Trwa ładowanie...

Aborcja farmakologiczna – na czym polega i jak przebiega?

Avatar placeholder
29.03.2021 23:01
Aborcja farmakologiczna jest legalna w wielu krajach.
Aborcja farmakologiczna jest legalna w wielu krajach. (123rf)

Aborcja farmakologiczna to jedna z metod przerwania ciąży, co w Polsce, poza nielicznymi wyjątkami, jest nielegalne. Budzi również wiele emocji i kontrowersji. Przerwanie ciąży przy zastosowaniu środków farmakologicznych w wielu krajach świata jest dopuszczane przez prawo. Przebieg aborcji medycznej jest zbliżony do poronienia naturalnego. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna (ang. medical abortion), nazywana również aborcją medyczną, to pojęcie odnoszące się do przerwania ciąży przy użyciu środków farmakologicznych.

Zgodnie z wytycznymi WHO aborcję za pomocą leków można wykonać do 12., a w określonych przypadkach do 24. tygodnia ciąży. Istnieją dwa sposoby przeprowadzenia procedury. To aborcja polegająca na podaniu misoprostolu oraz aborcja przy użyciu zestawu leków (mifepriston i misoprostol).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Misoprostol (lub gemeprost) wywołuje skurcze macicy i prowadzi do wydalenia zarodka wraz z wyściółką macicy. Mifepriston niszczy trofoblast, to jest warstwę zewnętrznych komórek błony płodowej lub uszkadza zarodek oraz blokuje działanie progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Środki te nazywane są potocznie tabletkami poronnymi.

Aborcja medyczna jest legalną procedurą stosowaną w wielu krajach świata, w tym w większości krajów Unii Europejskiej. W Polsce, podobnie jak inne metody przerywania ciąży, nie jest legalna. Żaden ze stosowanych w ramach zabiegu preparatów nie jest zarejestrowany jako środek poronny.

2. Na czym polega aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna przebiega dwuetapowo. Do jej przeprowadzenia najczęściej stosowane są dwa rodzaje preparatów farmakologicznych. Zabieg polega na podaniu doustnie lub dopochwowo substancji, które powodują:

 • zahamowanie rozwoju ciąży,
 • wydalenie tkanki ciążowej z organizmu kobiety.

Medical abortion można przeprowadzić po potwierdzeniu ciąży i określeniu stopnia jej zaawansowania. Wskazane jest także przeprowadzenie wywiadu lekarskiego pod kątem przebytych chorób i ogólnego stanu zdrowia pacjentki.

Aborcja farmakologiczna nazywana jest także aborcją domową, ponieważ można ją przeprowadzić również w warunkach domowych. W 1. trymestrze ciąży (do 12. tygodnia) realizacja procedury nie wymaga kontroli lekarskiej.

Zobacz także:

3. Jak przebiega aborcja medyczna?

Kobieta otrzymuje pierwszą tabletkę poronną, powodującą odklejenie się komórki jajowej od ścianki macicy. Po 36. godzinach przyjmuje kolejny środek, mizoprostol w formie dopochwowej. Po kilku godzinach pojawiają się silne skurcze macicy i wydalenie płodu.

Jeśli reakcja organizmu nie będzie na tyle silna, by usunąć płód, niezbędne jest przyjęcie kolejnej dawki mizoprostolu. Jakie są objawy towarzyszące aborcji farmakologicznej?Po podaniu leków kobieta najczęściej odczuwa skurcze, pojawia się też krwawienie podobne do podobne do obitej miesiączki lub krwawienia, jakie pojawia się w przypadku wczesnego poronienia.

Krwawienie po aborcji farmakologicznej utrzymuje się przez 1 do 2 tygodni. Towarzyszy mu ból podbrzusza o różnym nasileniu. O ile niektóre kobiety porównują go do nieznacznego dyskomfortu podczas menstruacji, inne doświadczają intensywnego bólu porodowego.

Aby dowiedzieć się, jak wygląda aborcja medyczna, można posiłkować się nie tylko teorią i wiedzą specjalistyczną. Wiele kobiet dzieli się swoimi doświadczeniami, publikując swoje zapiski i wspomnienia w internecie („Jestem po aborcji farmakologicznej”, „Przeszłam aborcję farmakologiczną”). To także ważne źródło wiedzy.

Aborcja farmakologiczna jest metodą bardzo skuteczną (w mniej więcej 97 procentach). Oznacza to, że u niewielu kobiet poronienie nie następuje bądź jest częściowe. Wówczas konieczne jest:

 • łyżeczkowanie,
 • odessanie zawartości macicy przy użyciu metody próżniowej,
 • podanie dodatkowej dawki leku.

4. Skutki uboczne aborcji medycznej

Aborcja medyczna jest uznawana za metodą bezpieczną, a powikłania są rzadkie. Najmniejszym ryzykiem obarczona jest aborcja farmakologiczna przeprowadzona bardzo wcześnie, do 9. tygodnia ciąży.

Skutki uboczne aborcji farmakologicznej to:

 • przedłużające się obfite krwawienie,
 • bóle i zawroty głowy,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • nudności,
 • podwyższona temperatura ciała.

5. Przeciwwskazania

Istnieją różne przeciwwskazania do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej. To:

 • uczulenie na substancje czynne środków poronnych,
 • ciąża pozamaciczna,
 • anemia,
 • choroby krwotoczne,
 • porfiria o podłożu genetycznym,
 • niedoczynność nadnerczy,
 • niewydolność wątroby,
 • spirala wewnątrzmaciczna.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza