Acetylcysteine Sandoz - wskazania, stosowanie, dawkowanie, możliwe skutki uboczne
Acetylcysteine Sandoz to roztwór stosowany jako odtrutka przy zatruciach paracetamolem. Ma właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu eliminuje wolne rodniki i przyspiesza metabolizm toksyn. Dostępny jest tylko na receptę i powinien być stosowany pod kontrolą lekarza. Jak działa Acetylcysteine Sandoz i kiedy należy po niego sięgnąć?
- 1. Co to jest Acetylcysteine Sandoz i jak działa?
- 2. Wskazania do stosowania leku Acetylcysteine Sandoz
- 2.1. Przeciwwskazania
- 3. Jak dawkować Acetylcysteine Sandoz?
- 4. Środki ostrożności
- 4.1. Możliwe skutki uboczne stoswania Acetylcysteine Sandoz
- 4.2. Czy można stosować Acetylcysteine Sandoz w ciąży i podczas karmienia?
- 4.3. Interakcje z innymi lekami
1. Co to jest Acetylcysteine Sandoz i jak działa?
Acetylcysteine Sandoz to lek w formie roztworu. Substancją czynną jest acetylocysteina - pochodna naturalnego aminokwasu L-cysteiny. Zawiera grupy sulfhybdrylowe, które neutralizują wolne rodniki oraz toksyny. Lek podawany jest dożylni w formie zastrzyków.
1 ml roztworu Acetylcysteine Sandoz zawiera 100 mg acetylocysteiny. Jedna ampułka z lekiem zawiera zwykle 3 ml produktu. Wśród pozostałych składników znajdują się: disodu edetynian, sodu wodorotlenek (roztwór 10%) oraz kwas askorbowy, a także wodę do wstrzykiwania.
2. Wskazania do stosowania leku Acetylcysteine Sandoz
Lek Acetylcysteine Sandoz stosuje się zazwyczaj w przypadku zatrucia paracetamolem, do którego dochodzi na skutek jego przedawkowania. Im szybciej zostanie podana odtrutka, tym większe szanse na uniknięcie groźnych powikłań zatrucia.
2.1. Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta stwierdzono uczuelnie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Nie można go podawać także dzieciom, które nie ukończyły 2 roku życia ani osobom, u których stwierdza się osłabiony odruch kaszlowy.
Szczególną ostrożność należy zachować także w przypadku podawania leku Acetylcysteine Sandoz osobom, które:
- ważą mniej, niż 40 kg
- cierpią na niewydolność oddechową
- leczą lub leczyły w przeszłości wrzody żołądka albo żylaki przełyku
- mają zaburzoną zdolność odkrztuszania.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Jak dawkować Acetylcysteine Sandoz?
Lek jest podawany w warunkach szpitalnych, zawsze przez osobę z personelu medycznego. Pierwszą dawkę należy przyjąć w ciągu 4-8, maksymalnie 14 godzin od zażycia nadmiernej ilości paracetamolu. W pierwszej dobie należy pacjentowi podać 300 mg na każdy kilogram masy ciała.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, Acetylcysteine Sandoz należy podać w powolnych wlewach wraz z 5% roztworem glukozy lub 0,9% roztworem chlorku sodu.
W przypadku dzieci i osób, których masa ciała nie przekracza 40 kg objętość roztworu musi się zmniejszyć proporcjonalnie i wynosić nie mniej niż 50ml.
4. Środki ostrożności
Podczas stosowania leku Acetylcysteine Sandoz należy kontrolować parametry krwi, szczególnie krzepnięcia. Środek stosowany jako odtrutka może przyczynić się do wydłużenia czasu protrombinowego. Podczas stosowania leku może pojawić się świąd lub zaczerwienienie na skórze.
Należy także zachować szczególną ostrożność w przypadku osób, które mają problemy z wątrobą.
4.1. Możliwe skutki uboczne stoswania Acetylcysteine Sandoz
Lek Acetylcysteine Sandoz nie wywołuje skutków ubocznych bardzo często, niemniej jednak mogą one wystąpić, szczególnie w przypadku przyjęcia większej dawki, niż zalecana.
Wśród działań niepożądanych leku Acetylcysteine Sandoz najczęściej obserwuje się:
- ból głowy
- podwyższona temperatura
- nudności i wymioty
- pokrzywka lub wysypka na skórze
- przyspieszone bicie serca
- bóle brzucha
4.2. Czy można stosować Acetylcysteine Sandoz w ciąży i podczas karmienia?
Leku Acetylcysteine Sandoz nie powinno się stosować w ciąży, podczas karmienia ani w sytuacji, kiedy pacjenta podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje to w najbliższym czasie.
Acetylcysteine Sandoz można zastosować w sytuacji, w której zagrożenie dla matki i dziecka jest wyższe ze strony zatrucia paracetamolem niż ze strony przyjęcia leku.
4.3. Interakcje z innymi lekami
Acetylcysteine Sandoz może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowancyh lekach i suplementach diety.
Acetylcysteine Sandoz może zareagować także z lekami podanymi wcześniej do tej samej żyły przez to samo wkłucie, np. z:
- penicyliną
- ampicyliną
- celafosporynami
- erytromycyną
- amfotercną B
- niektóymi tetracyklinami.
Dodatkowo acetylocysteina może nasilać działanie nitrogliceryny oraz innych azotanów, przez co może doprowadzić do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Może także hamować agregcję, czyli zlepianie się płytek krwi.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.