Trwa ładowanie...

Acenokumarol - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, interakcje z innymi lekami, dawkowanie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
13.06.2023 10:05
Acenokumarol jest lekiem wydawanym na podstawie recepty. Występuje on w formie doustnych tabletek. Acenokumarol wykazuje działanie przeciwzakrzepowe.
Acenokumarol jest lekiem wydawanym na podstawie recepty. Występuje on w formie doustnych tabletek. Acenokumarol wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. (123rf)

Acenokumarol jest lekiem wydawanym na podstawie recepty. Występuje on w formie doustnych tabletek. Acenokumarol wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, z tego względu znalazł on zastosowanie w profilaktyce i leczeniu powikłań tętniczych oraz żylnych u pacjentów zmagających się z chorobą zakrzepowo-zatorową. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego leku? Jaką substancję czynną zawiera Acenokumarol?

spis treści

1. Charakterystyka leku Acenokumarol

Acenokumarol to lek przeciwzakrzepowy, dostępny w formie tabletek doustnych. W jego składzie znajduje się substancja czynna o nazwie acenokumarol. Acenokumarol jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy antagonistów witaminy K. Stanowi on pochodną kumaryny. Działanie tego organicznego związku chemicznego zbliżone jest do działania innych antykoagulantów. Skutkiem stosowania Acenokumarolu jest rozrzedzenie krwi, a także zahamowanie czynników krzepnięcia, nazywanych zespołem protrombinowym. Lek zapobiega powstawaniu zakrzepów w obrębie naczyń krwionośnych.

2. Wskazania do stosowania leku Acenokumarol

Acenokumarol stosowany jest w leczeniu i profilaktyce powikłań zakrzepowo-zatorowych. Zazwyczaj przepisuje się go pacjentom z:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Acenokumarol

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Acenokumarol jest nadwrażliwość na substancję czynną preparatu – acenokumarol lub inne pochodne kumaryny. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania Acenokumarolu jest uczulenie na którąkolwiek z substancji pomocniczych leku. Wśród innych przeciwwskazań warto wymienić również:

Nie zaleca się również stosowania leku Acenokumarol u pacjentów, u których wykonano operację chirurgiczną oczu, zabieg dentystyczny, zabieg chirurgiczny w obrębie płuc, gruczołu krokowego lub macicy. Pod żadnym pozorem nie należy również sięgać po ten preparat na krótko przed wykonaniem zabiegów, które wiążą się z utratą dużej ilości krwi.

4. Skutki uboczne Acenokumarolu

Podobnie jak wszystkie leki, tak również Acenokumarol może powodować u pacjentów skutki uboczne. Wśród najczęstszych działań niepożądanych leku warto wyróżnić:

  • krwawienia z dziąseł,
  • krwawienia z nosa,
  • łatwość powstawania siniaków wskutek drobnych urazów,
  • obfite miesiączki,
  • plamienia z dróg rodnych,
  • obecność krwi w moczu,
  • stolce o zabarwieniu krwistym, czarnym lub smolistym,
  • obecność krwi w plwocinie,
  • problem z zatamowaniem krwawienia po skaleczeniu,
  • wypadanie włosów lub łysienie,
  • obniżony apetyt,
  • nudności i wymioty,
  • pokrzywkę skórną,
  • uszkodzenia wątroby.

5. Interakcje z innymi lekami

Acenokumarol stanowi pochodną kumaryny i charakteryzuje się działaniem przeciwzakrzepowym. Osoby stosujące ten preparat, powinny zdawać sobie sprawę, że wchodzi on w interakcje z innymi lekami. Przeciwzakrzepowe działanie Acenokumarolu mogą osłabiać pochodne kwasu barbiturowego, tabletki antykoncepcyjne, a także leki takie jak aminoglutetymid, azatiopryna, 6-merkaptopuryna, gryzeofulwina, leki posiadające w składzie dziurawiec zwyczajny, środki moczopędne, charakteryzujące się budową tiazydową.

Wśród leków nasilających przeciwzakrzepowe działanie Acenokumarolu warto wyróżnić środki o działaniu przeciwarytmicznym (np. amiodaron, chinidyna), antybiotyki makrolidowe (przykładem może być erytromycyna, klarytromycyna). Dodatkowo, Acenokumarol może wchodzić w interakcje z fenofibratem, gemfibrozilem, metronidazolem, mikonazolem, paracetamolem, środkami przeciwcukrzycowymi, a także hormonami tarczycy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

6. Dawkowanie

Dawkowanie Acenokumarol jest indywidualnie ustalane przez lekarza specjalistę. Pajcent powinien przyjmować tabletki według stałego schematu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze