyzja.
Kobiety, które usunęły ciążę, która jednocześnie miała być długo wyczekiwanym dzieckiem, mogą czuć się źle - borykać się z poczuciem winy, gorszym samopoczuciem, czasem nawet stanami depresyjnymi. W tym przypadku dobrym pomysłem jest konsultacja z psychologiem, który pomoże uporać się z emocjami.
Także kobiety, które usunęły ciążę pochodzącą z gwałtu, nie zawsze czują się z tego powodu dobrze. Choć w większości nie żałują swojej decyzji, część z nich opiera swoje samopoczucie na stwierdzeniu, że "dziecko nie było niczemu winne". Takie myślenie również może prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego.
Inną sytuacją są naciski ze strony rodziny. Jeśli to bliscy namówili kobietę do usunięcia ciąży, pomimo że sama nie była do końca co do tego przekonana, również może ona potrzebować psychologicznego wsparcia. Jeśli decyzja o aborcji była słuszna (dziecko przyszłoby na świat martwe, poród mógł zagrozić życiu matki, etc.), kobieta powinna zgłosić się do psychologa, który pomoże jej zrozumieć całą sytuację.
W takich przypadkach kobiety często zmagają się także z bezsennością lub nocnymi koszmarami (zwłaszcza w sytuacji, kiedy aborcja była konsekwencją gwałtu).
Bez względu na to, czy kobiety uważają aborcję za dobrą, czy złą decyzję, powinny otrzymać wsparcie od swoich najbliższych. Nie należy krytykować żadnej z ich decyzji, ale wspierać je i dbać o ich komfort psychiczny.
4.2. Mity na temat aborcji
Spór dotyczący aborcji przyczynił się do pojawienia się mnóstwa mitów na temat powikłań po wykonaniu takiego zabiegu. Przeciwnicy przerywania ciąży uważają, że tak inwazyjny zabieg może sprawić, że kobieta:
- będzie miała problemy z donoszeniem kolejnych ciąż
- nie będzie miała takiej samej ochoty na seks, jak przed dokonaniem aborcji
- może w ten sposób zagrozić swojemu życiu.
Wszystko to jednak są mity - nie ma przeciwwskazań do posiadania dzieci po dokonaniu aborcji, taka ciąża będzie donoszona i bezpiecza. Ochota na seks może być mniejsza bezporednio po zabiegu i w sytuacji, kiedy był on następstwem gwałtu, jednak nie jest to trwała konsekwencja przeprowadzenia aborcji. Usunięcie ciąży, jeśli jest wykonane przez doświadczonego lekarza przy zachowaniu wszystkich chirurgicznych i medycznych środków ostrożności, nie jest zagrożeniem dla życia kobiety.
5. Kontrowersje wokół aborcji
Aborcja to bardzo trudny temat, który od lat jest tematem wielu żarliwych dyskusji. Przeciwnicy i zwolennicy aborcji spierają się co do jej moralnego aspektu. Dyskusji podlegają poglądy religijne i naukowe. Kobiety, które chcą zmian w polskim prawie, tłumnie wychodzą na ulice miast, aby wspólnie bojkotować ustawę aborcyjną podczas słynnych czarnych protestów.
Mnóstwo osób powołuje się na swoje poglądy religijne, według których każdy ma prawo do życia, a aborcja to bezpodstawne krzywdzenie niewinnych dzieci. Odpowiedzią środowisk naukowych na ten argument jest fakt, iż do pewnego momentu (z reguły do 12 tygodnia) płód nie ma jeszcze rozwiniętego układu nerwowego ani żadnego z kluczowych organów.
Spór trwa od wielu lat, a restrykcyjne prawo aborcyjne w Polsce póki co pozostaje w niezmienionej formie. Kobiety często decydują się na wyjazd za granicę, jeśli chcą usunąć ciążę, a nie zostały do tego zakwalifikowane w Polsce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.